Jonnie Boer egy süllőfogás által vált igazán ismertté. Annak idején nem volt pénze presztízs-alapanyagra, volt viszont ambíciója. Kreált egy bőrén sült süllőt karamellizált paradicsommártással, füstölt fokhagymahabbal, korianderpesztóval. Az akkori Hollandiában ez nagyon avantgárdnak számított.
Mindez még a múlt században történt. A szakács húsz éve, huszonnégy évesen lett a De Librije konyhafőnöke. Feleségével, Thérèse-zel együtt hamarosan megvásárolta a helyet, ezután gyorsan megkapták az első, a második, a harmadik csillagot, és még ma is boldogan élnek.
Néhány évvel később Jonnie Boer érdekes sajtfogást tálalt a salzburgi Ikarus vendég- szakácsaként. Egy zselés gombóc pattant szét az ember foga alatt: lágy- olvadós, langyos époisse-sajt folyt szét belőle. Apró datolyagombócokat és bormártást adtak hozzá.
A technológia: megolvasztott és tejszínnel összeturmixolt sajtot gömbformákba fagyasztunk, majd a keményre fagyott gombócot langyos, folyékony zselébe mártjuk (szőlőléből, agar-agar és Sosa vegetal hozzáadásával készül). Tálalás előtt felmelegítjük: a zseléburok ilyenkor felmelegszik, de nem olvad meg. Megolvad viszont a belsejében a sajt.
“Régi tányér – mosolyog Jonnie Boer. – A sajtos golyót most másképp készítjük: holland limburgival. És még nyúlvesét is teszünk bele. Egy három csillagos étteremben minden finomodik, gyakran összetettebbé válik. Másrészről vannak viszont törzsvendégeink, akik erősen ragaszkodnak bizonyos klasszikus fogásokhoz. Innen merítettük az ötletet a koncepcióhoz.”
A Boer-koncepció
Zwolle takaros kisváros, nem nagyon messze Amszterdamtól. Óvárosát keskeny csatorna övezi, rajta patinás hajók. A keskenyebb utcákban sok a kellemes italmérés, a szélesebb utcákon elektromos buszok, a kocsiforgalom minimális, viszont sok a kerékpáros (utóbbiak sokkal kevésbé veszélyesek, mint Amszterdamban, mert gyakran egész józanok).
Jonnie és Thérèse Boer a város közepén, ódon vörös téglás épületben vezeti a háromcsillagos éttermet, a templom mellett.
Körülbelül száz méteren belül van egycsillagos és Bib Gourmand éttermük is. Van továbbá ötcsillagos szállodájuk (Relais & Château), catering cégük, csemegeüzletük (Librije’s Winkel) és szakácsiskolájuk (“Atelier”) hivatásosoknak és amatőröknek.
Nagyjából ez lett az ötletből. A „jonnie&thérèseboer“ ma márkanév.
Rácsoskapu újrafestve
A szállodát az egykori női börtönből funkcionálták át. A szobákon súlyos faajtók rácsos benéző ablakkal, a volt igazgatói szoba ma luxuslakosztály.
A lakosztály összes terme egy légtérben foglal helyet, a WC-csésze is egyszerűen ott áll a sarokban, csupán egy paraván keríti el oldalról. Mellette meglehetősen nagy fürdőmedence és üvegfalú zuhanyozó, melyben ötfelől masszíroz az állítható nyomású vízsugár. Az ember dizájntelefonon rendeli a pezsgőt, miután a dohányzó asztalról felcsipegette a Michelin-csillagos köszöntőfalatokat. Cary Grant is ilyen szállodában szédítené a nőket, ha forgatna még.
A szálloda földszintjén működik az egycsillagos étterem és a szakácsiskola, az ablakból a Bib-Gourmand-ra látni: egyszerű bisztró, a neve Koperen Kees.
Itt mindig tartanak 34 eurós menüt, Hollandiában ez a Michelin-féle Bib Gourmand felső árhatára. („tisztes konyha kedvező áron“.)
A háromcsillagos De Librije-t és a Koperen Kees bisztrót egyaránt a szálloda óriáskonyhája látja el alapkészítményekkel (alaplevekkel, esszenciákkal, fűszerolajjal, pecsenyelével, leveles és nem leveles tésztával).
Azaz: a koncepció lényeges eleme, hogy az éttermek nemcsak különböző szinten szolgálják ki a vendégeket, hanem szorosan együtt is működnek. A „kiszolgált” vagy egyszerűen csak rutinná vált háromcsillagos tányérok – legyenek mégoly népszerűek is – továbbvándorolnak: először az egycsillagosba, később (néha kissé leegyszerűsítve) a „bib-bisztróba“.
