ReceptekEgyébŐszi bogyók

Őszi bogyók

Csipkebogyo p1030949

A Brunner-féle galagonyaméz 2013-ban Aranyszalag Minőség tanúsítványt kapott a Magyar Gasztronómiai Egyesülettől. Ezeket a mézeket használják a (szintén aranyszalagos) Rózsavölgyi cégnél is.

A termelő, Kutasi Tamás okleveles budai méhészmester szerint, ha eddig valaki nem tette volna, még nem késő bogyós gyümölcsöt gyűjteni:

Olvastam, hogy a világban akadnak olyan kiváló szakácsok, akik a munkanapot azzal kezdik, hogy a környékbeli erdőket járva szednek alapanyagot az aznapi menühöz.

Felmerült bennem, miért nincs ez így nálunk, ahol nagyon változatos a kínálat, tavasztól egészen késő őszig, az erdő és a mező gyakorlatilag kimeríthetetlen.

A Budai hegyekben például szintén nagyon sok az őszi bogyós, amit ki lehetne használni a gasztronómiában: ezek kisebb mennyiségben engedély nélkül még természedvédelmi területen is gyüjthetők 3-5 kg/fő/ nap mennyiségben. (E fölött erdei haszonvételhez engedély szükséges.) Érdekes, fanyar ízú és húsos bogyók nagy mennyiségben fellelhetők a Lánchídtól alig 30 percre – különös, hogy a budapesti éttermek milyen kevéssé használják ki ezt a lehetőséget.

Idén szeptember 10-15-től kezdve lehet szedni a kemény érett terméseket. A puhára várni kell a dércsípte állapotig.

Galagonya

A galagonya termése fanyar ízével jól illik sok húshoz, például mártás formájában. Nagybritanniában szokás úgy készíteni, hogy sós vízben főzik babérlevél, fokhagyma bors kíséretben, kevés ecettel. Amikor megfőtt, passzírozzák és sűrítik.

Ha szószt készítünkk, jól illik hozzá a szürke rokagomba és a sötét trombitagomba (most szedhető novemberig), és mindenféle vörös hús.

Som

Azaz húsos som. Állítólag Rákóczi kedvenc szósza volt (lásd: Nagy-Magyarország szakácskönyve a 30-as évekből). Húsokhoz ette, vagy csak egyszerűen kenyeret mártogatott bele.

Csipkebogyo p1030951

Csipkebogyó (hecsedli)

Néhány évtizeddel ezelőtt az ősz beállta előtt még a budapesti piacokon is lehetett látni csipkebogyót (Rosa canina), és kimérve kínálták a (nagyon magas C-vitamin tartalmú) hecsedlivelőt. Ez mára szinte teljesen eltűnt, pedig szinte mindenütt fellelhető, például Budakeszit elhagyva Budaörs irányában, és a 10-es út mentén végig. Az úttól 150-200m távolságra szerencsés szedni.

Ebből is lehet mártást vagy teát, készíteni, és persze lekvárt. Több méhész ismerősöm készít belőle bort, elmondásuk szerint kis túlzással az aszúfélékhez hasonlítható.

A csipkebogyó használatát nagyban nehezíti, hogy a belsejében lévő magok hajszálvékony, üveggyapotra emlékeztető szálak között bújnak meg: ezt a részt el kell távolítani.

A már érett, de kemény termésnek magas a pektin tartalma, a későbbi, dércsípte bogyó viszont ízben és cukorban gazdagabb.

Lekvár és sajt készítése esetén a pektin fontosabb szempont: erre tehát az érett, de még kemény termés alkalmas.

Szószhoz és szörphöz, főként pedig a borhoz sokkal előnyösebb a dércsípte, puha állagú termés, amit ha két ujjunkal megnyomunk, akkor a végeken vékony hurka formában nyomódik ki a sűrű és krémes belső tartalom.

A végek levágása után vízben puhára készítjük a termést, majd passzírozzuk. Ezután eldöntjük, hogy mit akarunk kezdeni a híg gyümölcspéppel.

