Carme Ruscalleda ezt meséli leánykoráról: „Teljesen másképp neveltek, mint a fivéreimet. A szüleim eltökélték, hogy egyik bátyám veszi majd át a családi üzletet, miközben én megfelelő férjet keresek magamnak. Ez lett volna a tulajdonképpeni feladatom.” Carme Ruscalleda ma 54 éves, tengerparti étterme a Barcelona melletti Sant Pol de Marban található – 2006-ban kapta meg harmadik Michelin-csillagát.
A hentesből lett autodidakta szakácsnő Spanyolországban a nők között elsőként kapta meg a Michelin kalauz legmagasabb besorolását, amivel hivatalosan is bekerült a világ legjobbjai közé.
Először festőnek készült, de édesapja – aki hentesüzletet vezetett – nem támogatta az ötletet. A leány lemondott a festészetről, de a férjkeresést sem vette nagyon komolyan. Kitanulta a hentes szakmát, és csendesen dolgozgatott a családi vállalkozásban. Aztán mikor eljött az ideje, átvette az üzlet irányítását. Művészi hajlamait mindezen közben nem sikerült elfojtania: elkezdett különleges pástétomokat kreálni, otthon meg egyre szenvedélyesebben főzött. És azért közben férjhez is ment.
A férj pedig úgy vélte, sokkal jobban főz annál, semmint hogy mindennek élvezete a szűk családi és baráti körre korlátozódjon. Így történt, hogy a hentesüzlet egy szép napon bezárt, s az utca másik oldalán, egy egyszerű kertes tengerparti házban megnyitottak egy vendéglőt. A bejárat fölött csak ennyi állt: Carme Ruscalleda. Ez a név ma a spanyol gasztronómia legnagyobbjainak egyike. A Michelin-csillagok meghozták a nemzetközi hírnevet is.
Az étterem
Történetünk a Costa Braván játszódik, egy csendes fürdőhelyen, Sant Pol de Marban. Barcelona központjából helyiérdekű vasúttal húsz perc alatt lehet kiérni, az étterem alig húsz lépés a vasútállomástól. Szellős kertjében és belső termeiben nem könnyű úgy helyet foglalni, hogy az ember ne lássa a tengert.
Rendelés után azonnal sűrű dauro olívaolajat tesznek az asztalra tisztítatlan durva tengeri sóval, frissen sült házi kenyérrel. Az üdvözlő falatok sora (aperitiu) amolyan mikromenü: fürj-tükörtojás zöldfűszerpasztával, parányi sajttortaszelet, krumplimignon, kicsinyke saláta, kanálnyi rizottó színes zöldségekkel és főszerekkel.
Az első fogás libamáj zöldpisztáciával és whiskys zselével. A máj 70ºC fokon készült 40 percig, miután egy napig portói borban állt. Körötte pisztáciás-whiskys morzsa, vékony csíkra vágott alma és eper, petrezselyemmel.
Azután jön az olajbogyós, lágy piskóta, rajta vermutos hab, a tetején vermutos zselé. Hozzá sokféle saláta, lila virágszirom. Ez a „körítés” a nagyon rövid ideig sült, inkább csak meglangyosított rákfarokhoz, amely hihetetlenül friss. Nem csoda, hisz a vendéglőtől néhány száz méterre fogják. Rákpáncélból és rákfejből készült hozzá vermutos mártás – sült pirospaprikával, ecettel, olajjal.
A következő mélytányérban áthatóan édes zöldborsó. Rajta vékonyra szelt véres hurka és tőkehal-belsőség, puha kenyérszeleten. Mint kiderül, ez nem is kenyér, hanem – ősi katalán módszer szerint – kenyérből, disznózsírból, zöldséglevesből főzött, majd formában megfagyasztott fehér pástétomféle („pilota”), amit a tálalás előtt igen forró salamanderben forrósítanak fel hirtelen.
