Húsfeltét
- 800 g császárhús
- 200 ml fehérbor
- kis darab tetszőleges füstölt hús vagy csont
- pár szem szemes bors
- fél fej hagyma félbevágva, egy babérlevél és egy szegfűszeg beletűzve
A császárhúst 10×10 cm-es kockára vágjuk. Felöntjük annyi vízzel és fehérborral, hogy épp ellepje. Felforraljuk, lehabozzuk, hozzáadjuk a többi hozzávalót.
Amikor a császárhús megpuhult, kivesszük, edénybe téve fóliával lefedjük, lepréseljük, hűtőszekrénybe tesszük. A főzőlevet félretesszük, nem zsírozzuk le.
Káposzta
- 1 fej káposzta (tavasziból 2 fej), cikára vágva
- tárkonyecet
- a hús főzőleve
A káposztát először blansírozzuk: lobogva forró vízbe tesszük, újraforrás után 20–30 másodperccel szűrőlapáttal kivesszük, jeges vízbe mártjuk, hagyjuk lecsöpögni.
A hús főzőlevét felforraljuk, beletesszük a káposztát a tárkonyecettel. A káposztát megfelelő állagúra főzzük.
Tálalás
A húskockákat mindkét oldalon megsütjük, majd kisebb kockákra vágjuk. A kis kockákat mélytányérba tesszük, néhány cika káposztát adunk mellé.
Erre öntünk levet, végül rákanalazunk némi főzőlével hígított tejfölt. Ha szükséges, tárkonyecettel savanyítjuk.
Ezt a családias változatot lehet finomítani. Készülhet tavaszi friss káposztából, de kovászoltból is: ilyenkor az uborkához hasonlóan kovászoljuk a káposztát. Jó megoldás, ha kenyér helyett szeletelt nyers burgonyával indítjuk a kovászolást. A kapor mellé mindenképpen tegyünk bele csombort is.
Kovászolt káposztával készítve
- 1 l víz
- 35 g só
- 1 fej fejes káposzta, cikára vágva
- 200 g burgonya, nyerseny, karikára vágva
- fél csomag szárított kapor
- 4-5 ág csombor (borsikafű)
- 1 gerezd fokhagyma
A felforralt sós vizet kissé hűlni hagyjuk, ezzel öntjük le az üvegbe tett többi hozzávalót. Néhány napig kovászolódni hagyjuk meleg helyen, de nem közvetlenül napsütésnek kitéve, ősszel/télen például fűtőtest mellett.