Hétfőn reggel csendes, de erősen szeles a vidék. Angliában nincs is ebben semmi meglepő.
A londoni Paddington Stationről félóra vonatozás Maidenhead állomás. Innen tíz perc Bray, taxival.
Molnár Márk (Cocoon Restaurant, London) élménybeszámolója Brayben tett 2009-es munkalátogatásáról.
A pakisztáni taxisofőr útközben élénken helyteleníti a talibánok tevékenységét hazájában, közben nagyon sokat forgatja a fejét, majd hirtelen csikorogva fékez egy éles kanyarban. Egy kis falu közepén álltunk meg, egy kicsi, szürke ház előtt.
„Fat Duck!” – bök rá az ablakra, s mély tisztelettel bólingat. „Ó! – mondom magamban. – Jól nézünk ki. A világ egyik legjobb étterme, csak úgy, puccos forgóajtó és libériás portás nélkül… ?”
Aztán benyitok a fakapun, amit láthatóan a szentendrei skanzenből kölcsönöztek ki (kopogtatni nem érdemes, olyan vastag). És uramfia: valóban étterem, elegáns recepció van mögötte. Egy jól, de nem túlöltözött fiatal nő erős francia akcentussal üdvözöl, és közli (kb.) a következőt: „Ödeát vonnák az ütsza mászik öldaláan, a láboratoárrrba”.
Mint később megtanulom, “az utca másik oldala” errefelé kultikus szállóige vagy ehhez hasonló: nem telik el öt perc, hogy ne hangzana el valamelyik konyhán ilyen vagy olyan összefüggésben.
A Fat Duck
Heston Blumenthal Kövér Kacsa nevű zászlóshajója több éve visel három Michelin-csillagot. A sztázsolás során lehetőségem nyílt arra is, hogy parányi konyháján külső szemlélőként végignézzek egy szervizt. Minden vendég ugyanazt a sokfogásos, rendkívül munkaigényes degusztációs menüt kapja – állandó telt ház mellett, fölényes gördülékenységgel.
Hogy minden stimmeljen, a konyhából monitoron figyelik az asztalokat, s ha bárhol történik valami (mosdó, horribile dictu telefon- vagy cigarettaszünet), akkor visszatartják a következő tányért. Ezt a rendkívüli teljesítményt akkor értjük meg, ha átlátjuk, milyen háttérrendszer működik mögötte.
A Heston Blumenthal-féle szakácsálom-birodalom
The Hinds Head Pub (mártásszekció is), Fat Duck (nitrogénterminál is), Studio Kitchen (paradicsomi állapotok is)
Prep Kitchen előkészítő konyha, Development Kitchen labor, Chocolate Room csokoládégyár
Hogy is kerültem ide? Úgy történt, hogy évek óta dolgoztam sous chefként a Zumában (az egyik legjobb Japánon kívüli japán étterem Európában), és az egyik törzsvendégünket úgy hívták: Heston Blumenthal. Vagyis a két étterem jó viszonyt ápolt egymással. Egyszer Rainer, a Zuma egyik tulajdonosa megkérdezte, nem akarok-e a Fat Duckban sztázsolni egy kicsit. Dehogynem, mondtam.
Ha a laboratóriumba akarunk eljutni, akkor az “utca másik oldala” annyit jelent, hogy az étteremből kilépve át kell kelni az úttesten, ott jobbra fordulunk, másfél percet sétálunk, kis földútra lekanyarodunk. Kedves viktoriánus épület tárul elénk (régen hotel volt), körötte hatalmas parkoló.
A kapun belépve fel kell kaptatni egy létraszerűen meredek lépcsőn, és ott jobbra nyílik a laboratoár – előkelőbb nevén Kutatás Fejlesztési Központ (R&D). Míg a labor és a csokoládégyár az emeleten van, a földszinten előkészítő konyha működik.
Kyle Connaughton fogad, a „Development Kitchen Headchef” (kb.: fejlesztési konyhafőnök). A laboratórium hivatalos neve ugyanis „fejlesztési konyha”.
