A hatvanas évek pezsgő, és pszichedelikus hangulatú Londonja Swinging Sixties néven ment át a köztudatba, mint a világháború utáni első gondtalan generáció fiatalsága, néhány év virágmintás-miniszoknyás illúziója. Ebből az időszakból, vagyis a korai Beatles és Stones, a Carnaby Street, Twiggy és a Make Love not War korhangulatból nőtt ki a Time Out.
Tony Elliott 1968-ban egyetemista volt, és a huszonegyedik születésnapjára kapott némi készpénzt a nagynénjétől. Jól ismerte Londont, tudta, hogy a nagy zsongásban nehéz tájékozódni. Ekkor, a nyári szünetben, édesanyja kensingtoni konyhaasztalán tervezte meg alternatív kulturális szórólapját. Néhány ezer példányban, 70 fontból adta ki. Ez volt a Time Out Magazine első száma.
A Time Out ma 39 ország 108 városában jelenik meg. A magazinban művészet, kultúra, zene, színház és más szórakozás, cikkek és interjúk, információ helyi éttermekről, piacokról. Mindenütt helyi szerkesztőség készíti nagy helyismerettel, amitől egyformán érdekes turistának és bennszülöttnek. A kiadó egyébként publikál könyveket, útikalauzokat is, weboldalukat és appjeit naponta sok millió ember használja. Londonban ma is van ingyenes brossúrájuk, amit színházakban, kocsmákban, edzőtermekben, éttermekben terjesztenek.
Mercado da Ribeira
A Tejo-parti piacról 1100-ból származnak az első feljegyzések, az 1600-as években már európai viszonylatban is fontos vásárhelynek számított. A 18. század borzalmas földrengést, a 19. század tűzvészt hozott, de a mercado mindig talpra állt és bővült. A ponyvás asztalok helyére a 19. század végén csarnok került (amikor Európa más nagyvárosaiban is csarnokhálózatok keletkeztek, mint Párizsban vagy Budapesten). 1930-ban kapott még egy gömbölyded móros kupolát is (innen a beceneve: „tarlórépamecset”). 2000-ig nagybani piacként is működött, ahol friss haltól a sírcsokorig, grillrácstól a használt sakktábláig mindent lehetett kapni.
A lisszaboni „nagycsarnokban” 2013-ban újabb munkálatok kezdődtek, gyökeresen új koncepció szerint. (A mélygarázs kiásásakor véletlenül, de nem mellékesen egy komplett régi római öntöde maradványait is felfedezték.) 2014 májusában nyílt újra, teljesen felújítva és kibővítve: a többhajós csarnok egyik oldala most is hagyományos piac, a középső óriáshangárban és a másik oldalon pedig gigantikus evőteret rendeztek be, amit szép időben utcai terasz egészít ki. Az épület ezzel új dimenzióba lépett, a dimenzió neve Time Out Market. Eredetileg a Time Out Lisboa projektje volt, de olyan jól sikerült, hogy nemsokára új marketek nyílnak Miamiban, Bostonban, Chicagóban és talán másutt is.
Nem mintha nem lennének Európa más részein is jóféle evőpiacok Barcelonától Hamburgig, de ezt a lisszabonit a legújabb technológiákkal rendezték be, és a koncepció fontos célja, hogy mindenből a legjobb minőséget vonzza ide.
A gigantikus tapas bár
Erős vonzerő a külföldiek számára is, de egyáltalán nem turistaetető. A földszinten 50 stand van, ebből közel 30 helyen főznek, mindeneklőtt ismert portugál ételeket. De a sok friss hal és tenger gyümölcse mellett itt kapjuk a városban talán a legjobb sztéket, nagyon jó a szusi és a szasimi és a keleti vokban dobva rázott tészták zöldséggel-rákkal. Másutt bor, koktél, kávé, csokoládé, sütemény, kézműves halkonzervek, sajtok, sonkák.
