Pascal Barbot a „japánul” gondolkozó európai szakácsok egyike. Párizsi éttermének a GaultMillau kalauz 2006-ban a maximálisnak mondható 19/20 pontot adott, ő maga az év szakácsa címet kapta.
Voltak, akik meglepődtek, mikor nem sokkal később a Michelin-kalauz is megítélte a harmadik csillagot a L’Astrance-nak: ez a kicsi, félhomályos, pompa- és étlapmentes párizsi étterem minden, csak nem a korábban megszokott „háromcsillagos” miliő. Mintha a Michelin üzenetet küldött volna: a lényeg náluk is az alapanyag, a tehetség, a konyha, nem pedig a kristálycsillár és az ezüst evőeszköz.
Párizsban, Londonban és a Csendes-óceánon (a francia hadiflotta hajószakácsaként) kezdte a szakmát, dolgozott a Troisgros házban és a Maximban, majd igen fiatalon Alain Passard sous-chefje lett. (Passard egyéni vonalat visz, gyakran lépi át a klasszikus francia konyha ízképleteit. Hússal alig foglalkozik, saját biogazdaságára támaszkodik, és mindig új, szokatlan kombinációkat keres.)
Pascal Barbot szakács-előélete tehát alapvetően klasszikus francia, Passard-féle individualizmussal fűszerezve. Ha azonban megkérdik tőle, mi tette rá a legnagyobb hatást, habozás nélkül rávágja, hogy a távol-keleti, a japán, a vietnami, a bali konyha. „És főként a japán teaszertartás, az abból kialakult kaiszeki műfaj; az étkezéshez való teljesen más viszonyuk lenyűgöz” – mondja.
2000-ben nyitotta meg L’Astrance nevű éttermét a párizsi rue Beethovenen (melynek közeléből több szögből is nyílik kilátás az Eiffel-toronyra). Akkoriban sokakra hatott újdonság erejével az a szokása, hogy az étlapon csupán a fő hozzávalókat sorolta fel, a vendég komplett menüvel hagyta magát meglepni – kap, amit kap.
(Roland Trettl és Pascal Barbot a hídon – fotó: Clément Guillaume, Red Bull Hangar-7)
Főszerepben a szezon friss árui. Minimális a sóhasználat, ízmélyítésre fűszerkeverékeket használ, vagy marinálja az alapanyagot. A tejszín és a vaj (a francia konyha két fő pillére) teljesen háttérbe szorul, a tej maga azonban gyakori hozzávaló. A pecsenyelevek intenzívek, de nagyon könnyűek.
A párizsi konyha ma is zsebkendőnyi, felszereltsége nagyon egyszerű. Amikor Pascal Barbot 2012 júliusában vendégszakácsként a salzburgi Ikarusba érkezett, őszinte érdeklődéssel csodálta meg a modern gépeket. Míg nála a rombuszhal egy egyszerű háztartási kuszkuszgőzőlő betéten készül, és készültségi fokát ujjbeggyel ellenőrzik, addig Salzburgban ugyanez nagy nyomású Salvis gőzölőbe került. Az előzetesen 10 percig sóban-cukorban marinált, majd pihentetett filét 119 °C-on készítették 2 perc 40 másodpercig (jónéhány kísérlet után).
„Nem ellenzem a modern technikát, a gépek nyilván biztonságosabbá tesznek sok mindent – mondja. – De nálam egyszerűen nincs hely. És a lényeg úgyis a végeredmény.”
Menü Salzburgban
Az üdvözlőfalat kétféle: egy apró pirított briós olvadó rozmaringvajjal, és egy „miniszendvics”, ahol 2 ostya közé nagyon intenzív ízű mandulakrémet és almát töltenek.
Először szirupot készítünk: 100 g kristálycukrot felforralunk 240 g vízzel, majd hagyjuk kihűlni. Ezután 140 g mandulát és 15 g szőlőcukrot thermomixben maximális sebességen összekeverünk 180 g sziruppal. (Pascal Barbot a szicíliai Notóból való mandulát használ.)
