Első látásra törékeny alkatnak tűnik, megismerve inkább szikár és szívós. Fellépése (főképpen a csúcskonyhák hellyel-közzel hevesebb hangulatához képest) kimondottan szelid, miközben nagyon is világos elvárásai vannak a munkatársaival szemben. Tanja Grandits Németországban született, ma Bázelben vezet 17 Gault&Millau pontos, Michelin-csillagos konyhát.
Vegyésznek indult, aztán alkimista lett belőle: igazi szakács. Pályája érdekes. Fekete-erdei luxushotel konyháján kezdett, a Traube Tonbachban, amely a német gasztroforradalom egyik „tiszta forrása”, kiképző támaszpontja volt. (Ma is a 3 csillagos Harald Wohlfart vezeti …)
Innen egy nevezetes londoni szállóétterembe lépett tovább (Claridge’s), ahol is ellenállhatatlan vonzalom alakult ki benne a keleti halételek, ezen belül a pikáns, édes-csípős párosítások iránt. Aztán Dél-Franciaország következett (Château de Montcaud/Bagnol-sur-Cèze), ahol megismerkedett René Graf főszakács úrral. Ő ma férje és üzlettársa.
2001-ben nyitottak Németországban saját éttermet, 2006-ban a séfasszony a Gault&Millau-tól megkapta az „év szakácsa” kitüntetést. A kalauz akkori szöveges értékelése: „Tanja Grandits vidéki kisvendéglőjében meglepő, rafinált aromákkal találkozunk, az ételek egyszerre fantáziadúsak és letisztultak”.
2008-ban érdekes hirdetés jelent meg: új bérlőt keres a híres bázeli Stucki. Granditsék úgy döntöttek, vállalják a feladatot, és Bázelban folytatják aromakonyha-koncepciójukat, mely szerint „minden fogásnak van egy vezéraromája és egy vezérszíne”. A társítások meghökkentőnek vagy avantgárdnak is tűnhetnek, de biztos kezű tudatosság és csiszolt ízlés van mögöttük.
Az egyik egy török ihletésű, sumakos (szömörcés) fűszerkeverékkel ízesített polipfasírt: ezt tempuratésztába, majd pankómorzsába hempergetik, végül céklalével bepermetezve kissé megszárítják, tálaláskor frissen fritírozzák.
A másik egy fetasajtos kuszkuszgömb, amit nagyvonalúan ízesítenek fokhagymával, római köménnyel, koriander zöldjével, kerül bele pirított fenyőmag is.
A harmadik a gyöngytyúk-burger lila burgonyacsipsszel.
300 g gyöngytyúk, darálva (helyettesíthető borjúhússal)
1 kk szegfűbors szárazon pirítva, finomra őrölve
fél kk fahéj, mozsárban frissen zúzva
1 kk só
2 ek szárazon pirított fenyőmag durvára törve
1 gerezd fokhagyma, finomra vágva
1 újhagyma, finomra vágva
2 ek mazsola, finomra vágva
2 ek petrezselyem, finomra vágva
Először a tósztekenyeret keverjük össze a joghurttal, 10 percig állni hagyjuk, majd összekeverjük a többi hozzávalóval. Egy órára a hűtőbe tesszük. A masszából kis golyókat formázunk, bő olívaolajban arany színűre sütjük.
Lilaburgonyából és crème fraîche-ből készült borókás pürét kínálunk hozzá.
Stucki-Menü a salzburgi Ikarusban, 2012 tavaszán
Tataki Szent Jakab kagylóból, hibiszkusz, retek, mokkás tejfölkrém.
Miután a Szent Jakab kagyló húsa 1 órán át szójás-céklás-csilis hibiszkuszteában marinálódott, erős lángon körbepirítják, 3 szeletre vágják, gyümölcsös ízű hibiszkuszzselére tálalják. Ebben a zselében más, rokonkarakterű vörös növények íze is megjelenik (málnaecet, céklalé, kardamom, csillagánizs, boróka).