A főbejárattal szembeni cozinha de chef soron az újkori portugál konyha öt ismert szereplője:
- Alexandre Silva (a csillagos lisszaboni Loco étterem séfje)
- Miguel Castro e Silva (a lisszaboni Lumni étterem séfje)
- Henrique Sa Pessoa (a csillagos lisszaboni Alma étterem séfje)
- Marlene Vieira (a lisszaboni Avenue étterem séfje)
- Miguel Laffan (a csillagos alentejói L’And étterem séfje)
A csarnokban képviselteti magát a két Michelin-csillagos Vila Joya is – a TARTAR-IA ételbárral, ahol a világ tatárjai egyesülnek. Kiváló ötvözete a csúcsgasztronómiának és a bisztróbüfének: a tatár készül tonhalból, heringből, tintahalból, lazacból vagy érlelt marhából, borjúból, esetleg tisztán zöldségből. Mottója: „itt minden nyers és minden vagdalva van”.
Minden hónapban új kreációval jelentkeznek. Népszerű klasszikusnak mondható a siitake-gombával, tofuval, marinált jégcsapretekkel, szezámolajjal, korianderrel ízesített érlelt marhatatárjuk. És a tintahaltatárjuk – paprikával-paradicsommal, krémes guacamole-la.
Portugál gasztronómia
Portugália nagy sebességre kapcsolt, kezd erős gasztronómiai középhatalommá válni. A Magyarország méretű országban 18 egycsillagos, 5 kétcsillagos, és 34 bib gourmand étterem működik (a Spanyolországgal közös ibériai Michelin-kalauz szerint). Ami azonban számunkra még irigylésre méltóbb, az a hétköznapi kisvendéglők sokasága és őszinte jó minősége. (A bib gourmand minősítést jóval többen megszolgálják, mint ami végül bekerül a kalauzba.) Összehasonlításul: Budapesten 3 egycsillagos, 1 kétcsillagos, 3 bib gourmand étterem van. Ha létezne országos magyar Michelin-kalauz – aminek egyelőre nincs szakmai realitása –, akkor a fővárosiakhoz vidékről még 5-6 bib gourmand társulhatna.
Egyébként a lisszaboni nagycsarnok emeleti részén is egyre sűrűsödik az élet. Ott nyílt meg például a Bairro Altoban működő Pap’Açôrda piaci lerakata, meglehetősen nagy légtérben, sok ülőhellyel. És hamarosan további helyek nyílnak.
Kicsi és nagy porciók
Marlene Vieira tapas-tálcáján konzervdobozban jönnek az előételek: hagymás csicseriborsósaláta, paradicsomos kagylósaláta, zöldséges-korianderes polipsaláta. A két „főétel” pedig: szotírozott gombán fürjtükörtojás serrano sonkával, másfelől egy érlelt marhából készült hamburger frissen sült libamájszelettel, édes-savanyú hagymalekvárral – pirított kalácsbuciban. Minden harmonizál mindennel.
Szintén Marlene standján a nap étele: carne de alentejana (kagylós sertésragu sült krumplival). Itt ezen a néven egy ropogós bőrű, vajpuhára készült, szaftos malaccsászárt tálalnak könnyű pecsenyelével, amit fehérbor, fokhagyma, sült paprika, friss kagylólé és korianderzöld tesz pikánssá.
A bokszokban fiatal és motivált személyzet, a nagy vendégrohamok idején is kedvesek és türelmesek (természetes kölcsönhatás a kuncsaftokkal). Csúcsforgalmi időn kívül saját szórakoztatásukra akár táncolnak és énekelnek is.
A Monte Mar standján a leány, amikor épp nem táncol, kiválóan kezeli a grillt, ahol egyebek közt bébikalmárt készít (lulinhas grelhadas). A képről is kiderül, hogy mennyire friss és szaftosra készült a tintahal.
Nevezett csúcsforgalmi időkben (különösen délben) nehéz ülőhelyet szerezni, de a látványkonyhás bokszokban ilyenkor is meglepően gyorsan lehet ételhez jutni, még nagyobb sorbanállás mellett is. A középső nagy hangárban ugyanis gördülékeny önkiszolgáló rendszer működik: rendeléskor a vevő fizet és kap egy értesítőszerkezetet, amit bárhová magával vihet. Amikor a ketyere berregni és villogni kezd, kész az étel.
A baloldali látványkonyhák mögött terített pulthoz is fel lehet ülni, itt közelről látható, hogyan készül az étel, és ki is szolgálják az embert.
