„Malenkov, Molotov és Berija csak tizenhárom órai késlekedés után küldtek orvosért, amikor 1953. március 2-án a már huszonnégy órája alsóingben és pizsamanadrágban a padlón fekvő, eszméletlen Sztálinhoz hívták őket.” (D. Rayfield: Sztálin és hóhérai. Park Könyvkiadó. Fordította Makovecz Benjamin. 494. oldal)
Vjacseszlav Mihajlovics Molotovról a legtöbb embernek első lépésben két dolog jut eszébe: a koktél és Ribbentrop. Eszükbe juthatna persze sok minden más is. Sztálin egyik leghívebb kiszolgálójának több évtizedes politikai pályafutása – cinikusan szólva – gyöngyszemekkel van kirakva. Míg azonban Joachim von Ribbentropot Nürnbergben halálra ítélték és felakasztották, Molotovot Csernyenkó idején még a pártba is visszavették és 1986-ban 96 évesen halt meg, puha párnák közt.
„A sztálinizmus a peresztrojka tíz esztendejének nagy leleplezései ellenére továbbra is Oroszország testének mélyen ülő fekélye marad, s ráadásul azzal is fenyeget, hogy válságok idején gyulladásba jöhet.” (U.o. 12. oldal)
Mindez a fásult földlakó számára nem is olyan különös, elvégre a 20. század egyik nagy közhelyéről van szó. A rejtély az az, hogy mindennek mi köze a délszaki Portugáliához, ezen belül ahhoz az ikonikus pudingszerű süteményhez, amely oly szeretetreméltó – mégis Molotovnak hívják.
A dolgot egyesek azzal próbálják magyarázni, hogy eredetileg Malakov-pudingnak hívták, a krími háború egyik heroikus csatájának emlékére. Ennek azonban ugyanolyan kevéssé van értelme, mint a Molotovnak. Lehet, hogy sosem tudjuk meg, mi a pontos etimológia.
„A teljhatalom maradéktalanul megrontja az embert, s amikor a társadalom ép szövetét felszaggatja a háború, az ínség és a kivándorlás, a teljhatalom annak a kezébe kerül, aki megragadja.” (U.o. 10. oldal)
Míg az elnevezés homályos, a lényeg világos: a portugálok virtuózan bánnak a friss tojással, s mivel sok találmányuk van, amely tojássárgájából készül, értelemszerűen feldolgozzák a fehérjét is.
Nagyon szeretik például a „mennyei szalonnát” (tocinho do céu) és a tojáskrém/tojásfonál különféle variációit (ovos mole, fios de ovos stb), amelyek nagy mennyiségű tojássárgájából készülnek. Mindezeknek természetes komplementere a Molotov, amely színtisztán tojáshab, és karamellával avagy tojássárgájából készülő krémmel kerül tányérra.
Az algarvei Lagosban egy domboldali halvendéglőben (jó értelemben vett „all you can eat”) mindennapos látvány az, hogy mikor már a vendégek jóllaktak roston sült hallal, a sirályok kerülnek sorra. A madarak a felső párkányon várakoznak jussukra, a maradék halra. Ha valaki a halosztó emberen kívül a közelükbe merészkedik, hitchkocki ribillió, gyilkos hisztéria tör ki. A teljhatalom láthatóan a sirályokat is megrontja.
Ebben az időpontban a bölcs csecsemők már sziesztáznak, az okos ember pedig kéri a desszertkártyát. Ez lényegében szóbeli tájékoztatást jelent arról, mi van a látványhűtőben előkészítve. Általában a legjobb házi édességek: a mousse de chocolat (ezt kérésre brandyvel leöntik és meggyújtják), a pudim flan (vaníliás puding karamellával) és az arroz doce (fahéjas tejberizs) mellett klasszikusan megjelenik a Molotov. Ez – amellett, hogy országszerte nagyon sok étteremben és cukrászdában állandó szereplő – családi és barátfogadó desszert Portugáliában. Könnyű, jól előkészíthető és viszonylag sokáig jól tartja magát.