Harmonikus az össz-garnírung: nyers és nem teljesen nyers retek vékonyra szelve, kurkumás pasztinákpüré, céklacsipsz, és végül mindehhez a pikánsan kávés tejfölmousse.
A pohárban tálalt borsókompozíció egyfajta „rétegelt leves”, amely alaposan körbejárja az alapanyagot: van benne püré, hab, borsószem, marinált héjasborsó, ropogósságot hoz a pirult pisztácia és az apró kruton, kiegészítő aromaként megjelenik a thai bazsalikom is. Fogyasztáskor az egész egy szép krémes lévé keveredik össze a pohár közepében elrejtett lágy tojássárgájával.
A tojássárgája
A tojássárgája enyhén szegfűszeges barnított vajban készül el lágyan krémesre, lefedve, 49 C-on, mintegy 10 percig (hőhíd alatt).
Ez tulajdonképpen egy szépen redukált, „átszellemült” édes-savanyú répaleves halbetéttel, sejtelmes gyömbéres-csilis csípősséggel.
A lé krémes, de nem túl vastag: hosszan és kíméletesen sűrítették. Íze átütően karottás, itt-ott belekeveredik a betétek íze. ezek: intenzív ízű karottapüré-gombócok, répazselé, marinált répagömbök, szezámos só, fűszeres szárított sárgabarack-paszta.
A főszereplő mindebben az épp csak átlangyosítított szaibling, ami elkészítés előtt egy pikáns marinádban állt rövid ideig. A tetején ropogós répaszalma.
500 g szaibling vagy lazacfilé magas hátrésze – hosszabb csíkra vágva.
Marinád
50 g barnacukor
100 ml víz
1 ek thaiföldi halszósz
1 ek kardamom, mozsárban durvára törve
1 gerezd fokhagyma, lereszelve
2 cm friss gyömbér, hámozva, reszelve
1 ek zöldcitromlé
Szezámsó
6 ek szezámmag
1 ek kardamommag
1 ek koriandermag
½ kk feketebors
3 ek földimogyoró pirítva, durvára vágva
1 ek Maldon-só
1 csipet sáfrány
A marinádhoz megolvasztjuk a cukrot, felöntjük a vízzel, 10 percig kis lángon forraljuk. Hozzáadjuk a többi hozzávalót, további 5 percig a lángon hagyjuk, majd hagyjuk kihűlni. A végén sót és 3-4 ek lágy olívaolajat adunk hozzá.
A szezámot, kardamomot, koriandert, feketeborsot serpenyőben külön-külön közepes lángon, „szárazon” pirítjuk 30-40 mp-ig. Mozsárban porítjuk, szitáljuk és a többi hozzávalóval összekeverjük.
A halcsíkokat élénk lángon röviden körbesütjük, a marináddal leöntjük, egy óráig pácoljuk. Tálalás előtt 1 cm-es szeletekre vágjuk, szezámsóval fűszerezzük.
Karottaeszencia
1 l karottalé
5 db zöld kardamom
2 cm gyömbér szeletre vágva
1 csipet sáfrány
1 csipet cayenne-i bors vagy csilipehely
1 zöldcitrom leve
A hozzávalókat felforraljuk, csendesen gyöngyözve a felére sűrítjük, hagyjuk kihűlni, leszűrjük. A sűrített répalevet csilivel, zöldcitromlével ízesítjük.
Karottapüré
200 g karotta vékony szeletre vágva
1 ek vaj
csipet só és barnacukor
100 ml narancslé
100 g mélyhűtött sárgabarackpüré (vagy 2 ek házi lekvár)
50 g főtt burgonya
A karottát sózzuk, cukrozzuk, a szeleteket habzó vajon pároljuk néhány percig. Felöntjük a narancslével, hozzáadjuk a sárgabarackpürét, felforraljuk, majd a burgonyával összeturmixoljuk.