Tengeri ország lévén kézenfekvő a megoldás, hogy polipól készül a hot dog: e „tengeri virslinek” garantáltan 100%-os a hústartalma. Kecsap helyett enyhén savas fehér majonéz van rajta. A sült krumpli minden formája friss alapanyagból készül, ezt a szép hagyományt Lisszabon-szerte a legtöbb helyen tiszteletre méltó módon őrzi a vendéglátók közössége.
Nagy a rizottószerű rizses ételek választéka. A polipos rizshez (arroz de polvo) vagy a kagylós-rákos rizshez (arroz de marisco) nem butaság külön adag kagylót rendelni (amêijoas à Bulhão Pato), mert igen jól kiegészítik egymást.
Az ibériai leveses rizsek mellett megjelennek a krémes rizottófélék. Úgymint: tintával festett fekete rizottó jakabkagylóval, vagy sárgapaprikás rizottó tonhaltatakival.
És ha valakinek rizsallergiája volna, akkor kérhet zöldséges üvegtésztát lazactatakival és enyhén pirított fekete szezámmal, e célból szeretettel várja az Ázsiai Laboratórium.
E távol-keleti standon amúgy végtelen variációban kaphatók a vokban dobva rázott ételek is – zöldségekkel és tenger gyümölcseivel.
Bacalhau (sózott északi tőkehal) több standnál kapható – nem véletlenül. Kultikus ételről van szó, a rajongótábor megingathatatlan. Klasszikus tálalási mód, hogy a hal mellé főtt zöldfélét és a zúzott sült krumplit adnak némi fokhagymával. A pultnál érdemes kérni hozzá még (és még) olívaolajat.
Aki itt is képes megrögzött húsevő maradni, az jóízű bébicsirkét rendelhet a csillagos Miguel Laffan standjánál. Itt legalább ötféle egyéni mártásból lehet választani – chimichurritól a piri-pirin át a barbecue-ig, tandooritól a jamaikai trombitásig.
Vagy pedig: megrendelheti élete malacoldalasát – szintén a séfstandok során. A hús rusztikus darab, rajta karamellizált ropogós bőr. Könnyű párolt zöldekkel és egy szellemesen könnyített sárgaborsópürével tálalják. (A faszénen egyben sütött tejes malacot amúgy beválasztották a portugál konyha hét csodája közé.)
A nem túl könnyű természetű császárhúshoz könnyű a garnírung: lapon sült bokcsoj mentás salátakulival (egyfajta elegáns főzelék). A főzeléket alkalom adtán zöldborsóra cserélik le, a császárhúst pedig brezírozott körömre.
Az édességekbe is érdemes belekóstolni: igazi portugál egyéniségek. Élenjár a sok tojásból készülő ovos molhes és a sintrai queijada, ami majdnem olyan híres, mint a belémi pastel de nata (szintén a hét portugál ételcsoda egyike).
A fiúk ibériai sertéspofát készítenek édesburgonyapürével, amihez héjában sütik az édeskrumplit. Szalonnás párolt káposztával tálalják.
Mercado da Ribeira
481, Av. 24 de Julho
Nyitvatartás:
Vasárnaptól szerdáig: 10.00-00.00
Csütörtöktől szombatig: 10.00-02.00
Alheira de Mirandela (egyfajta savanykás, krémes állagú sütőkolbász)
Queso de serra de Estrela (hegyi sajt)
Caldo Verde (leves fodros kelből és krumpliból)
Arroz de marisco (leveses rizs tenger gyümölcsivel
Sardinhas grelhadas (grillezett szardínia)
Leitão da Bairrada (kemencében sült tejes malac)
Pastel de Belém
Voltunk itt idén és tavaly is, jó hely a csarnok, de sajnos nagy a tömeg. Liszabon Sintra stb. csodálatos és mindenhol finomat ettünk. A kenyérszószos rák igazi különlegesség volt. Kedvencem viszont a portugál hallaves, erről kéne egy recept valamikor.
Kedves Laki! A lisszaboni csarnokban étkezési főidőkben elég sokan vannak, de közben kevésbé… A portugál hallevesenmit értesz? A caldeiradáról itt vannak cikkek: http://gaultmillau.hu/buvos-szakacs/cimke/caldeirada