Mely bisztróban 2009 nyarán a menüben feltűnt a marhapörkölt házi tarhonyával, Litauszki Zsolt tányérja. Zsolt két hétig sztázsolt a De Librije-ban. “A két hét rövid idő – mondja –, de az ember azért sok mindenbe belelát és feltöltődik. Számos dolgot be fogok építeni a saját konyhámba, például a vákuumos marinálást…”
Régi bárány
A De Librije konyhája a több száz éves könyvtárépület alagsorában működik. Vaskos boltívek és ólomüveges ablakok közt itt látható a világ egyik legmodernebb konyhaberendezése: Jonnie Boer előszeretettel kombinálja az évszázados és az avantgárd technológiákat (San Sebastianban is törzselőadó az avantgárd szakácskonferenciákon).
Jó példa erre a „technológiafúzióra” a báránytarja répával, padlizsánnal, savanyúsággal. (A tányér már úton van az egycsillagos konyha felé, de e közben is folyamatosan variálódik.)
De Librije 2009 – étterem a könyvtárban
A középkori hangulatú teremben három méter magas fekete borhűtő a térelválasztó. Fekete plüsstapétás folyosón jut be az ember – olyan, mint egy művészbejáró. Fekete falak és fekete fotelek (az ezüst evőeszközt is fekete pamutkesztyűvel fogják meg), a kristálycsilláron üvegliliom, a plafonon tükörcsempe, az ajtón nehéz függöny, az ablakon rácsmintás ólomüveg, a falon (elektromos) óriásfáklyák. A környezet szinte kínálja magát, hogy speciális kollégiumot tartsanak Harry Potternek.
A pincérfiúk lendületes-koreografált mozdulatokkal hozzák s viszik a tányérokat, egyszerre hajolnak, és dicséretes öniróniával mosolyognak hozzá. Vagyis a belső tér és a szerviz ugyanazt a játékos show-jelleget hordozza, mint maguk az ételek. Jonnie Boer (ma) egy Ferran Adrià nyomdokain járó “élménygasztronómus”.
Menü 2009 nyarán a De Librije-ban
Üdvözlőfalatok első triójának neve „Büszke Hollandia”: mind a három falat a holland sörözők klasszikus éhségűzőinek parafrázisa.
A mustáros sajt jellegzetes sörkorcsolya. Itt a Nelker sajt “átalakul” egy ropogós és egyben szaftos, nagy lyukú, intenzíven sajtos ízű „szivaccsá” (Walt Disney rajzfilmeken tesz ilyet a gonosz macska az egérfogóba), alatta mustáros krém.
A heringes szendvicshez a heringet édes-sósra marintálták, “kenyere” porózus, levegővé válik az ember szájában. Ez a „kenyér” valójában hagymaléből és tojásfehérjéből készülő mering, 20-30 percig szárítva 80ºC-on, majd tósztformára szaggatva.
A „zöld” heringfogyasztásnak Hollandiában nagy a hagyománya: a halászok a fedélzeten azonnal tisztítják, sózzák, mélyhűtik, hogy elpusztítsák a heringben őshonos férgeket.
Céklaszirom koktélmajonézzel. Ez itt ha úgy, tetszik, egy céklaszendvics, egyben a rákszirom („krupuk”) céklautánérzése – céklazselével, sült céklával, konyakos majonézzel, zöldfűszerekkel. Ropogós is, krémes is, zselés is, zöldfűszeres is.
További előfalatok:
- vékony szalonnacsipsz mustáros sárgabarackmártással
- intenzíven „káposzta ízű” nyers, ropogós bokcsoj mangós-szezámos joghurtkrémmel töltve, pálcikára tűzve (lásd: fenn)
- vegetáriánus tatárbifsztek, mely görögdinnyéből készül (lásd: lenn)
- marinált szardínia almalében, ruganyos-apró kecskesajt-gyöngyökkel (a csészében a fehér gombócok kissé elasztikusak és nagyon könnyedek – „a szférák kecskesajtja”)
„Kecskesajt-könnyek”
Kecskesajtot és tejet 50-60 fok között termomixelünk, Sosa-féle ‘intstant gel’-t adunk hozzá. A meleg krémet jéghideg olajba cseppentjük, ruganyos golyócskává ugrik össze.
A bevezetők után következik a tulajdonképpeni menü: „Menüje Librije“
“On the Rocks” (kompozíció libamájjal, céklával, osztrigával)
A leves: formatervezett fedeles csészében habos-krémes libamájleves. Benne osztriga és vékony céklakorongok.
Mellette lapos tányéron jégdarabokat imitáló (ezüstre festett) rönkforma sült céklák és habszivacs-szerkezetű, rendkívül omlós „briós” zöldfüvekkel. A füvek közt egy Skóciából betelepített intenzíven osztriga ízű fűszernövény: „osztrigalevél” (oyster leaves)“:
„Cocktails and Dreams” (rákkoktél-varáció két tányérra)
A felső tányéron crevette gris: harsogóan friss és karakteres ízű, puha-szaftos „szürke rák”. Alatta (ami tartja), klasszikus koktélszósz. A garnírung: fiatal zöldség, savanyú uborka, virágok és érett paradicsom bele kivájva („paradicsomkocsonya”).