Egy éjszakán át pihentetjük.
Másnap tepsire tett korongos sablonra kenjük vékonyan, és 24 órán át szárítjuk langyos sütőben (profi konyhán Excalibur szikkasztóban).
Tálaláskor 2 hajszálvékony, ropogós korong közé tesszük a tölteléket.
Ehhez 3 magházától megtisztított zöld almát 3 mm vastagra szeletelünk, 2,5 cm átmérőjű karikákat szaggatunk. A kerek szeleteket 20 cl almalébe tesszük, vákuumcsomagolva állni hagyjuk, míg az almaszeletek átlátszóvá nem válnak. Végül alaposan leszárítjuk őket.
Tálalás
A ropogós korongra kanálnyi mandulakrémet teszünk, erre egy szelet almát, erre még egy ropogós korongot.
Hizlalt kacsamájtorta gombával
Pascal Barbot napról napra új tányérokat kreál a piac kínálata szerint, 2012 októberében San Sebastian avantgárd szakács- kongresszusán is az improvizáció művészetéről tartott előadást. Ezt a tortáját azonban meglehetősen változatlanul készíti hosszú évek óta: régi klasszikus, ami szinte minden évszakban kapható nála.
A rétegek: juharsziruppal átitatott ropogós briktészta, ezen vékony szelet gombák, zöldalma-szeletek, ezen verjus-ben marinált vaskos hizlalt máj.
A rétegek megismétlődnek, végül legyező formában gombaszeletek fejezik be.
Az egészet kézzel gömbtortává formázzák, végül szárított vargányaporral hintik meg, ebből vágnak 6 tortaszeletet. Citromos zselékrém a kísérő.
A briktésztát juharszirupos olvasztott vajjal kenik be, 10 percen át 160 °C-on sütik.
A sóvirággal és borssal ízesített libamájat (topminőség: a Huguenin cégtől származik) 3 órán át marinálják a verjus-ben.
A héjában karikára vágott zöld almát citrommal kenik be.
Recept
Norvég homár (avagy szkampi) rákerőlevesben (à la nage „roppanós satay-val”)
1 citromfű fele (alsó részének belseje, vékony szeletre vágva)
5 g hámozott gyömbér
1 ek citromlé
1 ek szójaszósz
1 kk barnacukor
1,5 ek fokhagymaszaft
1,5 ek gyömbérszaft
zöldségek
Fűszerkeverék
1 citromfű alsó 10 cm-ének belseje
maroknyi thai bazsalikom
késhegynyi szegfűbors
1 cm galanga (vagy gyömbér)
maroknyi korianderlevél
Markánsan rákízű erőleves, komplex és kiegyensúlyozott fűszerezés, némi citrusos felhang (sok a fűszer, mégsem a fűszeresség dominál).
A betét: alig hőkezelt szkampi, ress zöldségekkel és friss zöld levelekkel. (Pascal Barbot-nál a rák Katherina Rhodes Keltic Sea Fare cégétől származik.)
A kísérő: külön tálkában durva mogyoróra tálalt zöldcitromos ostyahenger satay-mártással töltve (ez maga a „roppanós szaté”).
Az indonéz eredetű satay eredetileg egy marinált, majd nyársra tűzött és grilezett hús. Délkelet-Ázsiában sokfelé készítik, gyakran kíséri fűszeres mogyorómártás.
Erőleves
A garnélákat egészben, citromfűvel és gyömbérrel turmixoljuk, óvatosan felöntjük a vízzel (hogy ne legyen zavaros). Forráspontig melegítjük, majd ezt a hőfokot sohasem túllépve 30 percig gyöngyöztetjük. Eleinte falapáttal folyamatosan keverjük, de a forrpont elérésétől már nem mozgatjuk.