Kyle öt évet töltött Japánban (többek közt az ottani Michel Bras étteremben, ami szintén irigylésre méltó). Azután a Fat Duckban az évek folyamán egyre feljebb lépett a ranglétrán, egy ideig ő vezette a konyhát, majd átvette a kísérleti ételkreáló brigád vezetését. Ehhez idővel külön céget jegyeztek be Development Kitchen néven, amit ma ő irányít.
Kyle keze alatt vagy féltucatnyi fejlesztő dolgozik az új ételeken, új technológiákon, mindig új tányérokat terveznek. Itt koordinálják a televíziós és egyéb sajtómegjelenéseket is a Fat Duck és a Pub részére, továbbá a mindenkori új könyvekhez, cikkekhez.
Idekapcsolódik egyébként szervezetileg a Studio Kitchen is, mely szintén „a másik oldalon” van, csak épp a másik irányban.
Studio Kitchen – a stúdiókonyha
Ezt úgy találjuk meg, hogy ha a Fat Duckból kilépve nem jobbra, hanem balra indulunk el az utca másik oldalán. Hatvan méterre van egy emeletes kertes ház: Kyle háza. Itt van a stúdió, ahol a televíziós felvételek és a fotók készülnek.
A hatalmas, fényes, igen szépen berendezett konyha egybenyílik egy nagy nappaliszoba-félével, ami a maga részéről azután egy árnyas hátsó kertre nyílik. A nappaliban az óriáspolc tele szakácskönyvekkel, a kertben barbecue és étkezőhely. Tökéletes helyszín a stresszmentes alkotáshoz…
Vissza a viktoriánus laborba
A helyszínt laborműszerek és berendezések uralják. Az itt folyó munka egyik ihletforrása az adatbank, Heston tulajdonképpeni „szakácskönyve”: a VCF (Volatile Compunds in Food), melyben több mint 450 élelmiszerben azonosított, több mint hétezer aroma képlete található meg.
Innen ered például a felismerés, hogy a libamáj és a jázmin jól passzolhat egymáshoz, mert tartalmaznak közös „aromagyököt” (indol-vegyületet). Hasonlóan jó párosítás lehet a kakukkfű és a mandarin (közös thymol-tartalmuk miatt) vagy az uborka és az ibolya.
A hangsúly a „lehet” szón van: mindig meg kell találni ugyanis a megfelelő állagokat, arányokat, hőmérsékleteket, kiegészítőket. Blumenthal konyháján sokszor épp erről van szó: meglepő és furcsának tűnő társításokról is (adott esetben) be tudja bizonyítani , hogy működnek. Persze, nagyon sok munkával.
Különleges eszköz a Rotavap (a Rotary Evaporator rövidítése). Ez rotációs vákuumos lepárlót jelent, melyet laborokban ízkímélő desztillálásra használnak: forgó lombikban, csökkentett nyomás alatt, alacsony hőfokon párolog az oldat, miközben a forgástól filmréteg is keletkezik a folyadékon, ami blokkolja az aromamolekulák távozását.
Van itt vákuumfilter és extramélyhűtő, mely utóbbi igen gyorsan akár mínusz 80 fokra hűti le az adott élelmiszert, például a libamájat vagy halat, így nincs idő nagy jégkristályok kialakulására, nem rongálódik annyira az anyagszerkezet. Összességében minél gyorsabb a lehűtés, annál jobb marad a minőség. Pompás tárgy a karamellizáló-berendezés (úgy néz ki, mint egy betonkeverő) és a különleges vákuumsütő is.
Hétfőn (amikor a Fat Ducknak szünnapja van), egész nap a laborban lehettem.
