Mese HabbalSkandináv edzésmódszer - Blackhorn Brewing Co.

Skandináv edzésmódszer – Blackhorn Brewing Co.

Hal tibor reb k 1118806a
Rebák Tibor (forrás: http://www.hd.se)

Akkor…

A svéd Höganas Bryggeri neve itthon talán kevéssé ismert, pedig a kis újhullámos főzdének több magyar vonatkozása is van. A főzőházat a zip Technologies építette 2013-ban, a Höganas azóta csendes, de stabil részét képezi az experimentális sörfőzést propagáló skandináv sörszcénának.

De talán még ennél is érdekesebb, hogy egy magyar mesterszakos sörfőző srác fél évet dolgozott náluk főállásban. Rebák „Blackhorn” Tibor idén fejezi be a tanulmányait, a diplomamunkáját egy kombuchás sörről írja, amit az egyetem mikrofőzdéjében kísrletezett ki. A kint töltött időt hasznosnak és termékenynek érezte, nem kizárt, hogy később is visszatérne a messzi északra.

A vonzalom kölcsönös volt, a svéd tulajdonosok ugyanis nem mindennapi ajánlattal hálálták meg a gyakornok kemény, szorgalmas és alázatos munkáját: Tibi lehetőséget kapott egy saját recept lefőzésére, ami a főzde égisze alatt került forgalmazásra.

A vendégfőzet a Cardinal Question nevet kapta, köszönhetően egy heteken át tartó ötletelést hirtelen lezáró, villámcsapásszerű revelációnak. Az Untappd-re nemsokára felkerülő leírásban így mesélnek a sztoriról.

„After several weeks of designing the recipe to achieve my ideas, and the tiring but still exciting chase to find the perfect name, one night with the help of some great beers and friends from Lexington, Kentucky, I found the answer at the desk of Garage, High Nose County’s best bar. Everything, including the recipe, the color, and defining the style itself was a Cardinal Question, in addition to some personal things as well. So in case you find the answers to your questions after drinking this beer, well, I think it’s not a coincidence.”

Img 4319

A sör valahol félúton helyezkedik el az amber ale és a west coast IPA között, vegyítve a két stílus jellemzőit. Tibinek hála két üveget is sikerült megkóstolnom, az egyiket viszonylag fiatalon, a másikat fél éves korában.

A Cardinal Question illata jól eltalált, ánizsos, borsmentás, fenyőillatú, keverve egy adag hársfavirággal. Hűs, hideg, jól belőtt aroma. Ízre egy vérbeli IPA bontakozik ki szerethetően lágy, harmatmézes malátaalapon. A menta és az ánizs mellé beférkőzik egy kevés bodza is, ami nagyon jól áll a sörnek.

De az egészben nem ez a pláne. Ennél sokkal fontosabb megemlíteni, hogy fél év alatt gyakorlatilag semmit nem romlott a sör. Ha nagyon akarom, akkor a test leheletnyit vékonyabb lett, de ez nüansznyi változás, talán említésre sem méltó. Azt azonban élmény volt érezni, hogy a komlózás hat hónaposan is ugyanolyan üde, friss, szinte harapható volt, mint újkorában.

Ez komoly eredmény és egyben jól mutatja a svéd „new wave” profizmusát. Lenne mit tanulnunk.

…és most

Rebák Tiborról még sokat fogunk hallani a jövőben. A ma kezdődő Főzdefeszten első gerillafőzetét is megkóstolhatjuk, amit a hazai komlópápával, Takács „Hatodik Íz” Péterrel közösen készített a Reketye Sörfőzdében. A Thorazine Sunrise egy New Zealand Pale Ale, ami kísérletet tesz a Magyarországon nem túlzottan ismert Kohatu komló bemutatására. A névadás története önmagában is megér egy misét, érdemes a teljes sztorit leolvasni Tibi saját blogján, a KOHATU-n, én csak egy részletet emelnék ki belőle.

A Thorazine Sunrise Jonathan Franzen Javítások című regényéből ragadt meg még évekkel ezelőtt; már akkor felírtam, hogy majd egyszer milyen jó lesz sörnévnek. Aztán a sors úgy hozta, hogy épp Franzen volt az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége, ahol dedikált is, a két és fél órás sorbanállás alatt pedig hát volt időm gondolkodni, hogy mégis mit írassak a könyvbe. A többit már gondolom összerakjátok: gyorsan összefoglaltam neki, hogy mire gondoltam, ő meg azt mondta, hogy nagyon ízletesen hangzik, és hogy tessék, mától ez hivatalos, itt az engedélye. Emelte is a tenyerét, hogy csapjak bele, de zavaromban csak egy kézfogásra telt tőlem.

Img 4331

A Thorazine Sunrise remek ujjgyakorlat. Bár szorosabb ismeretséget nem kötöttem eddig ezzel a trópusi komlóval, elsőre masszívan gyümölcsös érzetet ad. Mangó, passiógyümölcs, füge és mandarin nyílik elő némi szőlő kíséretében, az aroma orrbavágóan intenzív. A jegyek hasonló intenzitással képződnek le a kortyban is, ez nagy szerencse, mert az erősebb keserűség boríthatná ugyan a balanszt, de a gyümölcsöknek hála erről szó sincs. Juharszirupos háttérzöngék, gyantás érzeten kibontakozó trópusi ízvilág, keserédes zárás. A sörnek van mélysége, az íz kalandos és nagy valószínűséggel sokaknak fog tetszeni.

A kohatus pale ale-t keressétek a Reketye standjánál, ahol egyebek mellett újra felbukkan a Gólem Repetája, kóstolható lesz a Hatodik Íz új IPA-ja (Hop Dealer’s Choice – Belma) és a Reketye egyik legkellemesebb söre, a Ravasz Hód is.

 

Konyhariport rovatunkból

Hozzászólások

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)

Karizmatikus étel

Itt is követhet minket

7,142lájkolóTetszik
983követőKövetés
2,250feliratkozóFeliratkozás

Támogasson minket adója egy százalékával! A Magyar Gasztronómiai Egyesület adószáma: 18116375-2-41

Médiapartnereink

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!

Ezt is ajánljuk még

Kiemelt cikkek

Könyvek (Webshop)

Támogasd a Bűvös Szakácsot!

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.

Katt ide a részletekért!