Karottazselé
1 l karottalé, felére sűrítve
5 kardamom
20 g kristálycukor
– 1 kk római kömény, serpenyőben pirítva
2 zöldcitrom leve
10 lap zselatin
A zselatint öt pecre hideg vízbe áztatjuk. A hozzávalókat a citrom nélkül felforraljuk, lehúzzuk a tűzről. Néhány perc múlva belekeverjük az alaposan kicsavart zselatinlapokat, végül a citromlevet is.
A levet fóliával bélelt kis tálba öntjük, 1 cm magasan, és hűtőszekrénybe tesszük megdermedni. A tálból kivéve 2×2 cm-es kockákra vágjuk.
A halat először mentás fűszersóval ízesítik. Ezután kap egy vékony tempurabundát, majd még puffasztott rizsbe is belemártják, így sütik ki. A halhús szaftos, a bunda érdekesen ropogós, nem túl vastag, szépen „öltözteti” a halhúst.
A garnírung: savanykás tápiókagyöngy és kétféle püré. Egyrészről egy mentás guacamole, másrészről egy wasabis tejfölmousse, nyers uborkagömbökkel. Összességében olyan, mint egy kifinomult „orly” tápiókafőzelékkel és egy habos-wasabis tatármártással.
Wasabimousse
100 g tejföl
1 lap zselatin (hideg vízben megáztatva, kifacsarva)
2 ek wasabipaszta
200 g félkeményre vert tejszínhab
só, cayenne-i bors
zöldcitromlé
A tejfölt folyamatos keverés mellett felmelegítjük, majd feloldjuk benne a beáztatott és kifacsart zselatinlapot. Belekeverjük a wasabikrémet is, és hűtőszekrénybe tesszük. Amint kocsonyásodni kezd, beleemeljük a tejszínt. Sózzuk, cayenne-i borssal, citromlével fűszerezzük.
Tápiókaköret
A tápiókát 4 percig főzzük intenzív ízű mentateában, majd lehúzzuk a tűzről, 1-2 percig állni hagyjuk, végül hideg vízzel leöblítjük. Leszűrjük, mentaolajban megforgatjuk.
Mentaolaj
A friss mentaleveleket blansírozzuk, szitán kinyomkodjuk, szőlőmagolajjal összemixeljük, reggelig állni hagyjuk. Végül leszűrjük
Mentás guacamole
4 avokádó
5 kezeletlen zöldcitrom leve és reszelt héja
3 ek cukor
1 ek „Sencha” zöldtea
1 ek mentatea
fél csokor mentalevél
A hozzávalókat az avokádó kivételével felforraljuk, 5 percig állni hagyjuk. Leszűrjük, majd összekeverjük 6 ek crème fraîche-sel, 4 meghámozott avokádó húsával, csiptenyi xantánnal. Sózzuk.
A friss-szaftos szkámpi felül egész darabban jelenik meg, a tányér alján tatárként. Az egész darab rákot kamillavirágos olívaolajban marinálták, a tatárt citromos-kókuszos-csilis olajban, némi kardamommal, kurkumával.
A kétféle rákhúst ropogós „karottacsalamádé”, marinált répa és kurkumás citruslekvár kíséri, továbbá egy citrusos ízű, habosított mártás, amely alól kókuszos burgonyapüré keveredik elő minden új kanállal. Egyfajta modern „főzelék”.
Marinált répaszalag
2 répa, hosszában szalagra vágva
100 ml víz
4 ek fehérborecet
2 ek cukor
4 vékony szelet gyömbér
A vizet, a cukrot, az ecetet és a gyömbér szeleteket felforraljuk. A levet ráöntjük a répaszalagokra, hagyjuk kihűlni.
„Répacsalamádé”: citromhéj és karotta keveréke
3 nagyobb karotta (pfaelzer rübli), julienne-re vágva
2 ek olívaolaj
2 citrom leve
2 citrom héja (elkészítését lásd lent)
1 kk cukor
5 borókabogyó
5 kardamom
500 ml zöldségalaplé
Az alaplevet a fűszerekkel és a citromlével felforraljuk, majd 30 percig a tűzről lehúzva állni hagyjuk, leszűrjük.
