A szték – vagyis a hirtelen sült marhaszelet – világszerte gyakran rostélyosból készül. Jó esetben olyanból, amit gazdagon átjárnak a zsírerek. Vagyis „márványos”. Ha a márványozást jóízű zsírok adják, akkor jóízű a hús, és persze szaftos és porhanyós.
Nálunk hosszú évtizedeken át sokat szenvedett a marhahúskultúra egésze (fajta, tartás, hizlalás, vágás, érlelés, fogyasztás), ezért magyar szakácskönyvekben rostélyos címen általában párolt-főtt húsokkal találkozunk, ami sok hozzánk látogató számára sokkoló.
Az Esterházy-rostélyos eredetileg faszén fölött, roston készült – vagyis hirtelensültként indult a pályafutása. Az első írásos emlék 1787-ből származik, Maria Anna Rudisch bécsi szakácskönyvéből. Persze ez még jóval a tejelő Holstein fríz marhák magyarországi hatalomátvétele előtt történt, melyek gyenge húsát aztán a szocialista gazdaságosság szellemében meg is kellett enni.
Maria Anna Rudisch az Esterházy-rostélyost szardellás-citromos pikáns mártással tálalta, mely mártás borjúalaplével készült. A 19. században azután vékonyra vágott gyökérzöldségek is társultak a fogáshoz (sárgarépa, paszternák, zeller). Összességében a vadas marha egyik boldog ősével vagy közeli rokonával van dolgunk.
Volt olyan időszak, amikor az Esterházy-rostélyost „fertődi rostélyosnak” kellett nevezni (ahogy a New York kávéházat Hungária kávéháznak, a Zserbót Vörösmarty cukrászdának). Ezen már túl lennénk, és talán a marhahelyzet egén is megjelent némi reménysugár.
A világ legjobb húsmarhája a japán fekete marha, a vagju. Ezt a marhát már Magyarországon is tartják, a Magyar Gasztronómiai Egyesület teszteket végez a különböző vágásokból. Húsa annyira márványos, hogy nemcsak a gerincrésze és bélszínje, hanem sok más része is elkészíthető hirtelen sütéssel.
A sütés némi gyakorlatot igényel. Fontos, hogy a húst egyenletesen átmelegítsük, de semmi esetre se olvasszunk ki túl sok zsírt belőle.
A Tv2 Bűvös Szakács adásában elkészített mártások:
Sztékhez klasszikusan illik a béarni mártás (sauce béarnaise), amely az északnyugat-francia Béarn régióról kapta a nevét. Hasonlóan készül, mint a majonéz. Azzal a különbséggel, hogy a tojássárgáját előbb egy
turbolyával, tárkonnyal, borssal ízesített fehérbor-koncentrámummal habosra verjük, majd nem olajat, hanem meleg tisztított vajat keverünk hozzá apránként.
Köszönjük a Kitchen Factory és Főzőklub támogatását, akik a helyszínt biztosították a Tv2 Bűvös Szakács-epizód forgatásához
Cím: 1122 Budapest, Határőr út 43-45
Telefon: 06 70 610 5420
Kapcsolódó cikk: Japán szakács főzőbemutatója
A vagju marhahúsokat az Itterem Mezőgazdasági Zrt. (WAGYU.HU) biztosította
Kapcsolódó cikk: Fekete japán marha
Kedves mbtbd!
Az iránt érdeklődnék, hogy leszenek-e/készülnek-e újabb részek. Nagyon szerettem az eddigi epizódokat, bár véleményem szerint a formátum inkább websorozatként működne jobban, mint a tvben. Maga a műsor hangulata és szerkesztése is webes irányba mutat és egyértelműen az itteni cikkekkel ad ki teljes egészet a műsor, ezek nélkül erős hiányérzete lenne az embernek. A Lajos – Tamás páros pedig zseniális, nagyon tetszenek a finom szurkálások és az, hogy az esetlegesen elkövetett hibák is bennemaradnak a kész anyagban.
Kedves rambo13! Igen, gondolkozunk rajta, hogyan megvalósítható a folytatás.