Az Inopiában sem volt könnyű helyet kapni, de ez már a múlté. Az új hír: az utóbb nyílt Adrià helyekre is nehéz bejutni.
A „Tickets” feliratú bódé úgy néz ki, mint régi amerikai filmekben a mozipénztár, csak épp jegyet nem árulnak benne. Sőt. A bejáratot cilinderes fiatal leány őrzi és védi, cirkuszi jelmezben. Ránézésre félállású műlovarnőnek mondaná az ember.
Az Albert Adrià-féle barcelonai Tickets bárba kizárólag a honlapon lehet helyet foglalni, körülbelül 2 hónappal előre. Ha valaki véletlenül csöppen Barcelonába egyetlen napra, az magára vessen. A bejáratnál már jóval a déli nyitás előtt tucatnyi (japán és amerikai) optimista turista mögé kell beállni a sorba (ők még hisznek a csodákban).
Pedig a lovarnő nem hiteget senkit: remény, az nincs. Van azonban a következő sarkon egy kitűnő tapas bár, „az Adrià fívérek társa csinálja, érdemes megnézni”. Némi méla tétovázás után a közép-európaiak elindulnak a Casa de Tapes Cañota felé, és az irány helyesnek bizonyult, a hely kiváló.
Kapcsolt vállalkozás: Casa de Tapes Cañota
Az étterem ott van a híres Rías de Galicia mellett (a legjobb halvendéglők egyike Barcelonában), illetve annak a kistestvére. Klasszikus galiciai tapafogásokat kínál, friss tenger gyümölcseitől a kecskegidáig, füstölt paprikás poliptól a véres hurkáig, paellától a szaftos-krémes „caldoso” rizsig.
Odabent tágas nagy terem, egy pedáns fiatalember nagyon vékonyra vágja a sonkát, a pultban házi sütemény és frissen töltött sütőkolbász, a tálcán még langyos a tonhalas empanada (pite). Az utcán árnyas asztalok Tickets feliratú olívaolajjal, a színes kartonétlap olyan, amilyet az óvodában ragasztanak ügyesebb napközisek. A kínálat áttekinthető, a falon folyamatosan újuló „toplista” a vendégek szavazatai alapján.
A menü
Rusztikus házi kenyérből készül a füstös ízű pirítós, a vendég keni meg fokhagymával-paradicsommal; kevés gyümölcsös olívaolajjal meglocsolva klasszikus előétel.
Kötelező még az olajbogyó-peperoni-szardella együttes és a sonkás krokett is. Ezekről elég nagy bizonyosággal be lehet tájolni, hogy milyen a konyha.
Itt a konyha megbízható. Jön még „Ferran titkos szósza” (szenesített póréhagymával kevert vinegrettféle), ezzel adják az aznap marinált szardellát. Igen érdekes a házi véres hurkával töltött cannelloni besamelmártással.
És közönségdíjas toplistavezető a patatas bravas, mégis némileg csalódás: a krumpli főtt, ami részben érdektelenné teszi a fogást, viszont a házi aioli és paradicsomszósz érdemei múlhatatlanok.
A legjobb választás a két húsétel: egy faszénen sült tejesmalac (példásan ropogós bőr, szaftos hús, pikánsan savanykás pecsenyemártás)…,
és egy borjúszűz szépen pirult fokhagymával, itt-ott pikáns csilivel, újhagymával, pecsenyelével (a hús vékony kérge pirult, belül nagyon szaftos).
Az étlap utal rá, hogy ketten érdemes osztozni a tortán („las bandas”), de téved: legalább négy főre méretezett a sütemény. Alul ropogós tészta, rajta sok krém, tisztes mű, de összességében nem annyira érdekfeszítő, hogy ilyen sokat lehetne belőle fogyasztani.
Nagyjában-egészében a hely olyan, hogy az ételek mind a legjobb értelemben hagyományosak és egyszerűen jók.
A fordulat
Mivel a pincér barátian beszédes és érdeklődő, a vendégek elmesélik neki, hogyan kerültek ide. Elmondják még, hogy egyszer régen még sikerült interjút készíteniük Ferran Adriàval, még asztalt is kaptak az El Bulliban. A Tickets bárba viszont most teljesen beletörött a bicskájuk, mert a szép de szigorú lovarnő úgy elküldte szegény magyarokat, mintha azoknak semmi jó tulajdonságuk nem volna.
A felszolgáló együttérzően távozik, de néhány perccel később megjelenik a ház ura, és mobiltelefonját meglibbentve, sejtelmesen közli, hogy elég jó kapcsolatban áll az Adrià fivérekkel és a Tickets bárral, így vannak bizonyos lehetőségei…
22 óra 30-kor a Tickets bejáratánál a tigrisidomárnő némileg ingerülten néz a két közép-európaira, és rögtön belekezd a mondókájába: „Sajnos ide csak online lehet helyet foglalni, nem sok esély van arra, hogy…” Mikor aztán megtudja, hogy telefonos foglalás történt, kicsit lejebb ereszti az ostorát.