Természetesen a véres hurka is házilag készül: enyhén ecetes-sós vízben megáztatott belsőségeket – bőrt, szívet, tüdőt, nyelvet, tokaszalonnát, sertéspofát – főznek puhára. Összedarálják, sóval, fekete borssal ízesítik, aztán friss vért kevernek bele, s befőttes üvegben vagy terrine formában dermesztik lassú lángon, a sütőben.
A borsólé hasonlóan készül, mint a XIX. századi magyar konyhában a „borsólév”: a zöldborsó héját nagyon lassan főzik, vagy még inkább áztatják egy órán át (ezt infuzionálásnak is nevezik, vagyis a tea áztatásához hasonlítható). Ebből lesz az intenzív, borsó ízű erőleves, melyet azután az asztalnál öntenek a borsó alá.
A sziklahal (rata) és a homár ollójából kinyert hófehér hús együtt érkezik. Alatta vegyes zöldség, ami hatféle zöldséget jelent hajszálvékony csíkokra vágva, kevéske hallében főtt, vékony rizstésztával keverve.
Mellette fokhagymás suquet-mártás és suquet-zselé. (A suquet jellegzetes katalán étel: kevés olívaolajjal, fűszerpaprikával – esetünkben eredetvédett baszk piment d’Espelette-tel – és hallevessel készülő krumplipaprikás, melyben hal is készül kisebb darabokban, igen gyakran ördöghal.)
A tollában érlelt galamb legjobb formájában, vagyis félig nyersen (medium rare) érkezik: már épp átmelegedett, szaftos, olvad a szájban. Mellette makadámia dióval és petrezselymes árpagyönggyel rakott ropogós zellerszeletek, a tetején mentalevél.
A másik főétel a ház egyik kimunkálás alatt álló specialitása, a „kifordított” canelloni. A töltelék szarvasgombás besamelből készült, és kívül van. Más szóval a tészta fungál töltelékként.
A menüt sajttál zárja. Havonta állítanak össze új sajtfogást, mert azt tapasztalták, ha kocsin tolják ki a sajtokat, a vendégek sokszor összevissza rendelnek, ezért jobb valamilyen koncepció szerint megkomponálni a tányért.
„A boldogság konyhája”. Ezen a címen jelent meg Carme Ruscalleda kétcsillagos katalán szakácsnő egyik könyve. Ezen is megtaláljuk Ferran Adrià ajánlását, mely így hangzik: „Ez a könyv számomra a konyhaművészet legfontosabb jellegzetességét tükrözi: az érzékenységet. Márpedig ebben Carme világelső!”
Ez a konyha túlnyomórészt a közvetlen közelből származó nyersanyagokat használja, de nem ragaszkodik görcsösen semmilyen regionalitáshoz. Olyan, mintha katalán nyelven mesélne a világ konyháiról – egyénien, önálló világot teremtve, magas szintű kézműves tudással, úgy, hogy soha egyetlen fölösleges morzsa sincs a tányéron.
Carme Ruscalleda arisztokratikus megjelenésű, fülében – stílszerűen – fényes páncélú, egészen frissnek látszó, apró ezüstrákot visel.
„Minden szezonban jönnek a környékről a friss nyersanyagok, ilyenkor újra és újra ki kell találnom, mit kezdek velük.
Ez a szakács dolga: régi ételek újrainterpretálása, újak kreálása. Az én tányérjaimon ott van a katalán, olasz, francia hagyomány, de csak utalás formájában.” (Referencia gustativa – mondja spanyolul). És bár folyamatosan újat teremt, munkáját nem tekinti művészetnek. „Ebben az a legnagyobb művészet, hogy reggeltől estig csinálni kell” – jegyzi meg minden fanyarság nélkül.
Amikor Carme Ruscalledának még csak két csillaga volt, Wolfram Siebeck, a neves német étteremkritikus ezt írta: „Carme két csillagot kapott eddig, de megérdemelné mind a hármat. Bizonyos szinttől felfelé már minden csak stílus kérdése.”
Restaurant Carme Ruscalleda
Sant Pau Nou 10,
E-08395 Sant Pol de Mar (Catalunya)
Tel.: + 34 93 760 0662
Fax: + 34 93 760 0950
E-mail : santpau@relaischateaux.com