Molnár Gábor kezdettől fogva céltudatosan választotta ki, hol akar tanulni. 2004-ben a budavári Jankó kortárs étteremben tűnt fel Takács Lajosnál. Innen Pethő Balázshoz ment tovább az Andrássy úti Vörös és Fehérbe, amelyből később az ő vezetése alatt lett Klassz bisztró. 2009-ben már a pécsi Enoteca-Corso séfjeként kapta meg a magyar gasztronómia reménysége címet az Alexandra-kalauztól (a Gault&Millau elődjétől).
2013-ban első lett a Magyar Gasztronómiai Egyesület Hagyomány és Evolúció versenyén. És mivel az MGE ezt a versenyt akkor még a Bocuse d’Or hazai selejtezőjeként hirdette meg, eljutott a 2014-es stockholmi (európai) válogatóra, ahol kilencedik helyen végzett, majd a 2015-ös lyoni döntőben a tizenharmadik helyen.
Molnár Gábor éveken át dolgozott a 18 Gault&Millau-pontos müncheni Königshofban, Martin Fauster konyháján, majd a cég bisztrójában, a Geisel’s Vinothekban mint chef de partie. Ezután Bécsben folytatta a munkát Konstantin Filippou-nál, aki az osztrák Gault&Millau-tól az év szakácsa címet kapta a 18 pont mellé a 2016-os kalauzban.
Szigorúan célzott állomások
Martin Fausterhez a Magyar Gasztronómiai Egyesület ajánlását kértem, sikerült is bejutnom, hat évet töltöttem Münchenben – mondja Molnár Gábor. – Ez az időszak számomra korábban nem ismert precizitást égetett belém, amit nem csak szakmailag, hanem emberileg is fontosnak tartok.
Herr Fauster egy nagyon könnyű és szerethető klasszikus francia konyhát visz, amelyen erős Witzigmann-hatás érződik, és persze professzionalizmus. A séf rengeteg helyi kistermelővel tartja a kapcsolatot. A Tegernsee-ről érkezett hetente horgász a helyi halakkal, szaiblingot, huchent (dunai galócát), lazacpisztrángot hozott. [Németországban – ellentétben Magyarországgal – a horgász eladhatja a halat, amit fog.]
A pincében volt egy nagy akvárium, szerviz végeztével onnan hoztuk fel másnapra a szükséges halakat. Megtisztítva egy éjszakán át hagytuk lógni a 3 °C-os hűtőkamrában. Másnap már nem volt annyira feszes az állaguk, könnyedén el tudtuk távolítani a szálkákat.
Hajnalonta gyakran vásároltam a séffel a nagybani piacon, a piacozás a Viktualienmarkton fejeződött be lúgos zsemle és borsmentatea mellett. Jólesett a feszített konyhai fegyelem mellett ilyenkor kötetlenül beszélgetni, ugyanannak az embernek más arcát is megismerni. A konyhai munkában mindig aktívan részt vett, sőt, egyes feladatokat csak az ő irányításával volt szabad elvégezni. Igazi példamutató főnök volt.
Bécsben Konstantin Filippou konyháját választottam, részben épp azért, mert a teljesen eltérő stílustól és személyiségtől más irányú fejlődést vártam. A terv bevált. A nála eltöltött közel egy év alatt nagyon sok új ötletet merítettem az íz- és állagpárosításaiból, a tálalási megoldásokból, de másból is.
Először furcsa volt, hogy a séf nem főz. Persze mindent szigorúan kontrolált: tálalásnál mindig jelen volt, szerviz alatt vasfegyelem és teljes csend uralkodott. A VIP-asztaloknál a séf maga tálalt, fontosnak találta a vendéggel való kommunikációt, jó kapcsolatot ápolt a médiával is. Marketinges feleségével professzionális üzletfilozófiát építettek ki, céltudatosan szervezik meg a csapat minden működési területét. A munkán kívüli kötetlen beszélgetésekre mindemellett ritkán nyílt lehetőség.
Miután sok mindent láttam a pályafutásom alatt, eljött az ideje, hogy a saját lábamra álljak. A régóta működő Sale e Pepe étteremben vettem át a konyhát, a bécsi Pilgramgassén. Ez korábban pizzeriaként működött, magyar tulajdonossal.
A cél most az, hogy Bécs üde színfoltjává váljunk – mégpedig egyéni és kreatív bisztróként, figyelemre méltóan jó ár-érták aránnyal.
Bisztrómenük
A decemberi kínálatban szerepelt a krémes állagú véres hurka – Christian Parra nyomán –, sült almával, pirított hagymás krumplipürével, ecetes hagymával, terijaki hangulatú pecsenyelével.
Szintén könnyű déli menü része volt a BBQ-polip fafülgombával. Ehhez a polip babéros-borecetes ízesítéssel készül puhára, aztán füstölgően forró grillserpenyőben fejezik be. A tányéron még házi BBQ-szósz, sült cékla, kelbimbó, vajhab.
A stilizált túrós rétes tányérján kellemesen összemosódik a narancshéjas túrókrém, a sűrű görög joghurt és a vaníliafagylalt. A tányérdesszertnek beletűzött ropogós tésztalap adja a rétességet.
Szintén az év végi kínálatban jelent meg a habos narancsos-currys tökkrémleves rákkal, és egy tápiókás csicsóka. Az alábbiakban két recept a régi menüből, és kettő a most induló új étlapról.
Sale e Pepe
Pilgramgasse 18
1050 Bécs
+43 1 5852611