A karottacsíkokat olívaolajon megizzasztjuk, az alaplével felöntjük, 5 percig lassú tűzön forraljuk. Leszűrjük, a levet koncentráljuk, ízesítjük, majd ismét összekeverjük a répa- és citromhéjcsíkokkal.
A citromhéj
A citrom héjának vékonyan hámozott, majd vékony csíkra vágott sárga részét háromszor blansírozzuk (hideg vízben feltéve felforraljuk, mindig újra elöntjük a levét), majd jeges vízben gyorsan lehűtjük. Kevés cukorral és kurkumával ízesített fehér portói borban marináljuk, majd befőttesüvegben forró alaplével felöntjük, 3 napig hűtőszekrényben állni hagyjuk.
Érkezik még egy tökéletesre készült bélszín, amit méz, portói, szójaszósz és szegfűszegpor keverékével kennek be, lefóliázzák, 30 perc alatt készítik el 59 C-on. (A „marinád” épp csak leheletnyi elegáns ízt ad neki.)
A garnírungok is a lehető legegyszerűbbek: kevés sütőben sült cékla, göngyhagyma és egy feketeribizlis hagymalekvárral töltött gombóc. Mindez kanálnyi koncentrált pecsenyelével kerül tányérra.
A gombóc
200 ml tejet felforralunk 80 g vajjal, hozzáadunk 90 g búzadarát, 1 ek erősen koncentrált céklalevet, s addig keverjük a tűz fölött, míg el nem kezd letapadni a lábos aljára.
Fagylaltkanállal gombócokat merünk belőle, mindegyik közepébe mélyedést nyomunk, ebbe töltjük a feketeribizlis hagymalekvárt. A gombócokat gömbölyűre formázzuk, 170 C-os olajban frittírozzuk.
„Cironé” hegyi sajt, ananász, római köményes cantucci.
Szép és könnyű sajttányér követezik. Egy gyümölcsös ízű, érett hegyi sajtról van szó, amely több formában kerül a tányérra: reszelve, vékonyra szelve és római köményes sajtpudingként.
Ananászból készült zselé és mártás, ananászos mustár és nyers ananászkocka kíséri.
Szenzációs kiegészítő az enyhén édeskés, római köményes cantucci.
A hozzávalókat habosra keverjük, majd hozzáadjuk a következőket:
3 kezeletlen citrom lereszelt héja
12 g kakukkfű
12 g római kömény
8 g sütőpor
8 g fleur de sel (sóvirág)
120 g parmezán, frissen reszelve
180 g mogyoró hámozva, pirítva, durvára vágva
160 g mandula hámozva, pirítva, durvára vágva
80 g tökmag, pirítva
A tésztából 2,5 cm átmérőjű hengereket formázunk, 175 C-on 19 percig sütjük. Amikor lehűlt, 1 cm-es szeletekre vágjuk, ezeket még egyszer 8 percig sütjük.
Végül két desszert
Magas-vékony pohárban színes rétegek: legalul tárkonyos-karamallás panna cotta, legfelül zöldborsos rebarbaraszorbet, a kettő között rebarbara párolva, zseléként és golgotagyümölcsös habként. Ismét rendkívüli, de nagyon átgondolt kombináció.
Az utolsó tányérdesszertben a csokoládé különböző állagai keverednek a feketeribizli és az ibolya aromájával. (Ugyanez készül Tanja Grandits konyháján rebarbarás változatban is.) Mint az egész menü: ez is poétikus játék az ízekkel és a színekkel.
A svájci étteremkalauz inspektorok igen szigorúak lehetnek, mert összehasonlítva némely más 1 csillagos és 17 GM pontos konyhával Tanja Grandits konyhája többet ér.
Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)
Sokan állítják, hogy a phở csak azért lehet a világ egyik legnépszerűbb levese, mert a bún bò Huế-t kevesen ismerik.
Anthony Bourdain azonban, miután szerelmes...
Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.
Kedves Látogató! Tájékoztatunk, hogy honlapunkon a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ezen tájékoztatásunkat tudomásul veszed. ElfogadomBővebben...