A szecsuáni ember elől egyetlen négylábú van biztonságban: az asztal. A többit szőröstül-bőröstül megeszi. Jó példa erre a fu qi fei pian (máshol kou shui fei pian), hevenyészett átírásban „szeletelt tüdő férj-feleség módra”.
Azért tüdő, mert eredetileg vékonyra szeletelt tüdő is volt benne a többi marhabelsőség mellett. És azért férj-feleség, mert egy házaspár készítette először Csengdu (vagy talán egy másik szecsuáni város) utcáin, a harmincas években. A hotpottal ellentétben ezt szobahőmérsékleten vagy hidegen tálaljuk.
A férj-feleség név a legendában feltűnő szerzőpároson kívül utalhat arra a különleges harmóniára is, ami a tányéron megjelenik. A belsőségek semlegesebb ízeket, de különböző állagokat hoznak (rongyos hatású pacalok és tömör húsos részek). A szaft ezzel szemben csípős és pikáns, amibe ropannósan nyers zelleszár, pirított mogyoró, szezámmag keveredik. Végül megjelennek a keleti konyhákra jellemző frissítések: korianderzöld, újhagyma, friss csili. Így alakul ki a kontrasztok szép egyensúlya, a végeredmény egy nagy szinergia. Jin és jang.
Bár streetfoodként, szegényember ételeként kezdte, azóta komoly karriert futott be. Gyakori éttermi előétel, Budapesten tisztes verzió kapható Wang mester éttermében.
Kínában már a 17. században szokás volt, hogy utcai árusok nagy edény erősen ízes lében főzték a hentestől kapott leeső húsrészeket, belsőségeket. Ilyen a forrón tálalt híres szecsuáni hotpot, amelynek ma már múzeuma is van.
A szecsuáni a nyolc nagy kínai konyha egyike. Felszínes ismerői is tudnak róla annyit, hogy főszerepet kap a csilipaprika élénkvörös csipőssége és a szecsuáni bors citrusos zsibbasztósága. És hogy nem sajnálják maguktól az olajat. Ezt az alapvető ízképletet nevezik úgy, hogy ma la.
A piros csili ezen belül persze sok változatban jelenhet meg: frissen, szárítva, pirítva, pehely formában, frittírozva, fermentálva vagy olajként. A szecsuáni borsot is többféleképen kezelik: pirítják, darálják, csiliolajhoz adják.
De ez csak az alap. Ezen felül igen lényeges, hogy milyen arányban adnak hozzá más kiegészítő fűszereket: csillagánizs, fekete kardamom, fahéj, szegfűszeg, gyömbér, újhagyma, fokhagyma. A legtöbb fűszert wokban, kíméletesen (közepes lángon), szárazon pirítják 15-20 másodpercig, hogy mélyüljön az ízük.
A húsféléket és zöldségeket először szintén gyakran pirítják száraz wokban, amitől füstösséget kapnak. A levesebb zöldséget kevés zsiradékban inkább, hogy minél hatékonyabban csökkentsék a nedvességtartalmát. (A száraz pirításra külön kifejezésük van: gan bian)
Így van az, hogy a szecsuáni ételekben jó érzékkel vegyül a fűszeresség, csipősség, virágos-borsos íz, só, sav és édesség, keserűség és füstösség.
Fuchsia Dunlop
A brit Fuchsia Dunlop 2002-ben kapta meg a Food Writers’ Jeremy Round Awardot a legjobb első könyves kategóriában. Akkori könyvének címe az volt, hogy Sichuan Cookery. Máig kivételesnek számítanak a kínai konyháról szóló alapos írásai, ezen belül egyedülállóan elmélyült könyvei a szecsuáni konyháról. Az ő könyveit használja bibliaként a két neves szecsuáni étterem a londoni Sohóban is: a Ba Shan és a Bar Shu.
Az alábbi recept részben hasonlít Fuchsia Dunlop feldolgozásaihoz, az egyik fő különbség az, hogy zúza is kerül bele.
A hozzávalók aromatizált lében készülnek, amelynek mindig fontos eleme az íztisztító gyömbér és újhagyma. Készíthető egyébként márványozott színhúsból is az étel, de a vegyes belsőség nyilván több izgalmat rejt. A mártás pikáns, komplex és sűrű, fontos kiegészítő a ropogós szárzeller és a pirított mogyoró/szezámmag.
Kapcsolódó cikk: Szecsuáni fíling
Tisztelt Bűvös Szakács!
Megörültem a receptnek, az egyik kedvenc ételem a fenti, sokszor ettem Wang mesternél. Megpróbálom megcsinálni, de valami kimaradt a receptből, a főzőlé a képen már az elején piros, pedig paprika még nem is került bele. A csiliolaj csak a végén megy bele? Wangnál van benne fekete bab is, arról mit lehet tudni? Sima főtt, szójaszósszal stb?
Köszönettel,
Papp Zoltán
Az erjesztett babnak feketés a színe, ebben a receptben is szerepel. Jobb Ázsia-boltokban kapható, erős ízfokozó, de vigyázni kell a mennyiséggel, meglehetősen sós. Ami a pirosságot illeti: a fotó elkészültekor már beletettük a csiliolajat a szószba.