Elindultunk a fénykor felé. Az út hosszú és korcsulatos (emberek grillfűszerkeverékeket és olvaszthatatlan grillsajtkészítményeket vásárolnak, szigorúan saját felelősségre), de ettől eltekintve egyre frissebb grill- és a BBQ-fuvallatok érik el hazánkat. Ahol is két ellentétes műfajról van szó: míg a BBQ meleg füstön lassú sütés, addig a grillnek intenzív és direkt hő kell.
Adorjányi Máriusz évek óta forgalmaz saját tervezésű BBQ-szekrényszmókereket (BBQ Pit Box), és most megjelent egy high-end grilltermékkel is: az Y-sorozattal.
A nehézsúlyú grillvályú a szekrényszmókerek konstrukciós elve szerint készül vastag fémből, gyapottal vastagon körbeszigetelve. Megjelenését tekintve egy felül nyitott doboz, szélessége egytől négy medencéig terjedhet (súlya 48-tól 135 kg-ig). A jó anyagminőség és a szigetelés folytán a hő egy irányba, felfelé terelődik, jó az energiahatékonyság, egyenletes és tartós a hősugárzás – másképp, mint a fedeles grilleknél.
A berendezés ihletője a japán nyárskultúra (jakitori). Ennek fontos jellemzője, hogy a hús nem érintkezik sem ráccsal, sem fémmel, egyszerűen csak fürdőzik az intenzív hőben. Értő kézben a hús így kívül ropogós, belül hirtelensültesen szaftos lesz.
Lehet használni hosszú nyársat avagy – sínbetéttel – hagyományos rövid jakitori-nyársat is. Ha a nyárs jó, nem fordul meg rajta semmi, amit rátűznek. A zsengébb húst és belsőséget épp ezért több vékony nyárssal szúrják fel. A széles pengéjű lapos nyárs különösen jó a tapasztott darálthúsokhoz.
A grilldobozhoz különböző feltétek járnak, így már a két vályústól kezdve különböző játéklehetőségek vannak a nyárssütésen kívül is.
Például: az egyik vályúra tehetünk grillrácsot, a másikra sütőlapot – ez eltérő hőzónákat is jelent, mivel a sütőlap visszafogja a hőt. Külön van hozzá rátét, amelyre edényt lehet rakni – például tazsint vagy vaslábost. Működtetés faszénnel és/vagy kókuszháncs-brikettel. Ajánlott kiegészítők: masszív asztal vagy raklap, amire rátesszük a dobozt.
A szakmai bemutatón készült pulykahere, rostélyos, litván saslik (céklalében pácolt tarjakocka), csirkeszárny, kacsaszív, anticucho (aji panca-val pácolt marhaszív), indiai currys csirkemell és volt egy kis kóstoló borjúbrizből és májból. A húsok általában röviddel a sütés előtt diszkrét sózást kapnak, majd a sütés közepétől „kenést” a kiválasztott glazúrral. A bemutatóra három különböző glazúrt használtak.
A nyársonsültek akár 10 másodperc alatt is túlmehetnek vagy meg is éghetnek. Ezért különösen fontos a stabil „utazóhőmérséklet” elérése, így tudunk biztonsággal sütni.
A vályút ehhez kétharmadig töltjük faszénnel – egy rész frissel, és egy rész olyannnal, amit a kéményben már előizzítottunk körülbelül 15-20 perc alatt. Ettől kezdve úgy 50 perc, míg áthevül a belső fémvályú és elkezdhetjük a grillezést. A medence két órán át működik az első rakás faszénnel, kevés friss pótlással pedig akár 4-5 óráig is.
Faszenek
Jófajta faszén és brikett rendelhető a BBQ-expedition honlapján – egyebek közt a Josper cég faszene (quebracho) és magyar tölgyfaszén (mely utóbbi elsősorban BBQ-hoz ajánlott)
A faszenek császára a fehér tölgyből készülő japán binchotan, amely nagyon hosszú ideig izzik azonos, magas hőmérsékleten, diszkrét és nemes a füstje, vízbe áztatás után akár többször felhasználható. (Víztisztításra is használják.) Rendkívüli minőség a thaiföldi thaan is. Ezek Magyarországon nem könnyen szerezhetők be. Szintén jó minőség az osztrák Hochecker 10-30 cm közötti méretű, kézzel szelektált prémiumterméke.
Jakitorik
A rövid fanyársat éjszakára beáztatják, a falatok feltűzésére lehet egy vagy több nyársat használni. Klasszikus jakitorisütőkben kétféle ízesítést kínálnak: egyszerű sósat (shio) és édeskéset (mirines-szakés-szójás taréval) – mely utóbbi főként markáns sütnivalókhoz ajánlható, amilyen a zúza vagy a szív.
A jakitori eredetileg grillezett csirkét jelent, de manapság sok minden kerül a nyársra. A csirke mellett mindennapos a sertés, előkelőbb jakitori-helyeken lóhús és wagyu marha is előfordul. Néhány klasszikus jakitori-nyárs:
- csirkebőr és bőrbe csomagolt belsőségek
- csirkeporcogó
- püspökfalat
- „csirkebélszín” (a mellhez csatlakozó vékony húsrész)
- csirke osztrigája
- csirkemáj, csirkeszív
- csirkeszárny és -nyak
- cukune (porcogós csirkevagdalt)
- sertésláb és -ín
- sertésbél különböző részei ropogósra sütve
- sertésfejhús (halántékrész)
- borjúnyelv, sertésnyelv
- malaccsászár
- oldalas csontközi húsrésze
- siitake gomba katsuobushi pelyhekkel
- császárhúsba csomagolt enoki gomba
A szakmai bemutatóhoz a Balkezes Sőrfőzde – Nyaras Tamás és Deres Attila – hozta a söröket. Csapolva Hopstert, üvegben Peeping Tomot (american pale ale, APA) és Greyjoyt (imperial IPA).
Feltörekvő Bécs
Alig néhány nappal később Bécsben tartottak BBQ- és grillnapokat a Marx Halle területén. Húsz BBQ-csapat indult a KCBS nemzetközi pontszerző versenyén. A magyar Nyárspolgár-csapat hetedik helyen végzett az összesítettben, amivel nem voltak elégedettek, ennél sokkal jobbra számítanak a következő versenyeken.
Közben néhány lépéssel odébb a Weber cég szponzorált sütőpartit óriási területen: vasárnapra kihelyeztek körülbelül 60 grillberendezést 60 sörözőasztallal és 60 zsák faszénnel a nagyközönségnek. Aki nem volt tapasztalt a grillezésben, annak segítettek. Sütni lehetett hozott anyagból vagy a helyszínre kivonult nagykereskedői standokon előkészített húsokból – amelyeket 20-30% engedménnyel árultak.