A kínai konyhákon a főzéshez rizsbort használnak, amit úgy hívnak, „huang csiu” (sárga bor): a színtelen japán szakéval ellentétben a kínai rizsborok színspektruma az élénk aranysárgától a borostyánon át a sötétbarnáig terjed. A legjobbat a kelet-kínai Sao Hszing régióban állítják elő, ezt nevezik sao hszing bornak. Az üveg címkéjén érdemes ellenőrizni, hogy hol készült. Az a jó, ha „made in Zhejiang, China” feliratot látjuk (ez a nagyobb tartomány neve). A Tajvanon vagy máshol készült utánzatok lényegesen gyengébbek.
Régi szokás, hogy az esküvőn egy csésze rizsbornak a felét a menyasszony, másik felét a vőlegény issza ki, annak jeléül, hogy összetartoznak és mindig tisztelni fogják egymást. Réges-régi törött ivócsészékből arra lehet következtetni, hogy a kínaiak már több mint 4 ezer éve készítettek bort. Tudjuk azt is, hogy a Krisztus előtti 12. században a magból – rizsből, búzából, kölesből – készülő szeszes italok erjedésének beindításához már egyfajta élesztőt használtak, és az italkészítés terén oly szigorú előírásaik voltak, melyek mellett a mai francia AOC eredetvédelem sápadt utánzat.
A rizst 18 napra beáztatják, majd egyszer vagy többször átgőzölik, míg teljesen meg nem puhul. Bambusz-szőnyegre teszik hűlni, innen erjesztőedénybe helyezik át, ilyenkor kerül rá az élesztő, „édes vízzel” hígítva (lágy, kevés ásványi sót tartalmazó víz). A víz minősége döntő: az igazi shao hszing borok speciális helyi vizekkel készülnek, ízük teljesen egyedi. Ezek közt is a legjobbnak számít a „Hua Tiao Chiew” vagy a „Huadiao Jiu”.
A 70-90 nap elteltével leszűrt folyadék már bor, de ezt még zárt edényben három évig érlelik a pincében, ekkor fejtik át palackba, ettől kezdve forgalmazható.
A bort forró vízfürdőben felmelegítik, így isszák porceláncsészéből – mindig étkezéshez, ezen belül azonban sosem rizses ételhez (hisz maga is rizsből készül).
Asztali bornak elég erős, alkoholtartalma 16-18 százalék. Igen jó egyébként gyógyfüvek áztatására is, ilyen formában adják gyengélkedőnek s terhes asszonynak is. A kínai gyógyászatban vérkeringés javítására és étvágyfokozásra használják, a konyhán pedig úgy tartják, hogy például halételekhez elengedhetetlen, mert közömbösít minden esetlegesen túlzó halízt, de egyébiránt is sokoldalúan alkalmazható.
Ha nem jutunk eredeti sao hiszing borhoz, akkor rossz másolatok helyett (legyen az bár kínai) helyettesítsük inkább japán szakéval vagy spanyol száraz, esetleg félszáraz sherryvel próbálkozzunk. Sao hszing helyett a magas alkoholtartalmú tokaji késői szüretelésű borokból is érdekes mártások készíthetők, ilyennel is érdemes kipróbálni a „részeges csirkét”.