Az 1940-es években készítették először a Hasselbacken nevű stockholni étteremben úgynevezett Hasselback-krumplit, ami azóta világétel.
Az a fajta héjában sülő krumpli, amit vékonyan bevagdosunk, mintha szeletelnénk – de nem teljesen vágjuk át, hogy alul végig egyben maradjon, a teteje tangoharmonikásan szétnyíljon kissé.
Sózzuk, ízesítjük, 180° C-on félóráig sütjük, tálalás előtt 7-8 percig még egyszer rásütünk. A végeredmény akkor jó, ha kívül egyenletesen megpirul, a belseje krémessé válik. Ezt a kettős hatást fokozni lehet azzal, ha például vékony szalonnát teszünk a szeletek közé, esetleg olvadós sajtot.
Készíthetünk azonban gratent is a témára.
Hozzávalók (8 főre)
- 1,5 kg krumpli
- 200 g reszelt sajt
- 500 ml tejszín
- 2 gerezd fokhagyma finomra vágva
- kevés frissen morzsolt kakukkfű
- só
- frissen őrölt bors
- 30-40 g vaj
A krumpli ne legyen túl feszes húsú, mert az nem képes felvenni a folyadékot, és órákon át sem puhul meg rendesen, nem lesz krémes. A reszelt sajt fele legyen ementáli, comté, gruyère, vászolyi Balaton (vagy más érlelt félkemény sajt). A másik fele legyen parmezán, grana padano (vagy más aromás keménysajt).
A krumplit meghámozzuk, 2-3 mm-es szeletre gyaluljuk. A reszelt sajtot keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a zöldfűszert, fokhagymát, sót, borsot, szobahőmérsékletű tejszínt. Ebbe tesszük bele óvatosan a szeletelt krumplit.
A megáztatott krumpliszeleteket kivajazott tűzállótálba rakjuk függőlegesen, körbe-körbe, majd a belső teret is kitöltve. Álljon kifejezetten sűrűn. Ráöntjük a maradék ízesített tejszínt. (A másfél kiló krumpli kitölt egy 25×18 cm-es jénait, kevesebbet nem is nagyon érdemes csinálni.)
Alufóliával lefedve 30 percre 200 °C-os sütőbe tesszük.
Levesszük a fóliát és addig sütjük tovább, míg a teteje aranybarnás színt nem kap (további 20-30 perc). Még egyszer meghintjük durvára reszelt sajttal, néhány percre visszatesszük a sütőbe. Tálalás előtt jónéhány percig pihentetjük, hogy a krumpli megszívja magát.
Jó kísérő halhoz és sültekhez, de ehetjük főételnek is – vinegrettes szívsalátával. A nyári szezonban amúgy is kényelmes, ha állandóan van kész vinegrett a hűtőszekrényben.
Vinegrett befőttesüvegben
3 evőkanál jó minőségű borecetben feloldunk két csipet sót és négy csavarás feketeborsot. (A só később már nem oldódik fel.)
Hozzáadunk 1 kk mustárt, ami nem csak ízt ad, hanem az olajos és vizes rész emulzióvá alakítását is elősegíti. Ízlés szerint adhatunk hozzá kevés mozsárban szétpasszírozott fokhagymát is.
Apránként 8-12 evőkanál extraszűz olívaolajat keverünk bele, aztán alaposan felrázzuk az üvegben.
Fontos: a hozzávalók legyenek szobahőmérsékletűek. A sóval együtt feloldhatunk a folyadékban kis késhegynyi cukrot is, de nem többet.