Odabent először be kell állni a „várókarámba” (ez maga a jegypénztáros bódé belülről). A korlátra támaszkodva innen remekül belátni a változatos belteret: a látványkonyhát és a pultnál üldögélőket, a cukrászatot és neonfényű szódásüvegeket, az energikus, fiatal pincéreket, hátukon a flitteresen csillogó felirattal: „Tickets”.
A várakozókkal mindig foglalkozik valaki, igen gyorsan megérkezik az első „cava” (spanyol pezsgő) és feltűnik egy „beszélgetőember”: érdekességeket mesél a helyről, dicséri a szép forgalmat, megemlíti a hűtőpultban álló óriási hamburgert is, ami valójában emeletes torta.
Albert Adrià szerint a Tickets folyamatos performansz. Show-műsor, melyben az étel a sztár, a személyzet a tánckar. A hangulat laza, kicsit színpadias, kicsit vurslis. Az Adrià fivérek egyébiránt nyalóka fomájában is megjelennek a tűfénylámpákkal megvilágított hűtőpultban. Étkezéshez az ember a távol-keleti evőpálcikákra hajazó csipeszt is kap.
Minden alapanyagból a legjobb minőség van jelen: a sonka Joselito, a sertés iberico, a marha Ibériában tenyésztett wagyu, a szardella kézműves termék Kantábriából, a halfélék a legjobb vizekből, gyakran észak-spanyol „brakkvízből” származnak, egyediek a ház számára válogatott olívaolajak, olajbogyók. A bébitintahal pedig akárhonnan származik, felejthetetlen. (Saját tintájával kevert öntettel, pirult szezámmaggal érkezik, példaszerű minősége Spanyolországban sem magától értetődő.)
A koncepció lényege a tökéletes tapa. Ami egyfelől közérthető, de sokszor megjelenik benne valami Adriàs csavar vagy az El Bulli időkből merített technológia.
„A konyhánkon a cél a hagyomány és a modernitás harmóniája.”
(Albert Adrià a Ticketsről)
Az üdvözlő „one bite” olyan, mint egy halványzöld tojássárgája. Egyszerre kell bekapni, s rögtön kiderül, hogy valójában krémesen intenzív ízű szférikus „olajbogyó”, amit többször is felkínálnak a vacsora folyamán.
A „codium tempura” név orvosságnak tűnhet, részben az is (roppant egészséges): húsos tengeri növény tempuratésztában sütve, saját levének zöld vinegrettjébe tunkolva, sós lilaalga-salátával.
Jellegzetes címerfalat a háznál a „mini airbags”: vékony tésztájú fánkocskákból intenzív habos-krémes Manchego-sajt töltelék omlik ki, a tetején vékony sajtlemez kellemesen sós kaviárral és ropogós mogyorómorzsával.
A korongra vágott jégsaláta a „természetes taco” funkcióját látja el: ropogós talapzat, rajta corvinából készült ceviche. Ehhez a kockára vágott halat rövid ideig citrusos lében marinálják, a lágy savak kezdik el „megfőzni” a halhúst. Csilipor és noripor ízesíti, kevés uborka keveredik bele, így lesz belőle nagyon üde halsaláta.
Főételként fogható már fel a fehér tonhal hasaalja, amit 54 °C-os olajban konfitálnak, majd szezámos-citromos-szójás olívaolaj-vinegrettel tálalnak. És a gyömbérrel aromatizált vörös tonhal tataki, amit nagyon erős lángon sütnek nagyon rövid ideig, hogy pirult réteg keletkezzen rajta, belül a halhús csupán épp átmelegedjen: olyan végül, mint egy nagyon lágy marhabélszín. Marinált uborkával és pirult norival adják.
A házi sütőkolbász szaftos iberico sertésből van, és a nagyon elegáns füstössége miatt is élményszerű. Gesztenyés állagú fehér bab a garnírungja, petrezselymes pecsenyelével. Hozzá házi aioli.
A „tonhalfagylaltban” külön figyelmet érdemel a fog alatt szilánkokra széteső tölcsér (citrushéj-aroma is feltűnik). A fagylalt maga a hal hasaalja részéből készült tatár: szaftos, friss, tiszta ízű. Ropogós norilapot tűznek bele.
A hely egyik klasszikusa, a paradicsomtatár otthon is könnyen elkészíthető, feltéve, hogy van kéznél nagyon jóízű paradicsom és néhány friss fűszer.
Casa de Tapes Cañota
Lleida 7, Barcelona
http://casadetapas.com
Tickets
Avinguda del Parallel, 164 , Barcelona
+34 932 92 42 53
www.ticketsbar.es