Kisfiúként Bangkok utcáin árulta édesanyjával és hét nővérével a házilag készített thai curryt (kaeng). S habár ízpasztájuk friss volt és ezerképp variálható, a gyermekben erős dac fejlődött ki: a thaiföldi konyha ennél sokkal, de sokkal több… Ian Chalermkittichai ma Bangkokban, New Yorkban és Barcelonában vezet éttermeket. Azt a fajta konyhaművészetet képviseli, amire angolul azt mondják „high thai”.
Mikor befejezte a középiskolát, Londonba ment angolt tanulni, s hogy, hogy nem, a fish & chips hazájában hirtelen úgy döntött, szakács lesz. A londoni szakácsiskola után a világ egyik legjobb (Thaiföldön kívüli) thai étterembe ment dolgozni: David Thompsonhoz, a Nahmba.
David Thompson ausztrál születésű szakács, mégis a thai konyha egyik legnagyobb szaktekintélye: angliai éttermével elsőként szerzett thaiföldi konyha számára Michelin-csillagot a kalauz történetében. Később a thai uralkodóház felkérésére a Thaiföldi Kulináris Akadémia munkatársa lett.
Ian Chalermkittichai a továbbiakban is kiemelkedő éttermekben abszolválta szakmai gyakorlatait: megjárta a katalán Ferran Adrià (El Bulli) és az amerikai Thomas Keller (French Laundry) konyháját, külföldi tanulmányai után pedig a bangkoki Four Seasons Hotel éttermi konyhájának élére került: aki ebből a pozícióból indul felfelé, annak ez nem rossz kezdés.
Ma Barcelona központjában a Murmuri hotel éttermét vezeti, Manhattanben három vendéglője van. Bangkoki éttermét a barcelonai piacról Boqueríának nevezte el. Thaiföld valamennyi régiójának hagyományaiból merít, s beépíti világszerte gyűjtött csúcsgasztronómiai tapasztalatait. Nem annyira újító, mint inkább perfekcionista.
Ian Chalermkittichai 2009 áprilisában érkezett vendégszakácsként a salzburgi Ikarusba.
Salzburgi menü
Üdvözlőfalatok. Kistölcsérben makrélatatár és egy rendkívül könnyű, levegős avokádókrém. A ropogós tölcsér citrusos ízű, a tatár keleties fűszerezésű. Mellette pálcikán konyakos libamájgombóc tamarinddal ízesítve.
Hullámos falú tésztakosárkában alul pirított mogyoródarabok, ezen marinált szaibling tatárformában, kókusz-szilánkokkal, chilivel, citromfűvel, zöld korianderrel.
A kosárka ötszázéves recept és technológia. A fémből készült hosszú nyelű kosárformákat belemártják a palacsintatészta sűrűségű masszába, mely kívülről rátapad. Így mártják be a forró olajba. Mikor a tészta megsült, lecsúszik a formáról. Ezután szűrőlapáttal veszik ki.
A tésztához, hogy ropogós legyen, mészköves vörös vizet adnak. Thaiföldön a vörös színű mészkőpor vízzel összegyurmázva kapható zsacskóban. Ian elmondja, hogy a régi időben az emberek ezt rágcsálták a fogak erősítésére, s meggyőződése, hogy ennél nincs jobb módszer a világon.
A masszából egy-két kanálnyit pohárnyi vízben feloldanak, ahol 10-15 perc alatt leülepszik. Mikor leülepedett, leöntik róla a vizet, ezt használják a tészta elkészítéséhez. Ez a természetes ásvány mintegy sütőpor gyanánt funkcionál.
Kanpachi. Tataki módra készített bonito- szeletek nyársra szúrva.
Ehhez szasimi-minőségű hal szükséges, amit szabályos hasábra vágnak (háromszögletű, négyszögletű vagy hengeres formájúra). A hasábokat egyben sütik/lángolják/grillezik meg, de csak addig, míg a felszíne épp csak kifehéredik, belül azonban a hal nyers marad. Ezután szeletelik.
