Ez is pont olyan, mint a többi átok – ha egyszer rászáll az emberre, nehéz tőle megszabadulni. Elég egyetlen kóstolás. Szájban krémesen olvad, egyszerre húsos és zselatinos, a fűszeres mártása pedig édeskés-vöröses (intenzív és rövid lére fogott, olykor már sziruposba hajló). Mindez a gondos elkészítés erdeménye, ami igencsak hasonlít a klasszikus európai brezírozáshoz.
A fogás neve hongshao-rou, azaz vörösre párolt sertéscsászár. Kínai főzőborral karamellizált, hosszan készülő, fűszeres mártással glaszírozott hús, amely Mao Ce-tung kedvence néven is ismert. Úgy tartják, hunani eredetű, gyakran emlegetik sanghaji császárhúsként is. Kína-szerte köztudott, hogy a férfinak élesíti az eszét, a nőt szépíti – kinek miben van deficitje.
Sok változata ismert, ami láthatóan zavarja az idegenforgalmi hivatalosságok köreit: 2010-ben Mao szülőhelyén a turisztikai hivatal hatóságilag rendelkezett arról, melyik az eredeti recept, mely vendéglő nevezheti autentikus hunani hong shao rou–nak Mao legnagyobb kedvencét.
A Nagy Kormányos, aki egykor tízmilliókat kergetett éhínségbe, ma népszerű turistaprogram alakjában sokakat táplál finomságokkal, szülőhelye ma is nagy turistalátványosság: délelőtt fényképezkedés Mao óriásszobránál, ebédre Mao kedvence, délután maós kulcstartó, mellszobrocska és szentképnek álcázott fotó a szuvenír-szaküzletből.
Az alapképlet
Alapjáratban az étel sertéscsászárból készül, ami azért különösen alkalmas a célra, mert hét rétegben váltja egymást a hús és a szaftosító-ízesítő zsír. Jó tulajdonságokkal rendelkeznek azonban más húsfélék is. Kipróbálhatjuk sertéstoka húsos részéből, pofából, lábszárból, oldalasból, ököruszályból avagy körömből.
Jól alkalmazható a módszer a kellemesen zsíros bőrű kacsára vagy marhaszegyre. Az ételt készítik vegyesen pacalból és polipból is. Széles körben ismert változat az, amibe tintahal is kerül, a vegetáriánusok pedig gyakran frittírozott tofukockát és kemény tojást adnak bele (fokhagymával, marinált mustármaggal, vízi gesztenyével). Létezik báránylapokca, hal, csirke is vörös bréz módra – ki lehet próbálni.
Fűszerezés
Az alapfűszerek: fahéj, csillagánizs, gyömbér. A kiegészítők között többnyire ott az újhagyma és a fokhagyma. A változatokban gyakran szerepel szezámolaj, ötfűszerkeverék, csili, szecsuáni bors, szárított citromhéj, friss zöldkoriander. Ízmélyítőként jót tesz neki kevéske kínai fekete ecet. Egyszóval sok a lehetséges csavar.
Garnírungok
A többség a klasszikus fehér rizsre esküszik, mások salátával tálalják. Például paradicsommal és jégsalátával. Kylie Kwong a vörösen brezírozott marhaszegyhez ropogós karamellizált salottát készít. Mi adhatunk hozzá uborka- és káposztasalátát, fonnyasztott spenótot, mángoldot, de a párolt bokcsoj is jól illik a képbe.
Alaplevek
Az étel készítéséhez használt alaplé klasszikusan szárnyas alapú, azonban a mindenkori húsféle szerint ez változhat. Kacsához a kacsalaplevet narancslével bővíthetjük, és főzhetünk bele szárított mandarin- vagy narancshéjat is.
Kínában sokan használják fel sokszor egymás után az egyre gazdagodó alaplevet, akár a mesterlevest.
A technológia
Az alaptechnológia hasonlít a brezírozáshoz és a barna raguk készítéséhez. (Ezeket részletesen bemutatja A főzés tudománya, a 243., illetve a 243. oldaltól)
Az alap egy karamell: készíthető cukorból is, de ha eredetiek akarunk lenni, akkor Ázsiaboltban beszerzünk hozzá sziklacukrot (rock sugar), amely jóval kevésbé édes, mint a kristálycukor, jobb lesz a végeredmény. A karamellt sötét szójaszósszal és shao-hszing borral öntjük fel, majd valamilyen alaplével a mártást rövidre sűrítjük.
Nagyon finom lehet!