(A Pascal Barbot által használt garnéla Mozambikból való: Azmina Goulamaly cégétől.)
Mindenféle préselés nélkül szűrjük le: kristálytiszta, intenzíven garnéla ízű erőlevest kapunk. Ekkor adjuk hozzá a fűszerkeveréket, a hozzávalókat finomra vágva. 10 percig állni hagyjuk, mint a teát (infuzionáljuk). Ezúttal is préselés nélkül szűrjük le.
Végül kerül bele a citromlé, szójaszósz, barnacukor, fokhagymaszaft és a gyömbérszaft. Utóbbiakhoz wasabireszelőn reszeljük le mindkettőt, a reszeléket hagyjuk lecsöpögni. (A pürét olívaolajjal összekeverve más célra használjuk).
Rák
A Skóciából származó élő szkampikat 2 percre forrásban lévő sós vízbe teszik, majd a tűzről lehúzva újabb 2 percig állni hagyják. Ekkor bontják ki a páncélból.
Zöldségek
Bébikarotta, cukkini, édeskömény, cékla, újkáposzta, retek: a nem túl vékonyra vágott zöldségeket jeges vízbe áztatjuk, majd a vákuumozó gépben fedetlen edényben kb. 6-10-szer egymás után vákuumozzuk őket (míg átlátszóvá nem válnak).
Háztartási körülmények között enyhén cukros, sós és ecetes, forrásban lévő lével leöntjük, és néhány percig állni hagyjuk a zöldségeket. Ezután kimerjük őket, és hagyjuk kihűlni.
Tálalás
A betéteket elrendezzük a tányérban, friss fűszernövényeket adunk rá, az asztalnál körbeöntjük a forró rákerőlevessel.
Az elnevezés szójáték: „tatár késen”. Franciául „késkagylónak” nevezik (= couteau), az itt szereplő hüvelykagylót (ceruzakagylót).
A hosszú, vékony kagylóhéjban sorba rakva apró falatok: kagylóhús, borjútatár, nyers mandula, csilis ananászhab. A tetején húsos típusú zöld levelek, apró virágok, füvek, s némi pirított hagyma íz is megjelenik (frittírozott salotta). Minden kagylóhúsfalathoz más aroma társul.
Borjútatár
A húst 1 cm-es kockára vágjuk és rákolajba forgatjuk. Felhasználásig félretesszük.
A hüvelykagyló elkészítése
A kagylókat félórára erősen sós hideg vízbe tesszük, majd vákuumcsomagoljuk. 20 percre 52 C-os vízfürdőbe tesszük. Ezt követően kicsomagoljuk, a kagylót kibontjuk a héjából, leöblítjük, és átlós darabokra vágjuk. Tálaláshoz a héjakat alaposan lemossuk, leszárítjuk.
Frittírozott salotta
A salottát finomra vágjuk, maniókalisztben megforgatjuk, szitán alaposan lerázzuk. 130-140 C-os olajban kb. 15 perc alatt sötét aranybarnára sütjük. Itatóspapírra terítjük, azonnal sózzuk, felhasználásig félretesszük.
Ananászhab („aire”)
A hozzávalókat összekeverjük, néhány órán át állni hagyjuk. Tálaláskor botmixerrel habosra verjük, a habot használjuk tálalásnál.
A tányérra medvehagymaolajat kennek, erre tálalják a zöldséget: különböző zöldbabok, hüvelyes borsó, fiatal cukkini, ecetes mézzel marinált zöldcitrom-szeletkék. Ezzel ágyaznak meg a halnak és a barnított vajas miszómártásnak, ami ismét nagyon egyéni, és igazi csúcsteljesítmény.
Az egészet kiegészíti és könnyíti (mint egy saláta) a savanyú-édes gyümölcstatár: sárga és zöld papaja, sárga és zöld mangó keverékéből.
Hal készítése
Magyarországon háztartási körülmények közt harcsafilével is elkészíthető.
