Akutan aktuális kérdés, mit sugároz magáról a magyar étkezési kultúra. Lehet a rólunk kialakult sematikus képet színesíteni?
Ha abból indulunk ki, hogy minden diplomáciai képviselet díszkirakat, akkor ezeket folyamatosan karban kell tartani. A külügyminisztérium és a Magyar Konyha felkérésre a Magyar Gasztronómiai Egyesület ezért szervezett továbbképzést külképviseleti szakácsok számára.
Öt napon át három élvonalbeli fiatal szakács tartott konyhatechnológiai bemutatókat: Mogyorósi Gábor (Lacikonyha), Huszár Krisztián (Zóna Bisztró) és Várvizi Péter (szaktanácsadó, a Kodolányi János Főiskola gyakorlatvezetője). Az oktatás szervezője Molnár B. Tamás volt.
Mogyorósi Gábor (Lacikonyha) bemutatónapja
Választott témái
- Tökfőzelék rákgaluskával
- Derelye (különösen lágy tésztával)
- Vagdaltterrin
- Grízhabos desszert
- Tiramisu pohárban
A lényeg mindvégig az volt, hogy klasszikus ízeket megőrizve az ételek legyenek könyebbek, finomítottak. Ugyanakkor étterem- vagy bankettszerűen jól elkészíthetők. Vagyis: nagy hangsúlyt kapott a magyar szakácsoktatásban elsikkadó „mise en place”, illetve az akkurátusan előkészített elemek könnyű és gyors (à la minute szerű) befejezhetősége.
A távol-keleti „derelyék” (gyoza avagy jiaozi) sokféle tésztával készülhetnek, de a legkönnyebbekhez keményítőlisztet használnak. Ahol a liszt maga is általában többféle keményítő keveréke. Egy ilyen tészta lágy és selymes „kíséretet” ad a tölteléknek. Mely töltelékben az immár magyar termelőktől is beszerezhető füstölt paprika is megjelenik. A tésztát zöldolaj és hagyományos pecsenyelé köríti, frissítő adalék a csili, citromnád és zöldfűszerek kombinációja. A vékony, áttetsző tészta látni engedi a töltelék színeit is.
Az alábbi tökfőzelék-variácó csupán egy a lehetséges sok közül. A feltét a hagyományos fasírt helyett úgynevezett rákmousseline, ami könnyű és elegáns. Készülhet pontyból is, például csészében tálalt halászlé betétjeként. Jól működik mindenféle tejfölös-paprikás mártással.
A mousseline (ejtsd: muszlin) egyébként a francia konyhatechnológiai rendszerben a farce-ok közé tartozik (egyfajta töltelék). A farce (ejtsd: fársz) a történelem folyamán félreértés és félrehallás alapján “fásgaluska” néven hagyományozódott át a magyar szakácsnyelvbe és szakoktatásba.
Hétköznapi étel az ünnepi asztalra: tulajdonképpen egy nemesített, nagy körültekintéssel elkészített fasírt a mangalicából vagdalt készítmény.
Ismét csak igazi gyerekkori íz: a nosztalgikus grízes tészta jelenik meg –ezúttal üvegpohárban, laza-könnyű desszertként.
A tiramisu világdesszert. Nagyon jól előkészíthető, szaftos élmény. Ez a verzió piskóta nélkül készül: csupán egyetlen példa arra, hogy a szintén jól előkészíthető morzsa (crumble) milyen sokféleképpen bevethető.
Csodálatos, több ilyet szeretnék olvasni.
„A tarját csíkokra vágjuk, lefedetlenül 0 fokos hűtőbe tesszük.”
Ennek a folyamatnak mi a jelentősége, miért fontos a 0 fok és miért legyen lefedetlen?
k.
kkornel@ A fehérjék kötődése/tapadása szempontjából a kolbász- és vagdaltfélénél, mousseline-eknél fontos, hogy a hús hőmérséklete 0 és 2 fok között legyen: így jobb lesz a végtermék állaga. Ugyanerre példa a hamburgerposztban: http://www.gaultmillau.hu/buvos-szakacs/misszios-burger.
Azért nem szükséges lefedni, mert így szikkad kicsit, és gyorsabban hül.