Az akác májusban, a bodza június elején virágzik, de a bodza idén alaposan begyorsított, úgyhogy akár akác-bodzaszörpöt is készíthetünk. Ha szerencsénk van, egy helyen szüretelünk: nem ritka, hogy a magas akácfa alatt bodzából van az ún. cserjeszint.
Az akác mint hungarikum
Mivel az akác a sajtó révén hungarikumként is betört a köztudatba, sokan megtudták, hogy Amerikából jött. Egészen pontosan Jean Robin patikus-botanikus (több francia király udvari kertésze) hozta be Európába az első példányokat, az 1600-as évek elején.
E példányok a párizsi St-Julien-le-Pauvre templom mellett vertek gyökeret, továbbá a királyi botanikus kertben (Jardin des Plantes), mind a mai napig élnek, Párizs legidősebb fái közé tartoznak. (Linné később Robin tiszteletére adta a fajnak a Robinia pseudoacacia nevet.)
Illatos-látványos fürtjei miatt díszfának használták, idővel az erdészek is felfigyeltek rá: a szerény talajigényű, gyors növésű, jó anyagú fa reményt keltett, hogy segít pótolni az évszázados rablógazdálkodásban kipusztult erdőket, gátat vet a talajeróziónak.
Magyarországon Mária Terézia a 18. század közepén még fűzfával próbálta megkötni az alföldi homokot és fékezni az erdőgyérülést, kísérleteit a fűzfa nagy vízigénye ítélte kudarcra.
Tessedik Sámuel Szarvas környékén telepített akácot: arrafelé az 1700-as évek végén egész akácerdők lombosodtak ki, majd a szarvasi példa hatására lett az akác az Alföld legfontosabb fája.
Terjedése két okból intenzív. Először: magjait a szél ugyan nem viszi 100 méternél messzebb, viszont e magok akár évtizedekig is csíraképesek, a kikelt fa azután már hat évesen újabb magokat terem. Másodszor: a kivágott vagy (pl. tűzvészben) kipusztult fa gyökeréből új sarj fejlődik.
Eredeti élőhelyén, Amerikában ezzel nincs is gond: a leégett erdőkben felburjánzó akácokat 20-30 év után elnyomják a náluk is magasabbra növő fajok, például a tulipánfa. Vagyis, az akác terjeszkedése természetes gátakba ütközik.
A mi őshonos fáink erre nem képesek. Meglévő erdeinket ugyan nem fenyegetik a szomszédos akácosok (a csemeték ugyanis nagyon fényigényesek), de akácerdő helyére más fafajt telepíteni szinte lehetetlen.
Különösen nagy probléma ez a homokos pusztán, ahol nemcsak elnyomja a fényigényesebb növényeket, hanem nitrogénnel is dúsítja a talajt, így a sovány pusztához szokott vegetáció akkor sem képes újra elszaporodni, ha az akácot kiirtják.
Az akácvirág általában fehér, léteznek rózsaszín kertészeti változatok is. Mégse tévesszük össze a lilaakáccal (Wisteria sinensis), amely egyébként szintén lehet fehér virágú. A méhek ezt is szeretik, de nem fa, hanem kúszónövény, kínai eredetű és nem készül belőle szörp.
A virágzó akácerdő tömény illata mágnesként vonzza a méheket: nektárjának cukortartalma 30-60%. Egyetlen virág egy nap alatt akár 2 mg cukrot is termel, egy fáról a virágzás alatt nagyságrendileg 1 kiló méz szüretelhető.
A világos színű akácméz jellegzetes aromája nagyon egyedi. Az átlagosnál több fruktózt tartalmaz, így kevésbé hajlamos a kristályosodásra, valószínűleg ez is hozzájárul a népszerűségéhez.
Klasszikus mézes süteményekhez, pl. mézeskalácshoz nem feltétlenül a legjobb választás, de jól szerepel könnyedebb, gyümölcsös kombinációkban, bodzavirágszörp édesítésénél, vagy dióval.
Az egyes termőtájak akácmézei nem egyformák.
Az a horvát akácméz például, amelyet néhány éve véletlenül, névtévesztés miatt vásároltunk mandulaméz helyett (bagrem=akác, badem=mandula), egészen más volt, mint a Magyarországon megszokott.
