Igazi kultétel, tulajdonképpen a babgulyás egyik változata. A jó alapanyagon kívül jó edény is kell hozzá. Ez nem is annyira recept, mint technológia. A lényege az, hogy a jó agyagból készült füles csupor csak egyik oldalról kapja a hőt. Ettől a folyadék a tűzoldalon felfelé buzog, a „pocakos” edény másik oldalán automatikusan „lebukik” – az étel önmagát keveri.
Régen a földművesek csuporban vitték ki a földekre az összekészített hozzávalókat, tűz mellé rakták, felöntötték vízzel és magára hagyták. Néhány óra alatt magától elkészült. (Persze, ha sok húst rakunk bele, akkor rá kell segíteni a keverésre fakanállal.)
Kerül bele marha és füstölt sertéshús, ezek készülhetnek együtt vagy külön is. A babon és a húson kívül kell hozzá hagyma és zöldségek, fűszerpaprika és paradicsom. A paradicsom lágy savassága nemcsak az íznek tesz jót, hanem úgy mondják, ettől nem roppan meg a bab héja.
Simonkovics Béla fazekasmester a déli határszélen először megabálja a húsfélét, a levet alaposan lehabozza. Mindent egyszerre tesz a füles csuporba: alulra a bab, erre az előfőzött hús, erre a zöldségek. Ezt önti fel végül a hús főzőlevével. Amikor felforrt, akkor szórja rá a fűszerpaprikát, két – két és fél óra múlva van kész. Ha nagyobb darab húsokat is adunk bele, akkor azt egyszer-kétszer fakanállal át kell forgatni.
Kőbe vésett recept nincs, a témát mindenki úgy variálja, ahogy gondolja.
Hozzávalók
- frissen fejtett bab
- füstölt sertéshús
- marhahús
- sárgarépa, fehérrépa, zeller, zellerlevél
- hagyma, fokhagyma
- só, bors
- fűszerpaprika
Egy gyakorlott készítő így mondja: kell bele két duplamarék beáztatott bab, nagyjából ugyanannyi hús, feleannyi zöldség, továbbá hagyma, fokhagyma. Ezt öntjük fel vízzel (vagy főzőlével), ízesítjük sóval, borssal, fűszerpaprikával. A hús egy része vagy egésze füstölt is lehet, a nyers húsokat jobb előre lepirítani vagy előfőzni. A fazekat a parázs mellé teszik, forrástól számítva 2-2,5 óra alatt készül el.