Bűvös SzakácsMGEMGE – éves beszámoló 2019

MGE – éves beszámoló 2019

Derűvel a jövőbe

Az MGE 2019. évi közhasznúsági beszámolójában kivételesen a 2020. évi jelent is megemlítjük: a veszélyhelyzet meghirdetésekor sok egyesületi tagunk és pártoló tagunk nehéz helyzetbe került – szakácsok, étteremtulajdonosok, a legjobb hazai beszállítók.

Amit tenni tudtunk: március 20-án karanténfőzésbe kezdtünk. Azt gondoltuk, hogy a frontszolgálatos kórházi dolgozók felé teszünk egy gesztust, de tagjaink és támogatóink is örömmel jöttek főzni és örömmel hoztak alapanyagokat – jobb csinálni valamit, mint nem. Két csapat szakács dolgozik, immáron két hónapja – a legjobb magyar alapanyagokból. 120-140 adagot szállítunk egy-egy napon, ezenfelül sok más adományt (csokoládét, süteményt, friss kenyeret, pizzát, üdítőitalt).

Támogatóink listája ITT. Szakácsaink részére várunk még pénzadományokat „karanténszakács” jeligére. Ebből  áthidaló támogatást tudunk adni nekik, amíg bizonytalan időn át új munkalehetőségre várnak.

MGE 1011 Budapest, Szilágyi Dezső tér 1. OTP 11701004-20216348

KÖZHASZNÚ TEVÉKENYSÉGEINK A 2019. ÉVBEN – TARTALMI BESZÁMOLÓ

A Magyar Gasztronómiai Egyesület (MGE) tavaly folytatta összes megkezdett programját.

Aranyszalag Minőség – aranyszalag minőségtanúsítványt kaptak 2019-ben

  • Heppenheimer-féle tojás
  • Sellyei fürj
  • Bagaméri torma (Hungaro Torma)
  • Tahitótfalusi pisztráng (Royal Pisztráng)
  • Faddi Mocsán paprika

Az új aranyszalagosok bejelentése és kihirdetése ITT és ITT
Aranyszalagos gála aranyszalagos szakácsokkal ITT
Korábbi aranyszalagosok ITT

2020-ra aranyszalagra jelöltek (tesztelés alatt):

  • Harangod-völgye Húsfeldolgozó (mangalica-tőkehús),
  • Hoitsy György (pisztráng)
  • Kobi paprika (Bezdán)
  • Eco-Meat magyar tarka
  • Szomor Dezső tőkehús/érlelt szalonna

Új és régi aranyszalagosok tiszteletére 2019 májusában rendeztünk gálát. Szakácsversenyeink zsűritagjai főztek, akik korábban részben maguk is az MGE versenyzői voltak.

Az egyesület célja, hogy Magyarországon jelen legyen a valóban kiemelkedő honi alapanyag, a sok hozzáadott értékkel feldolgozott hazai termék, ami egyenletes színvonalon elérhető.

E nélkül nem létezhet igazi, vonzó magyar terroárkonyha. Ennek érdekében folytatjuk az Aranyszalag-programot a Földművelési Minisztériummal és a NÉBIH-hel korábban kötött háromoldalú szerződés szellemében.

Terméktesztek

Az MGE 2019-ben a negyedik fűszerpaprikatesztjét rendezte meg. Részletek ITT

A 2019-ben indult a IV. Czifray-versenykurzus

A vészhelyzet miatt 2020-ban az utolsó fordulót elhalasztottuk, várhatóan az év folyamán megrendezzük. Ugyanez vonatkozik a 2020 elején meghirdetett, majd elhalasztott Hagyomány és Evolúció szakácsversenyre.

A IV. Czifray-versenykurzus kiírása ITT található.
A IV. Czifray-versenykurzus selejtezőjének eredménye ITT
A IV. Czifray-versenykurzus selejtezőjének vargabélesei ITT
A IV. Czifray-versenykurzus selejtezőjének hústányérjai ITT
A IV. Czifray-versenykurzus első fordulójának eredménye ITT
A IV. Czifray-versenykurzus első fordulójából a köszöntőfalatok ITT
A IV. Czifray-versenykurzus első fordulójából a lapockatányérok ITT
A IV. Czifray-versenykurzus második fordulójából a haltejes/velős tányérok ITT
A IV. Czifray-versenykurzus második fordulójából a nyársak ITT
A IV. Czifray-versenykurzus harmadik fordulójának kiírása ITT 
A IV. Czifray-versenykurzus harmadik fordulójának eredménye ITT
A IV. Czifray-versenykurzus harmadik fordulójának versenytányérjai ITT
A IV. Czifray-versenykurzus negyedik fordulójának kiírása ITT
A IV. Czifray-versenykurzus negyedik fordulójának beosztása ITT
A IV. Czifray-versenykurzus negyedik fordulójának eredménye ITT
A IV. Czifray-versenykurzus negyedik fordulójának versenytányérjai ITT
A IV. Cziray-versenykurzus ötödik fordulójának kiírása ITT
A IV. Cziray-versenykurzus ötödik fordulójának eredménye ITT