Ezen a bizonyos hétfőn főként egy árparizottón kísérleteztek az új könyvhöz (ilyenkor ez a személyzeti koszt), továbbá transzglutaminázzal is. Ez utóbbi egy olyan enzim, amely a fehérjéket összeragasztja. A konyhán ezzel készül például két fél galambmellből egy galambpecsenye (vastag és szaftos). Ezt használják két vékonyabb halfilé összeragasztására is: hal így vastagabb lesz, és szaftosabb marad. A transzglutamináz használatánál azonban vigyázni kell: tized grammra pontosan a lehetséges minimumot kell használni. A túlzott mennyiség feszesebbé és rágósabbá teszi az alapanyagot, vagyis épp a cél ellenkezőjét érjük el vele.
A laborral egy emeleten van a Chocolate Room (a csokoládégyár), ahol a páratartalom és a hőmérséklet a mindenkori csokoládé igényeinek megfelelően van beállítva. Innen látják el desszertekkel a földszinti nagy „Prep Kitchent”, vagyis az előkészítő konyhát.
Érdekes megfigyelni, hogy itt minden húst “brine-ba”, azaz erősen sós vízbe tesznek hosszabb időre (az időtartamot húsfajtája válogatja), majd tiszta vízben áztatják. E „pácolásnak” nem a sózás a célja, hanem az, hogy az ozmotikus folyamatok révén a hús szaftosabbá váljon. Heston Blumenthal a csirkét például 8%-os sós vízbe teszi 6 órára, majd negyedóránként cserélt hideg vízben áztatja kb. egy óráig. Ezt követően 30 másodpercre forrásban lévő vízbe meríti, majd azonnal jeges vízbe (ezt a műveletet meg is ismétli). Elkészítés előtt a csirke még egy éjszakán át letakarva pihen a hűtőszekrényben.
Másnap 60 fokos sütőben készül négy órán át, végül forró olajban sütik egyenletes ropogósra a bőrét. (A szakács még barnított vajat és pecsenyelevet is fecskendez a húsba. Lásd: A tökéletesség nyomában)
Először a sós lé vizet von ki a húsból és megindítja a fehérjék denaturálódását (részbeni “elkészülését”). Az utána következő új áztatás során a víz visszaáramlik, mintegy szaftosítja a húst. És ami még fontosabb: a részben denaturálódott fehérjék a továbbiakban jobban visszatartják a nedvességtartalmat – még magasabb hőmérsékletű hőkezelés esetén is.
Ez a konyha (a labor után) a Fat Duck és a Pub másik nagy titka. Itt gyakorlatilag mindent elő lehet készíteni. Itt történik a tulajdonképpeni mise en place. Érdekes megfigyelni, ahogy minden szerviz előtt megtöltenek egy furgont, és átgördülnek a 100 méterre fekvő étterembe – az utca „egyik oldalára”.
The Hinds Head – Heston Blumenthal pubja
Ez is itt van a közelben. Igazi brit söröző, egyszeri kocsma, ahol maga II. Erzsébet is megfordult már. Az épületben négyszáz éve működik pub, Heston néhány éve vásárolta meg, azóta elnyerte a Best Gastropub és a Best Pie in England díjat (meg még sok minden mást).
Itt a csúcskonyha farvizén alakul-formálódik egy intelligens-házias konyha, amit magas színvonalon nyújtani egyáltalán nem egyszerű dolog. Elég a híres Blumenthal-féle sült krumplira gondolni…
A sör mellé a pubban Scotch Egg jár, friss házi kolbászhússal gombóccá formázva, mindig frissen készítve.
Kaphatók Heston Blumenthal által finomított klasszikusok, de megkóstolhatók bizonyos kísérleti stádiumban lévő ételei, és tartanak ételeket a háromcsillagos Fat Duckból is – persze jócskán egyszerűsített változatban. A deklarált cél: az „új angol konyha” kifejlesztése.
A pub konyháján van egyébként ennek az egész átgondolt a rendszernek az (igen fontos) mártásszekciója. Itt készülnek hatalmas kuktaszerű üstökben a Fat Duck részére is az alaplevek, erőlevesek, pecsenyelevek.
The Fat Duck
High Street
Bray
Berkshire
SL6 2AQ
www.the fatduck.co.uk