A halat 1-2 nappal korábban előkészítjük: filézzük, a szeleteket durva só és cukor keverékével bedörzsöljük, 10 percig állni hagyjuk. Leöblítjük, leszárítjuk, félretesszük. (Elég a rövid marinálás, a kevés só és cukor egyenletesen eloszlik a halhúsban, és elvégzi a munkáját: denaturálja, vagyis kissé „hidegen előfőzi” a halat.)
Tálaláskor forrásban lévő víz fölé helyezett szitára tesszük, lefedjük. A filét néhányszor megforgatjuk, olvasztott vajjal beecseteljük. Nyomással ellenőrizzük: amikor az állaga már feszesebb (szelet vastagságától függően 5-7 perc), kész.
Medvehagymaszósz
A medvehagymát thermomixbe tesszük, ráöntjük a meleg olajat, 8 percig mixeljük. 3 napig vákuumcsomagban tároljuk, majd leszűrjük.
250 g mogyorószínűre barnított vaj, amelybe kakukkfüvet, rozmaringot vagy zsályát teszünk, így hagyjuk kihűlni
250 g lágy ízű fehér miszó (pl. sayko)
4 tojás, 7 perc alatt „lágy-keményre” főzve
citromlé
friss gyömbér és fokhagyma leve
A tojást szitán áttörjük, a miszóhoz adjuk, majd botmixerrel belekeverjük a langyos barnított vajat. Citrom, gyömbér és fokhagyma levével ízesítjük, nyomózsákba töltjük.
Ehhez a főtt tarisznyarák ollójából kinyert húst rostjaira szedik szét (effilloché). Közben a friss bébispenótleveleket olívaolajon, kevés gyömbér, fokhagyma és egy nagyon markáns rákpaszta hozzáadásával párolják. A spenóthoz hozzáadják a rákhúst, így párolják tovább.
A keveréket a tányér közepére tett kerek formába töltik, végül köré öntenek egy intenzív rákmártást – Pascal Barbot egyéni felfogásban készített bisque-jét.
Rákmártás
Az egész összességében olyan, mint egy markáns „rákragu”, amelyben pikáns elemként feltűnik a citrus és a keserűmandula aromája is.
Lábosban a kisméretű tarisznyarákot vagy garnélafejet felöntjük kevés konyakkal, és hagyjuk elpárologni. Hozzáadunk 2 ek paradicsompürét, és rövid ideig kíméletesen pirítjuk (épp csak kapjon egy kis színt). Felöntjük a vízzel. Ízesítőcsokrot, finomra vágott fokhagymát és salottát és késhegynyi/kávéskanálnyi rákpasztát adunk hozzá. Kis lángon 3 órán át hagyjuk készülni.
Leszűrjük, kis lángon koncentráljuk, demi-glace sűrűségre (sűrű, de még nem szirupos állagra). Végül gyömbér- és fokhagymalevet adunk hozzá.
Cukkinitölcsér
A tetején „cukkini-ravioli”. Azaz: sárga cukkiniszelet, tölcsérre formázva, cukkinis-édesburgonyás krémmel töltve. (A cukkini állaga épp olyan, hogy egy pillanatig még tésztának is vélhetné az ember.
A gömbölyű sárga fajta cukkinit vékonyra gyaluljuk, néhány másodpercre lobogva forró vízbe merítjük, szabályos 7 cm átmérőjű korongokat szaggatunk belőle (ilyenkor már nem törékeny, de még nem veszítette el roppanósságát).
Lehűtjük, leszárítjuk. Ebből formázzuk a tölcsért.
A tölcsérbe juzupasztával, juzulével, dijoni mustárral és keserűmandula-eszenciával ízesített pürét töltünk, mely püré a leeső cukkinidarabokból és némi édesburgonyából készül.