A  III. Czifray-versenykurzus fordulói és témái ITT

Háttér

Közhasznú egyesületünk 2008-ban hirdette meg az első Czifrayt az elavult mesterképzés alternatívájaként. „A versenykurzus önképzés, továbbképzés és verseny egyben. Célja a kulináris intelligencia fejlesztése, a gasztronómiai összefüggések mélyebb megértése, technológiák célirányos használata, az alapanyagismeret és a repertoár bővítése, ízléscsiszolás.” (Részlet az első kiírásból, 2009-ből) Elméleti és gyakorlati képzés egyszerre: háttéranyagként a több ezer kötetes, hat nyelvű szakkönyvtárunk is a versenyzők rendelkezésére áll.

Magyarországon ez hiánypótlás: rajtunk kívül más nem foglalkozik hivatásos szakácsok színvonalas és módszeres továbbképzésével. Pedig ez a legfontosabb motorja a magyar gasztronómiának, ez a kulcsa az ágazat és a versenyképesség fejlődésének.

Díjazás

A dobogósok szakmai ösztöndíjat kapnak továbbképződés céljára, minden résztvevő jutalomban/díjban/tárgyi nyereményben részesül. Az MGE segít világszínvonalú sztázsolási lehetőségeket szerezni.

Zsűri

A zsűriben (és a versenyzők között is) a hazai élvonal képviselteti magát. Egy versenykurzus 2 évig tart, 6-7 fordulóból áll. Minden fordulóban két feladatot oldanak meg a versenyzők. A cél (benchmark) a világszínvonal.

A versenytányérokat 10-12 tagú zsűri bírálja el. A zsűri nemcsak pontoz, hanem személyre szabott elemzést is ad. A legfontosabb szempontok: ízek és állagok, a tányéron megjelenő harmónia, a technológiák szakszerűsége és célszerűsége. A zsűri értékeli a tálalás esztétikáját és a konyhai munkát is.

A Bűvös Szakács minderről fotókkal/receptekkel számol be, a szakmát és a széles nagyközönséget is tájékoztatja.

Az MGE hivatalos oldala: buvosszakacs.com

A Bűvös Szakács 2018-ban kénytelen volt – a 2007-es indulás óta harmadszor – új oldalra költözni. Ezért a régi posztokról eltűntek a lájkok és a kommentek. Az új felület fejlesztése 2019-ben folytatódott, ma is folytatódik (újralinkelés, régi fotók nagyobbra cserélése).

Gourmet 2019

Számos MGE-tag és -támogató főzött a Gourmet 2019 fesztiválon. A Millenáris parkban interjú készült Gerendai Károllyal.

Könyvforgalmazás

Az MGE 2019-ben is folytatta eddig kiadott két szakácskönyvének reklámozását és forgalmazását. Jelen idő szerit a tagdíjakon és az SZJA 1 %-okon kívül ebből származik az egyesület bevétele.

Bűvös Szakács konyhauniverzum ITT
A főzés tudománya ITT
Bűvös Szakács + A főzés tudománya ITT
Egy százalék az MGE-nek ITT

Kenyérlelke

Augusztus 20-án az MGE is részt vett a Kenyérlelke fesztiválon, ahol mangalicapaprikást tálaltunk friss kovászos kenyérrel és házi sós uborkával. A fesztivált egyesületünk tagja, Vajda József (Pékműhely) szervezi évről évre Till Attilával. Kapcsolódó anyagok ITT. Rádióinterjú ITT

TV-sorozat (TV2)

Az MGE folytatta televíziós gasztrosorozatát a TV2 csatornán, amely később a Bűvös Szakács youtube csatornán is megjelent. A Costest bemutató 2019-es epizód ITT.

A „hagyomány és evolúció” mottójú epizódok egy-egy hagyományos magyar étel klasszikus és modern feldolgozását tartalmazzák, vezető szakácsok bevonásával. A sorozat folytatódik. A Bűvös Szakács youtube-csatornáján megtekinthető az összes korábbi epizód is.

