A rákvaj sokak számára dédszülők poros könyveiből felsejlő misztikum, pedig sok mindenre használhatjuk azon kívül is, hogy a hajunkra kenjük vagy a kukába dobjuk. Rákvajat készített a minap Szily László is, de valamiért úgy tűnik, hogy más eredményre számított. Alapforrásként Dobos C. Magyar-franczia szakácskönyvét használta, és ezenfelül még sok egyéb receptet szintetizált.
Dobos C. könyvében a receptek korrektek. A hideg keveréshez homárt, a meleg módszerhez folyami rákot említ példaként. Szűkszavú, de nem félrevezető. Ami az egyéb receptek sokaságát illeti, több út vezet a rákvajhoz, de nem feltétlenül kell őket szintetizálni.
A felhasználás célja alapján érdemes eldönteni, hogy hidegen vagy melegen keverve akarjuk készíteni (ahol a „hideg” valójában lágy vajat jelent), s hogy milyen rákot választunk hozzá.
Felhasználás
A rákvajakat kenhetjük kanapékra (egyfajta szendvics), ízesíthetünk vele hidegkonyhai készítményeket. Ha grillezett húshoz, halhoz, tenger gyümölcséhez adjuk, akkor tálaljuk lehetőleg külön – például salátalevélre vagy vágott petrezselyemzöldre, hogy ne hűtse le a meleg főelemet. (Hazai éttermekben gyakori hiba, hogy a sztékre a mélyfagyasztóból elővett kőkemény és jéghideg fűszervajat teszik rá). A nemes rákvaj kiváló mártások montírozásához és rizottók krémesítéséhez. Fontos alkotóeleme a Nantua-mártásnak (rákos vajmártás), amely hagyományos kísérője a csukagaluskának (quenelle de brochet).
Sarkalatos törvények
- jó minőségű (friss vagy mélyhűtött) rák és jó minőségű vaj nélkül nincs jó rákvaj
- a rákvaj sima, homogén, selymes kell legyen
- a jó rákvaj decensen ízesített (semmi nem nyomja el a rák friss ízét)
- ugyanilyen módon készíthetünk ízesített vajat szardellapürével, rokforttal, blansírozott tárkonnyal, algákkal, magos mustárral, finomra vágott gombával (Duxelles) vagy mással
- a „Bercy-vaj” ízesítői: finomra vágott párolt salotta, redukált fehérbor, petrezselyem, blansírozott csontvelő
- „beurre marchand de vin”: a vajat párolt salotta, redukált vörösbor, borjú-glace, citrom, petrezselyem, bors keverékével ízesítjük.
Keverhetünk a vajba rákalaplevet is, avagy Pascal Barbot ráklevesét alaposan besűrítve, amelynek nagyon szép, kerek íze van, némi thaiföldies beütéssel.
Rákvaj melegen keverve
A melegen kevert rákvaj (A főzés tudománya, 149. oldal) technológiájának lényege az, hogy a vajat a megtört rákpáncéllal felmelegítjük, és nem túl hosszan, nem túl élénk lángon hőkezeljük. Eközben a páncél ízét és színét is átadja a vajnak. A keveréket végül jégre vagy jégre tett lábosba passzírozzuk, hagyjuk megdermedni. Kiváló mártások montírozásához és krémesítéséhez. Adagonként 5–10 g rákvajjal kalkulálunk.
Volaille aux écrevisses
A csirke és a folyami rák kombinációja régi nagy klasszikus, a délkelet-francia Rhône-Alpes régió tekinti magáénak. Az eredeti receptek bresse-i szárnyast írnak elő, de készíthető fácánból vagy vadkacsából is. Állandó hozzávaló a konyak, a fehérbor, a paradicsom, hal- vagy rákalaplé és a rákvaj.
A téma feldolgozása számtalan, sokaknál megjelenik Paul Bocuse-től Alain Ducasse-ig, az amerikai James Peterson változata A dicsőséges francia konyha c. könyvében olvasható. Jean Cocteau-ról is tudni lehet, hogy Fernand Point legendás éttermében egyik kedvenc étele az isigny-i vajon sült bresse-i csirke volt krémes, rákvajas mártással.
Fernand Point rákvajas mártása kissé modernizálva: negyed liter világos szárnyasalaplevet, 1 dl madeirát, 2-3 cl konyakot öntünk lábosba és a felére sűrítjük. (Megpróbálhatjuk tokajival és brandyvel is.) Hozzáadunk 2 ek tejszínt és 8-10 dkg rákvajat. Nagyra állítjuk a lángot, ezzel segítjük az emulzió kialakulását. Két-három perc forralás után a mártás elkészült. Tálaláskor erős botmixerrel habosra keverjük. Pár csepp citrommal, késhegynyi cayenne-i borssal, kevés sóval élénkítjük.
Alain Ducasse Benoit nevű bisztrójában tette étlapra az alábbi ételt.
A Czifray
A Czifray-féle szakácskönyv hatodik kiadásában négy különböző csirke-rák kombinációt találunk, azokban az időkben Magyarországon több helyen lehetett bőségesen folyami rákot fogni.
Rákfajta = rákfaj vagy rákféle, a fajták a fajok háziasított változatai
Off: Tisztelt MBTBD!
Kerestem régebbi posztokat, pl. Paul Bocuse-ról de nem találtam.
Talán már nincs fenn, vagy csak én nem keresem a megfelelő helyen?
Kedves Amuci, mely posztokra gondolsz? Paul Bocuse szerepelt pl. ebben: http://www.gaultmillau.hu/buvos-szakacs/legendas-anyak
Volt egy poszt, ami csak róla és a Lyoni éttereméről volt szó.
Aha: a lyoni ‘Lest akkor: http://www.gaultmillau.hu/buvos-szakacs/a-lyoni-lest
Sajnos nem ez az a poszt, úgy emlékszem, hogy étterme homlokzatának fotójával indult a poszt, és mintha az Ínyenc városunk sorozatban szerepelt volna, ha minden igaz.
Akkor ez lesz az: http://www.gaultmillau.hu/buvos-szakacs/inyenc-varosunk-lyon-ii