15 g (Ázsiaboltokban kapható) nga-pi, kapi vagy belacan garnélapaszta
100 g hámozott és kis kockára vágott konzervparadicsom
fél vörös „madárszem” csilipaprika
késhegynyi csilipehely
2 ek citromlé
3 g pálmacukor (vagy barna cukor)
A távol-keleti konyhákon használt garnélapaszta fermentált rákból készül, só hozzáadásával napon szárítják. A paszta önmagában fogyaszthatatlan (több mint penetráns), mindig csupán igen kis mennyiségben adják a serpenyőbe, az ételkészítés kezdetén. Gondosan lepirítják, és ebben az állapotában feloldódik az ételben, ízfokozóvá válik. (Curryk és dipek nélkülözhetetlen alkotórésze.)
(A fenti mennyiségből kb. 100 g készül.)
A salottát, fokhagymát, gyömbért mozsárban pürítjük, serpenyőben pároljuk, hozzáadjuk a rákpasztát, megvárjuk, míg intenzíven fel nem száll az illlata.
A citromlé kivételével hozzáadjuk a többi hozzávalót, és még egyszer összeforgatjuk a tűzön: vigyázzunk, a fűszerek meg ne égjenek.
2 órán át kis lángon avagy sütőben sűrítjük: inkább gőzölögtetjük, mint gyöngyöztetjük. Végül zöldségpasszírozón áttörjük, és olajjal lefedve tároljuk.
Adagolásánál vigyázzunk: a rákerőlevesbe 4-6 főre 1 kk is elegendő lehet.
2 citrom és 2 narancs héja, reszelve vagy vékony csíkra vágva
vaj
só, bors
Melba-tószt (hajszálvékonyra vágott, lassan szárított-pirított kenyér)
A mellhús egyenletesen rózsaszín, a bőre töpörtősen és porlósan ropogós. Mellette a combjából „húsminyon”, és egy falatnyi ,,májas szendvics”, krémes-ropogós kiegészítő.
Kiváló a pecsenyelé, amibe mozaikosan paprikás olívaolaj keveredik. Ellenpontként mély ízű borókás meggykrém fekete borssal, és némi friss meggy.
Kacsamell
A mellhús érdekessége, hogy csonton készül: egy rövid „sokkoló” hőhatás után (280 °C) alacsony hőmérsékletre kerül (90°C), és nagyságtól függően 30-40 percig készül (kb. 54 °C maghőmérsékletig). Rövid pihentetés után, közvetlenül tálalás előtt a bőrös felén vasserpenyőben rápirítunk, lapáttal szelíden lenyomva, míg a bőre mindenütt ropogósra nem sül.
Kacsacomb
A comb az elősütés után szintén hosszú ideig készül, alacsony hőmérsékleten – addig, míg ujjal könnyedén szét nem morzsolható. Ekkor még kap egy erős pirítást a bőrös oldalán. A „minyon” a szétmorzsolt combhús, pirult bőr és pecsenyelé keveréke.
Kacsamáj-tószt
A salottát vajon pároljuk, majd hozzáadjuk a májféléket, rózsaszínre készítjük, majd thermomixbe tesszük, a borókával és citrushéjakkal együtt simára keverjük, sózzuk-borsozzuk. Másik tálba merjük, hűtőszekrénybe tesszük. Tálaláskor ezt a krémet kenjük 2 vékony tósztkocka közé.
A desszertek
Burgonya és vanília
A tányéron egyszerű burgonyapürének tűnő krémféle, rajta klasszikus vaníliafagylalt.
A krumplipüré valójában „mousseline” (habos és tejszínes), a fagylalt pacojetben készül (selymes és könnyű). Ezzel együtt nem mondanánk őket rendkívülinek, ha külön kóstoljuk őket. Barbot konyhája egyik legjobb oldalát mutatja itt be: a két szinte banálisan egyszerű elem szinergiája rendkívüli, rendkívül érdekessé teszik egymást.
