Sajátos variáció a „tojásos lecsóra”. Mondhatjuk úgy, is, hogy lecsóleves. Külön készül el a betétnek szánt sült paprika és szikkasztott paradicsom, külön a kristálytiszta lé. A lé alkotóelemei: „paprikavíz” és „távol-keleti gulyás”.
Paprikavíz
- piros húsú paprika
Andoni Aduriz baszk szakács (és más szakácsok) találmánya. Faszénen, lassan sül az érett, piros húsú paprika, azután meghámozva kerül egy tálba, és lefóliázva 70-80 fokos langyos sütőbe – 4 órára. Itt a paprika kiizadja a levét, amit azután csak le kell szűrni. Lehet tenni mártásba, vinegrettbe, levesbe.
Távol-keleti „gulyás”
- velős csont
- marhahús
- csirkeláb
- csillagánizs
- koreai paprikapaszta
Ez a távol-keleti ihletésű (erősen idézőjeles) gulyás Huszár Krisztián konyhájának egyik alapleve. Velős csont, marhahús és csirkeláb fő benne – kevés csillagánizs és enyhén csípős koreai paprikapaszta ízesíti.
Tálalás
A paprikavíz gyümölcsösséget, a „gulyásalaplé” húsosságot és komplexitást ad a levesbe. Mely kristálytiszta, átlátszó levest melegen kell ráönteni a betétekre. Az előre elkészített betétek a következők:
- többféle (hosszan és röviden készült) sült paprika
- sóval-cukorral-olívaolajjal szikkasztott koktélparadicsom (ami órákat töltött a langyos sütőben)
- a világ legtermészetesebb „gyümölcskocsonyája”, ami nem más, mint egy nagyobb paradicsom belső, zselés-magos része, kikanalazva.
- kapribogyó
- „onsen-tojás”
Onsen-tojás
A név egyszerűen csak annyit jelent, hogy „meleg forrásban készült tojás”. A vulkanikus tevékenység miatt Japánban több ezer melegforrás létezik, ahol azt fedezték fel, hogy a 64 °C-os „termálvízben” egy óra alatt „tökéletes lágy tojás” keletkezik. Háztartásban rövidebb idő alatt is elkészíthető: 75°C-on 15 perc kell hozzá, ezzel hasonló eredményt érünk el.
Fasírtos variáció
Ha épp nincs húsmentes nap, akkor tojás helyett egyben sült fasírtból vágunk rá feltétet.