Érdekes eltöprengeni, miért nem merült fel az a lehetőség, hogy a (nem sok praktikus előnnyel járó) hungarikumság helyett/mellett az alföldi akácméznek az Európában nagyobb elismertségnek örvendő földrajzi védettséget kérelmezzünk.
Holle anyó virágai (bodza)
A fekete bodza (Sambucus nigra) egész Európában elterjedt cserje, a Kárpát-medencében is őshonos. A tápanyagdús talajt kedveli legjobban, de megél nehezebb körülmények közt is, elég jól tűr szárazságot, hideget, félárnyékot. Egyszóval igénytelen növény, semmi meglepő nincs abban, hogy gyakran akácosban is megtaláljuk.
A virágernyőről hulló fehér szirmok a németeket a hóra emlékeztették, ezért a német kifejezés (Holunder) Holle anyóra utal (aki egyébként nem a Grimm testvérek találmánya, hanem a régi néphagyományban is megjelenő asszonyfigura, aki az állandó ágyneműrázásával havazást okoz a Földön.)
A bodzát újabban ültetvényeken is termesztik, mióta az élelmiszeripar keresi a virágát és a lilásfekete bogyóit is, amelyből természetes festékanyagot vonnak ki.
A jellegzetes illatú virág fehér szirmú és sárga porzószálú, olyan, mint egy tenyérnyi ernyő. Ebből szörp, lé, habzó üdítőital készülhet, használják borecet ízesítésére, leveskészítésre, vagy egyszerűen palacsintába sütik.
A bodza virágját nem szeretik a méhek, így bodzaméz nem létezik. Ami bodzaméz néven kapható, az valójában bodzával aromatizált akácméz. Egyébként nagyon érdekes méz, kiválóan illik a nyári gyümölcsökhöz.
Az akác és a bodza virágját nagyjából hasonló módon lehet felhasználni.
Szárított akác- és bodzavirág gyógyteaként is kapható.
Az akácvirág hatása köhögéscsillapító, nyálkaoldó, ajánlják gyomorsavtúltengés és reflux ellen is. Az akácfakéreg is gyógyászati alapanyag, de tudni kell, hogy a fa minden része, különösen a kéreg, a levelek és a magok súlyosan mérgező vegyületeket is tartalmaznak. A bodzavirág izzasztó hatású, elsősorban megfázások esetére javallot.
Pekmez a palacsintához
Hagyományosan óriási kondérokban hosszan és lassan sűrűsödött a szőlőmust sziruposra, már-már lekvárszerűre. A végtermék magyarul peszmeg, mustméz, szőlőméz néven ismert, legalább ismert volt (az angolok szőlőmelasznak hívják). Készülhet más gyümölcsből is, például bodzából.
A klasszikus formája szőlőalapú, a must eredeti mennyisége a végére egyötödére-egyhatodára koncentrálódik. A népi gyógyászat is használta régen, főként gyerekeknek, terhes asszonyoknak, időseknek adták erősítőként.
Sok helyen készül a világban, hozzánk a törökök hozták el. „Készítése a teljes gyümölcsből való lekvárfőzés kiterjedésével, az olcsó répacukor elterjedésével párhuzamosan jelentősen visszaszorult” – írja a Magyar Néprajzi Lexikon, amely Andrásfalvy Bertalan tanulmányára is hivatkozik (Pekmez. Adatok törökkori szőlőkultúránk ismeretéhez. Kisebb tanulmányok, Pécs, 1961).
Érdekes ízt ad desszertnek, gyümölcskenyének. A török konyhán tejberizsre adják, klasszikus velejárója a diós répatortának, édesítenek vele paradicsommártást, és készítenek kerekperecet is (simit), amelyet szezámmagos pekmezbe mártanak, mielőtt megsütnék. A világ egyik legegyszerűbb desszertje: tahini (szezám) paszta pekmezzel.
Ha van fantáziánk, sok minden mással is kísérletezhetünk: krémekkel, öntetekkel, mártogatókkal. Jól párosítható gyömölcsökkel és olajos magvakkal, jól bevethető édes-savanyú ételekhez. Eleve bármibe használható édesítőszernek, akár teába vagy koktélba is. Érdemes megkóstolni, milyen lehet egy pekmezes pecsenyelé vadhoz vagy kacsához.