
Milyenek a töltött paprika túlélési esélyei? Wolfram Siebeck, az ismert szakíró külön tanulmányt szentelt a kérdésnek: szerinte életveszélyben van ez a nagy klasszikus, az emberek többsége már csak slampos menzaminőségben látja viszont, és ha ez így megy tovább, akkor fuccs.
A megmentés lehetősége szerinte itt van az orrunk előtt. Nem recept, hanem technológia, hozzávaló és finomhangolás kérdése. A jó megoldások száma végtelen.

A megoldás
Siebeck javaslata az, hogy a paprikát hosszában félbevágva töltsük, és sütőben készítsük el. Így a „ráncos bumszli” helyett kecses hajócskákat kapunk, amit nemcsak tálalni könnyebb, hanem jobban lehet ellenőrizni a készültség fokát is.
Töltés előtt a paprikát belülről enyhén sózzuk és beecseteljük olívaolajjal. Elkészülési ideje – fajtától és vastagságtól függően – 20-35 perc. A töltelék készítésekor ezt is figyelembe kell venni. Maga a töltés is más.
„Nem hátizsákot tömünk teli, hanem gondosan rétegelve töltünk, mintha kofferbe pakolnánk”.
Siebeck a „kofferbe” alapként valamilyen hagymalekvárt javasol. Ehhez zsiradékon dinsztel hagymát, borral, ecettel, citromlével vagy alaplével önti fel, majd besűríti. Addig kevergeti kis lángon, míg lekváros nem lesz. De nem mindegy – mondja – az sem, milyen hagymát használunk: lehet lágy ízű, fehér héjú „zöldséghagyma”, újhagyma, lila vagy vöröshagyma is. Nem mindegy az sem, hogy libazsírt, vajat vagy olívaolajat használunk hozzá. Párolás közben mindig sózzuk-borsozzuk.
Ízesíthetjük még szójaszósszal, kapribogyóval, currypasztával, zöld borssal vagy mással. Általánosságban fontos, hogy az erőteljes legyen az ízesítés. És hogy ügyeljünk a fűszerek minőségére (az sem mindegy, hogy milyen borsot használunk).

A hagymás alaphoz sok minden passzol. A rizs mindig jó, amibe lehet keverni például gombát vagy húst (például rillettes-hez vagy bolognai húsraguhoz hasonló formában), zöldséget. Jó lehet a bulgur, az árpagyöngy, a kuszkusz. Vagy egy szardellás ratatouille (szardella, fokhagyma, kapribogyó, padlizsán, cukkini, paradicsom).
De használhatunk bátran bárányt, kecskét, szárnyast. Lehet benne gabona, zöldség, tenger gyümölcse, enyhén füstölt halhús, pirított csirkemáj. Készíthetünk klasszikus párosításokat, amilyen a bárány kuszkusszal, a hal káposztával.
A maradékokat is jól lehet hasznosítani. Például előző napi főtt krumplit kockára vágni, megpirítani, majd finomra vágott hagymával, kecseksajttal vagy akár Cheddarral ízesíteni. Siebeck megjegyzi még, hogy sok töltelékbe illik, és jó kötést ad kevés pecorino vagy parmezán, frissen reszelve.
Jó effektus, ha pankómorzsát megpirítunk és összekeverjük szintén ropogósra pirított és apró kockára vágott pancettával vagy kolozsvárival, és ezzel a keverékkel hintjük meg a töltelék tetejét.
Természetesen a klasszikus „felülről töltős” megoldást is meg lehet jól csinálni. Egyik nagy előnye, hogy serpenyőben könnyen körbesüthető, mielőtt betennénk a sütőbe. Ez kellemes plusz ízt fog adni az egésznek.

Mindenekfölött figyelnünk kell az optimális készültségre: a paprikahús ne puhuljon túl. Ezt a legnehezebb eltalálni, gondosságot igényel.
Inspirációk
Káposztás töltött paprika a bécsi Meiereiben ITT
Túróval töltött sült paprika ITT
Kecskesajtos rilettes sült paprikában ITT
Apró angolnával töltött sült paprika pintxo ITT
Firenzei töltött paprika parmezánnal-morzsával ITT
Katalóniban gyakori a sült paprikában a tőkehalas töltelék. Brandade-variációk ITT és ITT és ITT
Mogyorósi Gábor nyúllal töltött paprikája (Lacikonyha)

Huszár Krisztián sárgaparadicsomos mártása (A konyha)

A kínai konyha már elég régóta (gondolom pá -száz éve) készíti félbevágott paprikából eme neves ételt.