A halál után szebb az élet címmel detektívregény jelent meg a Knaur kiadónál bizonyos Michael Böcklerstől, még a kilencvenes években. A tetthely: Mallorca. A szerző úgy döntött, hogy ha már a helyszínen jár, nem mulasztja el felsorolni a sziget legjobb ételeit s éttermeit, néhány recepttel egyetemben. Sokat írt egy Ca’s Puers nevű helyről, melynek mentora a krimi megjelenése idején Eckart Witzigmann volt, konyháját pedig egy Roland Trettl nevű fiatal Witzigmann-tanítvány vezette. Az étterem nyitás után egy év alatt megkapta az első Michelin-csillagot, s valószínűleg többet is szerzett volna, ha az „agytröszt” nem költözik át Ausztriába, hogy ott beindítsa a salzburgi Ikarust. (Fotó: Redbull Photofiles)
A séf Mallorcán fiatalon megtanulta, hogy minden konyha annyira jó, amennyire a konyhafőnök keze alá dolgozó csapat. Megtanulta azt is, hogy a jó csapatban mindenki felelősséget visel. És ha elvárjuk mindenkitől minden téren a maximalizmust, akkor maximálisan biztosítanunk kell például a szabadnapokat is.
Egy alkalommal egy ismerős PR-os jelentkezett, s elfúló hangon azt közölte, hétfőn Catherine Zeta-Jones és Michael Douglas érkezik Mallorcára, három személyre kérnek helyfoglalást. Roland Trettl azt felelte, nagyon örvend, de hétfőn nála sajnos szünnap van. A PR-os hosszan erősködött, hogy ilyen lehetőséget nem lehet kihagyni, de a séf azt mondta, kihagyja. Soha nem veszi el a szabadnapokat az embereitől.
És az évek szálltak
A tetthely ma Salzburg repülőtere, hetes hangár (Hangar-7). Pontosabban a hangár alagsorában működő, minden csúcstechnológiával felszerelt konyha. A külső szemlélőnek nem világos, hogyan és ki biztosítja az ügyvezető séfnek a szabadnapokat, van-e neki ilyen egyáltalán.
Roland Trettl havonta 4-7 napot tölt külföldön (ennek egy részét jetlageléssel). Ilyenkor két-három ételsort s hozzá egész konyhafilozófiát kell magába szippantania, hogy hazatérve mindezt közvetítse mancsaftjának, s minden hónapban autentikus formában kerüljön asztalra a mindenkori vendégszakács menüje.
Roland Trettl egész évben tart saját ételsorokat – közte vegetáriánust is –, de az év tizenkét hónapjából csak egy olyan van, mikor nem kell utaznia, s kizárólag saját ételeit főzi. 2007-ben ez decemberre esett. Mint mondta, az utolsó pillanatig nem döntötte el, mi lesz a tányérokon. November végén azonban a szezon maga hozta ezüsttálcán a témát.
2007 decembere
Felmérések szerint az emberek túlnyomó részének a gourmet-étteremről azonnal a pezsgő, a kaviár, a libamáj és a szarvasgomba jut eszébe. Ezek kétségtelenül megrögzült jelképei a luxusétkezésnek, de valójában a csúcséttermekben már rég nem ezekről van szó.
A decemberi nagy Trettl-produkció szarvasgomba-menü volt ugyan, de nagyrészt azt illusztrálta, hogy ez a méregdrága hozzávaló sokszor a legegyszerűbb ételek nemesítésére a legalkalmasabb. Az étlapon ugyanis olyan elemek is megjelentek, mint: pacal, csicsóka, velős gombóc, szalonna vagy sertéslapocka – igaz, a lapocka világszínvonalú, márványozott Joselito-sertésből.
Négy étel készült fehér, négy másik fogás fekete szarvasgombával, továbbá a desszerteket is szarvasgomba ízesítette.
Szarvasgomba
A szarvasgomba a világ egyik legdrágább élelmiszere. Pontosabb talán fűszernek nevezni, mert alapvetően az ételek aromatizálására használatos. A téli fajták a legaromásabbak. Mivel a szarvasgomba a föld alatt nő és nem termeszthető, meg kell fizetni a kitartó keresést, a tömény illatot és a legendát. Egyes évjáratokban egyetlen 50 grammos piemonti szarvasgomba elérheti a 100-125 eurós árat. Ebből körülbelül 10 gramm kell egy fogás illatosításához.
Az Ikarus-menü első felében fehér (más néven piemonti avagy Alba) szarvasgomba szerepelt az ételekben, a második felében fekete, périgord-i. Ezek a világ legjobb szarvasgombái.
A „fehér” valójában drappos, a fekete inkább sötét csokoládébarna. Bármilyen fajtáról van azonban szó, mindig nyersen és hajszálvékonyan gyalulva kerül az ételre.
A szarvasgomba klasszikus párosításai: vajas kenyér, tojás, főtt tészta, rizs, halak, bizonyos sajtok, zeller, burgonyaféle, világos húsú fiatal szárnyas, Szent Jakab kagyló.
