Nem messze a bécsi Coburg palotától terített asztalba ütközik az ember a járdán.
Örökzöld növények közt, fehér napvédő alatt lehet helyet foglalni, és érkezik Frau Lotte. Ez itt a Huth vendéglő, mely „Edelbeislként” mutatkozik be a honlapján. Vagyis azt állítja magáról, hogy a kisvendéglők választékosabb és emelkedettebb fajtájából való.
Frau Lotte energikus, mosolygós, huszonnégy éve a hely lelke. „A Coburg szálló nagyon szép – mutat az utca túloldalán álló hófehér palota felé –, és valóban kiváló a Michelin-csillagos étterme. De a mi konyhánkon is megvan ugyanaz a főzési tudomány, akkor is, ha mi nem vagyunk olyan előkelők.”
Franciás bisztrószokás szerint rögtön letesz az asztalra egy csatosüvegre való házi sertéspástétomot vajjal, friss barna és fehérkenyérrel. A pástétom krémes, és visszafogottan fűszerezett. Gyenge jellemek számára csapda.
Előételnek libamájjal töltött húspástétomot kérünk tejfölös mousse keretben, mellette sárgarépakrém.
Diszkrét édes-savanyú borkoncentrátum élénkíti. A tányér valóban az egyszerű kisvendéglőn túlmutató ambícióról árulkodik: jól összehangoltak az ízek, üdítő a tejfölmousse, laza a pástétom.
Másik előétel a füstölt tokhal. A hal példásan van füstölve: a füstíz nem intenzív, a hal feszes és szaftos.
Mellette hideg narancsos spárgasaláta kucsmagombával. E fogás után már nem tűnnek túlzásnak Lotte asszony szuverén és öntudatos szavai.
A glaszírozott báránymájhoz hosszában szeletelt spárgát s friss krumplipürét adnak, meglehetősen sok pecsenyelevet. Az egész meghintve petrezselyemmel és fritírozott rozmaringgal.
Házias ízesség, túlzások és fölösleges nehézkesség nélkül. Hogy a májra még koncentrált pecsenyelevet is rákaramelizált a szakács, ismét jelzi, hogy megjárta a csúcsgasztronómia világát.
(Az ételhez ajánlott salátában viszont – közép-európai átokként – túlteng a cukor.)
Aztán egy vegetáriánus fogás: medvehagymás krumplikrémmel töltött könnyű derelye – sült koktélparadicsommal és snidlinggel. Körötte gyümölcsös olívaolajas paradicsomos mártás. A tányéron a bécsi hagyomány találkozik a Mediterráneummal, ezen belül egy jó ízű olívaolajjal és egy jó paradicsommal. (Egy erőteljesebb ízű töltelék még jobban képviselte volna Bécset.)
Az édességek olyannyira bőségesek, hogy egy-egy tányérdesszert önmagában is szinte ebédmennyiség. A nagy adag crème brulée-t például eperfagylalttal és ropogós karamellahálóval tálalják, gondos, profi cukrász keze munkája.
A Mohr im Hemd („inges szerecsen”) klasszikus bécsi desszert: egyszemélyes csokoládés kuglóf fekete csokoládémártással. A szaftos kuglófhoz kifejezetten jó kávéfagylaltot tálalnak: mint megtudjuk, az összes fagylaltot házilag készítik.
A Huth tehát ambíciózus kisvendéglői konyhát visz, helyenként meglepően kifinomult teljesítményekkel.
Házias gondossággal készülnek a klasszikusok (májgombócleves, fartőkocsonya, borjú bécsi, májas fasírozott), és van egy modern vonala is, melyet a hetente változó étlapon úgy neveznek, „kreatív osztrák konyha” (malacpecsenye fokhagymapürével, lazacpisztráng spárgás röstivel, nyúl paradicsomos és medvehagymás nudlival.) A heti ajánlatról a törzsvendégek e-mailen is értesülhetnek.
A hely egyébként mindvégig megőrzi oldott hangulatát (nem hoznak például gondterhelt arccal még egy védőabroszt, ha a keresztkóstolásnál véletlenül lecseppen a mártás). És Lotte asszony végül ajánl egy másik helyet is. Azt mondja: ha valami „ősbécsire” vagyunk kíváncsiak, menjünk el a Pohlgasséra, a Stelzerhez.
(A Stelzert is megnéztük, rendkívül olcsó és egyszerű hely, egész nap nyitva van.)
Huth Gastwirtschaft
Schellinggasse 5
A-1010 Wien
www.zum-huth.at
info@zum-huth.at