A nyársra tűzött halszeletek körül megjelennek a thaiföldi konyhák jellegzetes ízesítői és aromái – a pirított mogyorótól a friss kókuszdarabokig, a finomra vágott friss gyömbértől a piros thai chilipaprikáig, a mentától a thai bazsalikomig. Az öntet: pálmacukor, halszósz, reszelt gyömbér, grillezett, majd finomra vágott salotta, pirított kókuszpehely, őrölt szárított koktélrák és rákpaszta.
A tányéron tehát ott van az összes természetes „ízfokozó”, megjelenik „a thai umami”. A thaiföldi konyha igencsak széles ízspektrumát bemutató „nagyfalat” ez, immár az előétel kategóriában.
A következő: Pálmaszívsaláta banánvirággal. (A pálma tetején növő friss hajtást nevezik „szívnek”: húsa zsenge, aromája fiatal, friss dióra emlékeztet.) Savanykás hagymás-fokhagymás chilidresszing és sárga currymártás van hozzá.
A salátában csirkehús és banánvirág kétféleképpen: frissen s ropogósra frittírozva. Hozzá friss zöld koriander és durvára vágott mogyoró. (Az Ikarus konyháján szokásos köreit járó Eckart Witzigmann ennél az ételnél is megismételte: „A thai egy igazán vidám konyha”.)
Szent Jakab kagyló héjában, „chili-jam”-mel. A sózott-borsozott kagylót serpenyőben, közepes lángon, oldalanként egy percig pirítjuk, tálalásig langyos(5oºC-os) helyen pihentetjük.
A mártás csípős-édes, szójaolajas thai chilipasztából, savanykás tamarindvelőből és melaszos-karamellás ízű pálmacukorból készül (a tamarindvelő egy savanykás, szilvapasztára emlékeztető krém). Mindezt még kevés zöldcitromlé savanyítja, kaffír citromlevél aromatizálja, megjelennek olyan jellegzetes thai adalékok is, mint a ropogósra frittírozott hagyma és fokhagyma, pirított kesudió, földimogyoró, pirított kókuszdiópehely.
Az egésznek a hozzáadott pomelo ad pikáns kesernyésséget: a grépfrúthoz hasonlító gyümölcs húsát rostonként szálakra szedik, ezt tálalják a kagyló alá. Köré öntik a mártást, majd ezt is friss zöld korianderrel hintik meg. Szépen komplex fogás: kesernyés, édes, sós és csípős egyidejűleg.
Csípős „tengeri leves” zöldcitromlével. Ez nem más, mint a kultikusnak mondható tom yam gung szalonváltozata. Szinte teljesen chili nélkül, galangás citrusaromás hal-rák alaplével készül sok zöldfűszerrel (thai bazsalikom, menta, koriander). A végén kevés zöldcitromlé, s talán leheletnyi thai chili is kerül bele. Betétként a tintahal is megjelenik benne.
Aztán pedig egy krémes fehér leves: homár kókuszlében. Ez – ha úgy tetszik, – egyfajta thai velouté. Hasonló fűszerekkel készül (galanga, chili, citrusaromák), végül mégis teljesen más az összhatása: lágy, decens, bársonyos. A betétként adott vaskos húsú laskagomba és a homár texturálisan is érdekes játék.
Fekete tőkehal (black cod). A halat elkészítés előtt két-három óráig pácolják. A pác: vörös thai curry, pálmacukor és sós fermentált sárgabab keveréke, a hozzávalókat turmixolják, s ezzel készül végül a mártás is. A hal maga 200ºC-os sütőben 4-5 perc alatt készül el.
Desszertek. Ragacsos rizs mangóval és jack fruittal, jázminflan és jázminos rizsfagylalt.
A panna cottához levélben marinált bogyók és ketjup manisos mártást adnak rizsecettel ízesítve.
Igen szép desszertek: könnyűek, nem túl édesek.
„Nem ragaszkodom egyetlen thai régióhoz sem, innen is, onnan is merítek. Konyhám Thaiföld szabadelvű interpretálása” – mondja Ian Chalermkittichai, aki örömmel fogadna egy meghívást Budapestre is…
Kittichai
60 Thompson St.
New York, NY 10014
212.219.2000 ext. 508
http://kittichairestaurant.com/index2.html
Murmuri Barcelona
Rambla de Catalunya, 104
08008 · Barcelona
Spanien
Tel. +34 935 500 600
www.murmuri.com