„Az étteremlátogatást kulturális eseménynek kell tekintenünk,
így értjük meg, mi valójában a konyha.”
(Juan Amador, szakács)
2007. december 15-én tizennégy részes sorozat kezdődött az m2-es televíziós csatornán. Címe: A világ legjobb konyhafőnökei. Az első rész Juan Amadort mutatta be.
Stuttgart környékén született, katalán-andalúz szülőktől, akik vendégmunkásként dolgoztak Németországba. Így lett belőle két anyanyelvű „spanyol” sváb.
A dokumentumfilm nemrég készült, de az élet nem áll meg: a Restaurant Amador a 2008-as Michelin-kalauztól megkapta a harmadik csillagot.
Szülei azt szerették volna, ha orvosnak tanul, de ő szakácsnak ment. Ebből sok feszültség támadt, melyek csak lassan, hosszú évek után múltak el.
Az Amador 2004-ben nyílt Langenben, 15 kilométerre Frankfurttól, egy régimódi favázas épületben. A berendezés külsőségeiben minimalista, a konyha viszont nagyon hamar az ibériai ihletésű avantgárd zászlóshajójává vált Németországban. A konyhára leginkább a baszk Martìn Berasategui és a katalán Ferràn Adria hatott: a séf hosszú éveken át dolgozott e két nagy formátumú szakács mellett Spanyolországban.
Juan Amador 2006 januárjában még kétcsillagosként volt egy hónapon át a salzburgi Ikarus vendégszakácsa. Menüi világosan mutatták konyhaművészeti törekvéseit. És azt, hogy szakmáját művészetnek tekinti.
Ikarus-menü 2006-ban
Az üdvözlőfalatok közt megjelent a nagy andalúziai örökzöld, a gazpacho. Amadornál ez paradicsom és sült paprika levéből készült, betétként kockára vágott főtt polippal, tetején könnyű burgonyahabbal (alias „espuma”, Ferran Adrià találmánya, ami speciális, vastag falú habszifonban készül).
A pohár mellett édeskés kecskesajtfagylalt, külön kanálon kövér meggyszem. Ez valójában lágy céklagömb, amibe ha beleharapunk lágy wasabikrém folyik szét a nyelvünkön.
Ezt a technológiát szintén Ferran Adrià dolgozta ki, ma már sok éttermi konyhán alkalmazzák: az adott levet (itt: céklaszószt) algináttal keverik, majd kálciumklorid-oldatba csöppentik, ettől ugrik össze rugalmas labdaccsá, ami állagában kaviárra hasonlít. (Parányi kaviárgömbtől a tojássárgája méretéig készíthető efféle lágy labda, tetszés szerinti ízben.)
Alginátok: barna algákból kinyert szubsztancia, melyet zselésítésre lehet használni. Adagolása: 1,5-4 gramm / 500 gramm lé vagy püré.
Kalciumklorid: 2-3,2 grammot kell adagolni fél liter vízhez. Ebbe a fürdőbe kell belecsöpögtetni az alginátos levet vagy pürét.
„Konyhánk nem laboratórium – mondja Juan Amador –, ennek ellenére természetesen innovatív eszközökkel és új alapanyagokkal, termékekkel is dolgozunk, hogy élményt nyújtsunk a vendégeknek.”
A vékony tésztában sült garnélarákot leheletnyi fűszerpaprika ízesíti. Ezt a tányért egy klasszikus népi étel, a „pulpo a la gallega” (galiciai polip) ihlette. Az eredeti étel egy polipsaláta, füstölt spanyol paprikával aromatizálva.
A bevezetőnek szánt ízelítőtányér hangsúlyos műfajjá nőtte ki magát. Ez nyilván abból a profán felismerésből adódik, hogy mennyire fontos az első benyomás, a „névjegy”.
Az első tulajdonképpeni előétel a carabineros – egzotikus gyümölccsel. A carabineros a világ egyik legjobb ízű mélytengeri rákja. Frissen sokkfagyasztva messzemenően megőrzi jó tulajdonságait: íze lágy, húsa feszes és krémes, fehér és rózsaszín egyidejűleg. A nyers, pontosabban épp csak átlangyosított rákot édes-savanyú mangómártás, Imperial-kaviár és pisztáciaolaj kíséri.
A másik előétel egy libamájtrió brióssal – újabb örökzöld téma. A fő elem egy minyon, amely libamájból, füstölt angolnából és zöld almából áll. Mellette libamájfagylalt és egy darab sült libamáj. A tetején „almakaviár”, amely a fent ismertetett technológiával készült, erősen koncentrált, calvadosos zöldalmaléből. (A tányér Martìn Berasategui híres kreációját idézi, akinél mindez kiegészül még hagymalekvárral és vékony ráégetett karamellával. Az étel neve: „Hommage à Martìn Berasategui”.)
Egy másik fogásban Amador a halat libamájjal és káposztával kombinálja: a sült Szent Péter halfiléhez kis darab füstös kérgű libamájat és vöröskáposztát ad banyuls-mártással (a banyuls a portóihoz hasonló technológiával készülő édes francia vörösbor).
