
Bab
- 200 g fejtett bab (coco paimpol avagy gyöngybab)
- 100 ml olívaolaj
- 200 ml kacsazsír
- bükkaranyosi (csekély ásványtartalmú, mély kútból származó) szűrt víz
A babot a vízben puhára főzzük, ezután az olívaolajjal kevert kacsazsírban vajpuhára konfitáljuk (mintegy „abáljuk”). A bab konfitálásának optimális hőmérséklete 85-90°C, ideje 3-4 óta. (7-8 óra alatt sem történik baja: a bab héja egybeolvad a „húsával”.)
A babot tálaláskor friss újhagyma zöldje és petrezselyem frissíti majd.
Az ételt Bernát Dániel a Czifray-versenykurzusra kreálta. A Tv2 adásában borjúláb nélkül készült.
Malaccsülök és borjúláb
- 2 hátsó malaccsülök
- 2 borjúláb füstölve
- sertésháló
- füstölt szalonna
- 1 fej sonkahagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 1 ek szecsuáni bors
- 1 ek gyömbér
- 2 madárcsili kimagozva és finomra vágva (vagy fél kk szárított paprikapehely)
A malaccsülköt és a borjúlábat 2 napig só-cukoroldatban pácoljuk (80g só és 20g cukor/1 liter víz). Ezután leszárítva bükkfa és zöldteafű keverékén (7:3 arány) 2×40 percig füstöljük. A húsokat ezután lassan puhára főzzük a hozzávalók közt felsorolt ízesítőkkel.
A levet végül finom szűrőn (superbagen) leszűrjük, 1 napra hűtőbe tesszük, lezsírozzuk, derítjük, nagyon kis lángon felére redukáljuk. Rizsecet, gyömbér, fokhagyma és a paprikák hozzáadásával állítjuk be az ízét. Ez lesz a leves.
A malaccsülökből a húst szálaira szedjük, a bőrt és a zsírját felkockázzuk. Hozzáadunk még kockára vágott abált füstölt szalonnát és kevés redukált levet, amit előzőleg kevés növényi zselatinnal vagy agar-agarral megkötöttünk.
Ezt a csülkös keveréket szilikonformába töltve először sokkolóban gyorsan lehűtjük, majd darabokat egyenként sertéshálóba – más szóval „fátyolba” – csomagoljuk. Tálaláskor kevés olívaolajon körbepirítjuk. (A belekevert szaft a sütésnél kifolyik, és glaszírozza a hálós csülöktéglát. Fontos, hogy a „csomagot” minden oldalán egyenletesen megpirítsuk, máskülönben nyúlós marad a sertésháló. Sertésháló jobb hentesektől rendelhető. A vágóhíd „kimosva” szállítja, ennek ellenére enyhén ecetes sós vízbe áztassuk még be néhány órára felhasználás előtt. A maradékot lefagyaszthatjuk, így hónapokig eláll.
A különválasztott borjúlábat kicsontozzuk, lepréseljük, tálalás előtt kétfalatnyi kockákat vágunk belőle, a kockákat ropogósra pirítjuk.

Tejfölkocka
- 100 ml tejföl
- 100 ml joghurt (10%-os)
- 1 lap zselatin
- 5 ek meleg víz
- só, mirin, almaecet
- 2 palacsinta
A joghurtot és a tejfölt összekeverjük az ízesítőkkel. A hideg vízbe áztatott, majd kicsavart zselatinlapot a meleg vízben feloldjuk, majd belekeverjük a tejfölös krémbe. A keveréket dobozba öntve hűtőszekrényben hagyjuk megdermedni. Amikor megdermedt, hasábokat vágunk belőle, tálaláskor palacsintatésztába göngyöljük. (Készíthetjük palacsintatészta nélkül is.)
Tálalás
- petrezselyem
- újhagyma
A tányéron elhelyezzük a babot, a húst, a tejfölkockákat, felöntjük forró levessel, meghintjük finomra vágott petrezselyemmel és friss újhagyma zöldjével. A versenytányérra piros húsú sült paprikából készült krém is került.
Paprikakrém
- 2 sült kápia leve
- 1 hámozott és kimagozott sült kápia
- csilipaprika
- 1-2 gerezd konfitált fokhagyma
- só
- rizsecet
- pár csepp citrom
A hozzávalókat összeturmixoljuk.