A burgonyát a kakukkfűvel, csipetnyi cukorral és sóval lábosba tesszük. Felöntjük vízzel, hogy épp ellepje, megfőzzük. Meghámozzuk, zöldségpasszírozón átpasszírozzuk. A masszából kimérünk 250 grammot.
A túróval összekeverjük a tejszínt és a cukrot, kissé felmelegítjük, majd belevegyítjük a 250 g burgonyába. Hegyes szűrőn átpasszírozzuk, ISI habszifonba tesszük, 2 patront csavarunk rá. Tálalásig 50-60 °C-os vízben tároljuk.
Tányérba nyomjuk, egy gombóc friss vaníliafagylalttal és némi friss kakukkfűlevéllel tálaljuk.
Paradicsom és fehércsokoládé
Kockás terítős befejezés a csúcskonyhán: alul zöld citromos fehércsokoládé-krém, ezen ropogós barna cukros morzsa, olívaolajas sóskalevél, ezen paradicsom.
A tetején végül: fehércsokoládéból készült roppanós, piros-fehér kockás cukorfedél. Kíséret: pikáns sóskafagylalt. Élmény.
A csokoládét, a vajat, a pralinét üstben gőz fölött megolvasztjuk. Simára keverjük, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót: a morzsát, a mogyorót, a durva tengeri sóvirágot. Szilikonlapra terítjük, tálalásig mélyhűtőbe tesszük.
Muscovado morzsa
50 g lágy vaj
50 g barnacukor (muscovado)
50 g liszt
65 g mogyoró vagy mandula, porítva
csipetnyi só (fleur de sel)
A vajat összekeverjük a cukorral és a sóval. Robotgépbe tesszük, és addig keverjük, míg gombócok nem keletkeznek. Tepsire terítjük, állni hagyjuk, míg a felszíne meg nem kérgesedik. Ekkor 10 percre 170 °C-os sütőbe tesszük.
Zseniális befejezés, ami után még egy pofonegyszerű kis levezető kerül az asztalra: egy „madártej”.
A tojássárgáját a cukorral habosra keverjük, aztán hozzákeverjük a narancsvirágvízzel ízesített hideg tejet.
Botmixerrel felhabosítjuk, kisebb borospohárban vagy sherryspohárban tálaljuk. (Pascal Barbot a tojás csúcsát lefűrészeli, és a tojáshéjban tálalja, tojástartóban.)
A zárófalat pedig egy kis madeleine – természetesen nem hagyományos, hanem kicsit más.
Elkészítjük a barnított vajat. A barnulást a megfelelő időpontban méz hozzáadásával állítjuk le.
A lisztet és a porcukrot átszitáljuk. A mandulalisztet és a sütőport összekeverjük.
A tojásfehérjét keverőtálba teszzük, kissé felverjük. Hozzáadjuk a fenti két keveréket, közepes sebességű keverőgéppel alaposan átkeverjük. Apránként hozzáadjuk a mézes barnított vajat. Egy hétig állni hagyjuk.
A teflonos madelaine-formákat kivajazzuk-kilisztezzük. Nyomózsákból belenyomjuk a tésztát, szem előtt tatva, hogy sülés közben duzzadni fog. Félórára mélyhűtőbe tesszük.
220 °C-ra előmelegített sütőbe tesszük, és a hőmérsékletet azonnal 150 °C-ra csökkentjük. 6-8 perc után kivesszük, további egy percig pihentetjük, ezután rácsra borítjuk.
Legalább egy héttel előre készítsük el, felhasználásig hűtőszekrényben tároljuk.
L’Astrance
4 Rue Beethoven
75016 Paris, France
+33 1 40 50 84 40
Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)
Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.
Hozzávalók
burgonya
scamorza
tojássárgája
só
szarvasgombamártás
A főtt burgonyát még...
Kedves Látogató! Tájékoztatunk, hogy honlapunkon a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ezen tájékoztatásunkat tudomásul veszed. ElfogadomBővebben...