A zsenge medvehagyma levelét megdörzsölve elegáns fokhagymás illat száll fel. Normálisan április-május volt a szezonja, de manapság egyre furcsább dolgok történnek, a tavasz is veszélyeztetett műfajjá vált.
muskotály_küvé: A medve hagymája
Néhány éve még csak a legelszántabb természetjárók ismerték, ma már védelemre szorul a mértéktelen gyűjtés miatt. A medvehagyma reneszánszát éli. Természetesen már a rómaiak is ismerték, Plinius is allium ursinumnak, azaz medvehagymának nevezte. Linné botanikai rendszere felállításakor megtartotta a római nevet, bár ma sem teljesen egyértelmű, mi köze van a zöld leveleknek a mackókhoz. Tény, hogy kedvelik az erdei vadak – a medvék mellett a vaddisznók is.
A medvehagyma Európa középső részének és Kisázsiának a növénye, sem az örökzöld mediterrán, sem az hűvös északi területeken nem honos. Erdőben terem, a humuszban gazdag talajt, a páradús levegőt kedveli.
Általában szőnyegszerűen jelenik meg, nagy foltjait nem nehéz felfedezni, mert erős fokhagymaszaga betölti az erdőt. (Ha a tehenet medvehagymával etetjük, a tej is fokhagymássá válik tőle. Svájcban a 19. században keresett volt az ilyen tejből készített vaj.)
Korábban nálunk az alföldi területeken is jelen volt, de a folyamatosan szárazabbá váló környezet miatt mára magasabb hegységeink erdeibe szorult vissza. A népi gyógyászat régóta ismeri, de az utóbbi évekig csendes érdektelenség övezte. Manapság azonban ismét annyira közkedvelt, hogy piacok és hipermarketek mellett aluljárókban is megjelent, kezdi betölteni a védetté nyilvánított hóvirág helyét, szervezett gyűjtése olyan méreteket öltött, hogy sokak szerint komolyan fontolóra kéne venni valamiféle korlátozást.
Az íves levelű medvehagyma hóolvadás után, kora tavasszal, lombfakadás előtt jelenik meg: igyekszik még a talaj beárnyékolódása előtt minél több napfényt magába szívni, ezzel a föld alatti hagymagumó-raktárakat feltölteni. Általában májusban nyílnak gömb alakzatban elhelyezkedő, fehér színű, csillag alakú virágaik.
A termésérés után a föld feletti részek eltűnnek, a gumó a következő tavaszig alszik. Hosszú hónapokat töltenek az erdei földben, s ez az Álmoskönyv szerint nem jelent hosszú életet.
A hagymafélék különböző vegyületeket termelnek ellenségeik (mikroorganizmusok, vagy akár emlősállatok) elpusztítására. Az étkezésre használt hagymákban jelen lévő (a hagyma- és fokhagymaszagért felelős) kéntartalmú vegyületek azonban csak bizonyos gombákra és baktériumokra veszélyesek, ezért is segítenek nyavalyáink legyűrésében.
Ám a medvehagymával egyszerre növő gyöngyvirág, vagy őszi kikerics az ember számára is súlyos, nem ritkán halálos mérgezést okozhat. Gyűjtéskor tehát nem árt az óvatosság, bár a medvehagyma kis odafigyeléssel azért jól megkülönböztethető tőlük. Ha már virágzik, a medvehagymát valószínűleg senki nem téveszti össze a gyöngyvirággal, de ilyenkor étkezési célra sajnos már kevéssé alkalmas.
Ma már a medvehagyma szaporítóanyagát (magot vagy hagymát) is lehet kapni. Ha van kertünk, érdemes ültetni, termesztése a hagymás virágokhoz hasonlóan egyszerű.
Gyógyhatása sem elhanyagolható: a fokhagymához hasonló hatóanyagai (allicin, alliin) révén jótékony hatással van emésztőrendszerre, koleszterinszintre, vérnyomásra. Kéntartalmú vegyületei hőre lebomlanak, ezért pusztán ebből a szempontból nyersen célszerű fogyasztani, de akár kovászolni is lehet.
Ha a mackók tényleg szeretik a medvehagymát, a belőle készült méz kétszeres öröm lehet a számukra. A medvehagymamézben a fokhagymás aroma érződik, emiatt édességben kissé bizarr is lehet, de állítólag a gyógyhatása jelentős. Szombatonként a veresegyházi piacon, a lámpás kereszteződésnél szokták árulni.
Hetvegen perecbundas fogas vajban sutve medvehagymas polentaval volt a menu.mindenki imadta:-)tenyleg finom kar hogy csak par het a szezonja
Már vagy 15 évvel ezelôtt is mecseki kirándulás kapcsán kisebb dunsztosüvegeket dugig megtöltöttünk medvehagymával. Otthon jó minôségi olajat ráöntve sokáig használható volt. A maradék olaj grillezéskor a húsokhoz. NB: orfûi medvehagymafesztivál!