Jól összehangolt a krémes libamáj füstös kesernyéssége, a fehér Szent Péter hal tiszta íze és optimális feszes, szaftos texturája. Mindehhez roppanós káposzta egy nemesen édes-savanyú mártásban. A kifogástalan elemek együttesen új minőséget hoznak létre a tányéron. Ez a menü egyik csúcspontja.
A másik csúcspont a Szent Jakab kagyló. Fátyolvékonyra vágott ibericoszalonna borítja. Hozzá ánizsos fűszerkenyér, sülthagymakarika és egy Pedro Ximenez (PX) redukcióból készült mártás.
A Pedro Ximenez egy újra felfedezett, ősi eljárással készülő cream sherry, melyhez szüret után a szétterített szőlőt hatalmas ponyvával takarják le, majd napokig száradni hagyják. A mazsolásított szőlőszemekből készülő édes sherry aranybarna és sűrű. Majdnem olyan, mint egy krémlikőr: ízében megjelenik a dió, a kávé, a gesztenyeméz.
A kompozíció első ránézésre szokatlannak tűnhet, de kisebb tanulmányt is megérne: felvillan benne az amerikai palacsintákhoz adott juharszirupos baconszalonna emléke és a – szintén amerikai – panírozott hagymakarika, amit adott esetben tenger gyümölcseihez is kínálnak. A szalonnát a jakabkagyló melege üvegesíti olvadósra. A sós-édes szalonnás kagyló jól sikerült kevert íz, amelyet egy hűsítő hatású ánizsos íz és egy melegítő hatású, édes mártás aromatizál.
Ezek után kicsit csalódást keltő a sült makréla a vörösborban marinált őszibarackkal, rókagombával, köményolajjal. A hal fáradtabb ízű, az összetevőkből nem áll fel meggyőző harmónia, az étel kettészakad.
Katalán műfaj következik: a mar y montaña, ami annyit jelet, tenger és hegyvidék, vagyis a víz és a szárazföld „gyümölcsei” jelennek meg a tányéron. A sült császárhús bőre füstös-ropogós, a metéltre vágott szépiahús lágyan rugalmas.
A hús alatt kávés pecsenyelé, amely mozaikosan keveredik zöld pisztáciaolajjal. A pecsenyelé enyhén túlkoncentrált (egyfajta „maggis” hatás is feltűnik), de az étel rendkívül harmonikus (részletek lentebb, a recepteknél).
Következik a rombuszhal szarvasgombával. A hagyományos halmártások helyett itt gesztenye- és mogyorómártás tűnik fel a tányéron. Ezek annyira intenzívek, hogy valósággal lejátsszák a színpadról a főszereplőt, a halat (amely enyhén túlkészült).
Könnyű átvezető fogásként egy sós-édes-savanyú lime-szorbet érkezik mentalevéllel („Margarita”). Ez mintegy íztisztítóként működik a következő fogás előtt, s egyben csökkenti a telítettség érzetét.
A báránygerinc zöldborsópürével, természetes pecsenyelével és fokhagymás-fahéjas mártással készült. A fűszerek visszafogottan adagoltak.
A desszertek könnyedek, hovatovább játékosak. A feketecsokoládés brownie fehér banánzselé-szoknyában jelenik meg, banánszorbettel és habos banánlével (ez utóbbi egy búzasörrel turmixolt banánpüré).
A fahéjas-tejszínes habkrém alján ananászkocka, a tetején vékony karamellaréteg: légies variáció a crema catalana témájára (lásd: lenti recept).
És még egy utolsó poharas desszert: karamellás mogyoróhab meggyzselével és pralinékrémmel rétegelve. A praliné állaga átmenet a piskóta és a sűrű krém között (kicsit olyan, mint egy habosított és krémesített pillecukor). Mint mondat végén a pont, olyan az apró whiskygombóc: kívül fekete csokoládé, belül whiskyvel átitatott lágy tészta.
(A fenti ételsor két menü jelentősebb fogásait mutatta be.)
A Michelin véleménye
„Nem kopírozni akarom a spanyol avantgárdot, hanem kultiválni” – mondja Juan Amador, és úgy tűnik, elérte célját. A Michelin így indokolta a harmadik csillag megítélését: „Juan Amador nem pusztán másolja az új technológiákat, hanem elegáns, egyéni stílust alakított ki velük”.
Juan Amador 2006 novemberében Tasca néven újabb éttermet nyitott Wiesbadenben, 2008-tól Moszkva belvárosában is jelen lesz.
Restaurant Amador
Vierhäusergasse 1
63225 Langen
Tel. : + 49 (0)6103 502 713
Restaurant Tasca
Wiesbaden
Taunusstrasse 23
Restaurant Ikarus Hangar-7
Salzburg Airport
Wilhelm Spazier Strasse 7A
A-5020 Salzburg
Tel: 0043 662 21 97