Halászlé-akció

A nagy érdeklődésre való tekintettel 2019-ben is megrendeztük a karácsonyi halászlé-akciót: egyesületi tagjaink szállították fel Budapestre a dobozos friss halászlét bajai tésztával az érsekcsanádi Révcsárdából (amely a GaultMillau 2014 étteremkalauztól Kulináris örökség kitüntetést kapott).

Tizenöt éves az MGE

A 2004-es alapításkor összefoglalóan így fogalmaztuk meg a célunkat: „a magyar gasztronómia talpra állítása”. A 15 éve alakult Magyar Gasztronómiai Egyesület 2019-ben baráti találkozóval ünnepelt a zugligeti Niche kempingben.

A menü: aperitivnek Vissy és Szentesi pezsgő, főételnek székelykáposzta balkezes Greyjoy sörrel.

Molnár B. Tamás (MGE-elnök, az egyesület alapítója)

A székelykáposzta az előző szezonból maradt gyergyószárhegyi káposztából készült (egészben eltett, elegáns savasságú, vékony levelű). A paprikás hús a 2020-as aranyszalagra jelölt megyaszói Harangod-völgye Kft. mangalicája volt. (Az aranyszalagok kiosztása a járvány miatt a tavaszi időpontról későbbre tolódott.)

A konyhán: Vidák Zoltán és Takács Lajos főhagyományőrzők

Az orrától a farkáig használtunk fel húsrészeket, úgymint: komplett fej, köröm, farok, oldalas, császárhús és csülök. A húsok fehérborban és alaplében párolódtak – sok egész cseresznyepaprikával és sült paprikával. A hús és a káposzta egyesítése után frissen is került bele fűszerpaprika (Bezdáni Kiss család, Rubin, faddi Mocsán), amivel még 20-30 percig halászlé módon lobogtatva főztük az ételt.

Mangalicapaprikás székelykáposzta módra, kétféle paprikaízesítővel és tejföllel

Tálaláskor tejföl, ezenkívül zöld és vörös sült paprikából készült ízesítőkrém került rá – ezek sok szempontból a harisszára hasonlítanak.

A vörösben volt csilipaprika, római kömény és üzbég kömény (ezt a különösen aromás fajtát Adorjányi Máriusz (Nyárspolgár) hozta plovexpedíciójáról).

Zöld és vörös süt paprikából készült ízesítőkrém

Az ételeket készítette: Molnár B. Tamás, Palotai Csaba, Takács Lajos és Vidák Zoltán. A kenyeret Berki Dávid sütötte.

Köszönjük tagjainknak és támogatóinknak az elmúlt tizenöt évet

Köszönetet mondunk mindazoknak, akik egyetértenek céljainkkal és támogatják egyesületünket vagy nekünk utalják adójuk 1%-át

Magyar Gasztronómiai Egyesület
Bankszámla: 11701004-20216348
Adószám: 18116375-2-41

Kapcsolódó

Egy százalék az MGE-nek
Aranyszalag-gála 2018
Aranyszalag-gála 2017 a Zwack Múzeumban
Az eddigi aranyszalagosok
Aranyszalagos gála 2018-ban
Aranyszalagos gála 2017-ben
Aranyszalagosok 2016-ban
Aranyszalagos oklevelek 2015-ben
Aranyszalag oklevelek 2014-ben
Beregi csirke a Hagyomány és Evolúció versenyen
Baumgartner-féle mangalica
Keleméri bárány
Rózsavölgyi csokoládé
Brunner-féle méz
Kulináris Charta
Halfasírt Ország
Az újmagyar konyha 9 pontja
Magyar Gasztronómiai Intézet – az MGE tervezete
Válasz az MGE beadványára

 

 

Konyhariport rovatunkból

Hozzászólások

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)

Karizmatikus étel

Itt is követhet minket

7,142lájkolóTetszik
983követőKövetés
2,250feliratkozóFeliratkozás

Támogasson minket adója egy százalékával! A Magyar Gasztronómiai Egyesület adószáma: 18116375-2-41

Médiapartnereink

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!

Ezt is ajánljuk még

A bab hatalma

  Mise en place Az íz és az állag sok módon fokozható – például a zöldség megfelelő előkészítésével (mise en place). Alapfeltétel, hogy jó zöldséget szerzünk...

Kiemelt cikkek

Könyvek (Webshop)

Támogasd a Bűvös Szakácsot!

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.

Katt ide a részletekért!