2007-ben a piemonti fehér szarvasgomba ára új rekordokat döntött, nehéz lenne követni a pontos árfolyamokat. „Ez az egyetlen tányér megér talán ezer eurót is” – jegyezte meg az Ikarus séfje, mikor megmutatta a tányért, amelyre a piemonti Alba környékén szedett szarvasgomba illatos héját és a vele lehulló földdarabokat gyűjtötték össze a konyhán.
A menü
Az üdvözlőfalat libamájfagylalt (gömbnyalóka formájában), kis pohár habos kagylóleves szarvasgombakrémmel, és egy falatnyi szusi szépiatintás rizsből vörös tonhallal és vékony szelet szarvasgombával.
A polentakrémlevesen kívülről csupán a fehér hab látszik, rajta zöld madársaláta és néhány csurranásnyi aranysárga olívaolaj. Belekanalazva derül ki, hogy az alsó réteg egy lágy royal (pudingszerű krém), amely egyre vékonyabb állagú krémlevesbe „megy át”. Betétként apróra vágott Szent Jakab kagyló és keserűmandula jelenik meg felváltva.
A serpenyőben sült királyrákhoz spenótos tortellinit adnak, mindez kecsketejmártással érkezik, némi salátakrémmel és fehér szarvasgombával.
A „hamis gnocchi” jó példája annak, hogyan vonul be a modernizmus a klasszikus konyhákra. Ez a leheletnyit pudingjellegű álgaluska egy vékony szalonnával borított rombuszhal körítéseként jelenik meg.
Az asztaltársaságban helyet foglaló Christian Meyer – aki maga is szakács, és 18 évig a Michelin-kalauz inspektoraként dolgozott – a vacsora elején hosszan érvelt általánosságban a „kémiai szakácsok” ellen, akik szerinte túl nagy teret nyertek a csúcskonyhákon. A hamis gnocchi elfogyasztása után azonban csak annyit mondott: „Így persze lehet!”
A hivatásos szakácsok számára érdekességként a hamis gnocchi receptje:
A velős gombóc német nyelvterületen sokfelé számít klasszikus levesbetétnek. Eredeti formájában marhacsontvelőből készül vajjal, fehérkenyérrel, tojással, sok petrezselyemmel és kevés szerecsendióval.
Az Ikarus-változat igen könnyű volt, s egyfelől pirított vöröshagymával és ropogós japán panko-morzsával, másfelől párolt póréhagymával és nagyon vékonyra vágott cukkínivel, répával került a tányérra. A kevés lé miatt már ezt már nem is nevezné levesnek az ember, inkább azt mondhatjuk, gombóc szarvasgombás zöldségmártásban.
Érdekes textúrajáték a fedeles vaslábosban tálalt pacal polippal, fügével, vékonyra szelt csicsókával. Mindez csicsókapürében készült el, tálaláskor fekete szarvasgombát gyalultak a tetejére.
Aztán megint egy ősklasszikus téma: krumpli, tojás, szarvasgomba hármasa.
Itt ez sajttal egészül ki, méghozzá scamorzával. Ehhez főtt burgonyát reszelnek le, scamorzával keverik, vékony rudat sodornak belőle, amit ellapítanak. A lapos rúdból csigát formáznak (pontosan úgy néz ki, mint egy kakaós csiga), majd vasserpenyőn alaposan megpirítják mindkét oldaláról. A mélytányérban erre a pirult csigára kerül az épp csak megdermedt tojássárgája, köré a felhabosított szarvasgombamártás.
A Joselito-sertést Nyugat-Spanyolországban tenyésztik: húsa egyedi, minden máshoz nehezen hasonlítható minőség. Nyersen olyan márványos, mint a japán Kobe-marha. Az Ikarusban a lapocka rendkívül szaftos része került a tányérra. Mellette véres hurkával töltött nudli, pecsenyelé és zellermártás, a tetején fekete szarvasgomba.
És a szarvasgombás desszertek. Elsőként a kecskesajt-brulée birsraguval és fekete szarvasgombával.
Ezután még egy sós feketecsokoládé-fagylalt, szirupban főtt lencsével és céklazselével. Mindez muscovado-cukorral és fekete szarvasgombával ízesítve. Ez a legutolsó könnyű desszerttányér nemcsak kiemelkedő, hanem egyben remek példázata volt annak, mennyire kiaknázatlanok még a konyhaművészet lehetőségei.
A szarvasgomba és barátai
Roland Trettl menüjével végigzongorázta a szarvasgomba minden lehetséges „affinitását”, a szarvasgomba minden összefüggésben más megvilágításba kerül. Mindez úgy sikerült, hogy a főszereplő sehol se uralja el a tányért. A menün az édeskés és a sós ízek vonultak végig. Bizonyos fokig a savas elem hiányzott is belőle – nyilván azért, mert a szarvasgomba inkább az édeskés lágy ízeket vonzza. Roland Trettl ezen az estén is beteljesítette azt, amit mindig is mond: az étel akkor jó, ha érződik rajta, hogy professzionálisan főz a konyha, s ha érződik rajta is, hogy örömmel készítették. Bármelyik hiányzik, valami hiányzik.
Restaurant Ikarus, Hangar-7
Salzburg Airport
Wilhelm-Spazier-Strasse 7A
5020 Salzburg
Tel.: 0043-662-21-97
office@hangar-7.com
www.hangar-7.com
Fotó:
Red Bull Photofiles & Bittera Dóra