Csipkebogyo kettevagva 6902
Csipkebogyó belseje

Kökény

Bogyok 1779
Recept

Kökénymártás

Libamaj kokenymartassal 1898
Libamáj narancshéjkockás kökénymártással

Hozzávalók

  • 250 ml alaplé vagy leves (zöldségből vagy szárnyasból)
  • 100 ml kökényes gin
  • 3 ek gines kökény
  • 1 ek kökénylekvár
  • fél kávéskanál frissen tört bors
  • 40 g vaj

A borsot a vaj felén röviden megforgatjuk. A kökényes gint egy másik lábosban felmelegítjük, meggyújtjuk, mikor a láng elaludt, a borsra öntjük.

Hozzáadjuk a gines kökényt és a kökénylekvárt, majd belekeverjük a levest is. Nagyon kis lángon körülbelül harmadára sűrítjük.

Jól illik rózsaszínre sült kacsamellhez, fácánhoz. Adhatunk bele kevés tört borókabogyót is. A kökényes mártásba lehet egy kis narancshéjat is reszelni, adhatunk hozzá tárkonyt, turbolyát, mentát.


Recept

Kökényes gin

Címkék: , , , ,
Ginek

Hozzávalók

  • 250 g kökény
  • 100 g cukor
  • 1 l gin

A hozzávalókat befőttesüvegben összekeverjük és lezárjuk. 2-6 hónapig állni hagyjuk, időről időre megrázzuk. Utána mértékletesen fogyasztjuk.

A leszűrt kökény és a kökényes gin is sokoldalúan felhasználható mártásokhoz, kacsához, bárányhoz, libamájhoz, fagylaltokhoz, zselékhez.


Recept

Kökénylekvár

Címkék: , ,
Kokenylekvar 1849

Hozzávalók

  • 2 kg kökény (kimagozva)
  • 600 g cukor
  • 400 ml víz
  • fél citrom leve

A kökényt hideg vízben mossuk, edénybe tesszük a vízzel, negyedórán át forraljuk. A bogyók ezalatt kipattannak. Leszűrjük, a levet megtartjuk.

Finom szitán átpasszírozzuk, hogy eltávolítsuk a magot és a héjat. Közben hozzáadagoljuk a főzőlevet.

Kokenylekvar 1856

Kb 1 kg kökénymasszát kapunk, ehhez adjuk hozzá a cukrot. Felforraljuk, 10 percig élénk lángon, folyamatosan kevergetve fortyogtatjuk.
Még forrón üvegekbe töltjük.

Megjegyzés: nagyon jó lesz a lekvár akkor is, ha kökény nyegyedét-felét hámozott-magozott, negyedelt almával helyettesítjük.

Kokeny befottes uveg 1858

Recept

Kökényzselé almával

Címkék: , , ,
K%c3%b6k%c3%a9nyzsele

Hozzávalók

  • 2 kg kökény
  • 0,5 kg alma, héjastul, csutkástul
  • 800-1000 g cukor
  • 750 ml víz
  • 1 kis citrom leve

A hozzávalókat – az alma kivételével – felforraljuk, kis lángon 15 percig gyöngyözve forraljuk.

Kokeny cukorral 1787

A kökényt összetörjük, és az almát hozzáadva további 20 percre tűzre tesszük.

Leszűrjük, ismét felforraljuk, forrón üvegbe töltjük, lezárjuk, fejjel lefelé fordítjuk. Negyedórával később párnák közé tesszük kihűlni.

Kívánság szerint sűríthetjük tovább, a kívánt állagig.


 

Konyhariport rovatunkból

Hozzászólások

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)

Karizmatikus étel

Itt is követhet minket

7,142lájkolóTetszik
983követőKövetés
2,250feliratkozóFeliratkozás

Támogasson minket adója egy százalékával! A Magyar Gasztronómiai Egyesület adószáma: 18116375-2-41

Médiapartnereink

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!

Ezt is ajánljuk még

Kiemelt cikkek

Könyvek (Webshop)

Támogasd a Bűvös Szakácsot!

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.

Katt ide a részletekért!