Az alsó tányéron bébizöldségek földben (ahol a „föld“ rákmajonéz tarisznyarákból, fűszeres fekete szezámmal meghintve).
A recept szándéka szerint a fenti tányéron föld fölött termő, az alsó mélytányérban föld alatti (gyökér) zöldségek szerepelnek.
“Langyos halsaláta”
Szintén kéttányéros étel: a felső, nagy lyukú szitát formázó porcelántányéron tőkehal (mely a hőhíd alatt készült el), japán gomba, burgonyapuffancs.
Ezt a “salátát” az alsó tányérba öntött forró, tenger ízű leves gőzöli-langyosítja.
Levesbetétek: pasztinákkrém, halpofa, haltoka, halnyelv. Ízesítése: kókusz, citromfű, petrezselyem.
(A konyha gyakran használ japán eredetű gombákat, amilyen a matsutake, a shimei, a nameko, az enoki, a shiitake)
“Szent Jakab kagyló tósztmártással”
A pirított tósztmorzsával tálalt kagylóhús barnított vajhabbal, füstölt padlizsánkrémmel és padlizsánmaggal kerül a tányérra. (Oremus Mandolást kínálnak hozzá bormenüben).
“Kacsatrió” (tatár, rillette, erőleves veluwsei kacsából)
A tatár és a rillette két különböző állag, intenzív ízekkel. Az erőleves enyhén füstölt, benne hámozott-magozott szólőszemek és marinált, ropogós káposztakorongok.
“Szarvasgerinc magnóliamártásban”
Rózsaszínre sült hús magnóliás pecsenyelével, amit meggyszósz egészít ki. A garnírungban a cseresznyéket mogyorókrémmel töltötték meg, majd almazselébe mártották. Mellette még: fehér zselébe töltött tapenade (olajbogyókrém) és apróra vágott zeller.
“Tökféleségek”
Vékonyra vágott uborka, tök, retek, cukkíni friss tormás kecskesajtal töltve, uborkazselével -rendkívül üde és friss tányér, mely egyben sajtfogásnak is mondható.
“Repülő almás lepény”
Klasszikus nagymama süteménye dekonstruálva. Az alma, a mazsola, a tejszín és a sós morzsa igazi. A fahéj, a csillagánizs, a szegfűszeg, a vanília azonban “imitáció”. Vagyis fahéjas/szegfűszeges/vaníliás csokoládéból, illetve mascarponéból készül, formába öntik, lefagyasztják. (A fahéjrúd krémes fahéjparfé.) Összességében klasszikus ízek enyhén harrypotteresítve.
A kritikusok
Akad, aki szerint Jonnie Boer tányérjai esztétikai értelemben vett művészi alkotások, „kár is megenni őket”. A többség azonban szívesen üríti ki a tányérokat, s éppenséggel azt állapítják meg, hogy a konyha a sok sziporka ellenére „két lábbal áll a földön”. Valóban: a konyha mindenekelőtt szezonális és regionális, ha csak lehet, a közvetlen közelből használ termékeket, inspirálja a környékbeli termelőket.
Jürgen Dollase, a jeles német étteremkritikus ezt írta róla néhány éve (némileg leegyszerűsített szövegrész):
„Modernül strukturált konyha, ahol az ízparaméterek átfogó szenzorikus hatásokkal egészülnek ki (nyers, főtt, kemény, puha), az ízképletek additív módon épülnek fel (sárgarépa zselé, krém, füstölt, marinált, nyers formában). A szakács nem elégszik meg azzal, hogy bizonyos dolgok klasszikusan illenek egymáshoz, hanem szubtilis módon többféle irányban tágítja a főtermék ízét”.
Ha Jonnie Boertól kérdi az ember, milyennek tartja saját konyháját, széttárja a kezét: „Én normálisnak mondanám…”
De Librije
Broerenkerkplein 13-15
8011 TW Zwolle
Tel.: +31 (0) 38 421 20 83
Fax: +31 (0) 39 423 23 29
www.librije.com
info@librije.com
Koperen Kees – a Bib Gourmand
A menü 2009 nyarán:
Házi barnakenyér, vaj, burgonyás aioli.
Tőkehal ráklében, rákhabbal, sült paradicsommal és bokcsojjal
Süllő almasziruppal, zellerrel és baconnel, rizlingmártás
Vörösboros zöldséges csibe befőttesüvegben, saláta, sült burgonya, majonéz
Sajtválogatás mostardával
Ananászos-kókuszos (pina colada) fagylalt fekete és fehér csokoládékrémmel, szezámos tuile-lel
Koperen Kees (Bib Gourmand)
Spihuisplein 14
8011 ZZ Zwolle
T: 038 853 00 07
F: 038 853 00 09
info@koperenkees.com
www.koperenkees.com