Szárnyashúslevest készítünk, sült csirkéből. Ehhez 1 kg csirkeszárnyat ízeire vágunk, tepsiben 200° C-os sütőbe tesszük, míg szép aranyos színt nem kap (40-50 perc). Hozzáadjuk az előpirított zöldséget: egy darab negyedelt hagymát, egy durvára darabolt répát és póréhagymát, s hogy szépen kocsonyásodjon, két megtisztított csirkelábat. Adunk hozzá még egy-két beáztatott vargányát, áztatólevével együtt.
Felöntjük 100 ml száraz fehérborral, hagyjuk elpárologni, majd újra felöntjük – körülbelül 1 liter vízzel. 140° C -os sütőbe tesszük egy órára. Félidőben kivesszük, maroknyi jégkockát teszünk bele, alaposan lezsírozzuk. Mikor kész, leszűrjük, állni hagyjuk. Ebből lesz a csirkekocsonya.
Klasszikusan ezt derítették is – vagdalt csirkehússal. Intenzív ízű levest kapunk, amit akár egy hétig is eltarthatunk a hűtőszekrényben. (Érdemes nagyobb mennyiségben készíteni, megdermedni hagyni, kockára vágva fóliában lefagyasztani, így mindig kéznél van egy kis darab.)
Mikor még folyékony, felfelé szélesedő kis formába vagy csészébe öntünk belőle, aminek tárkonylevelet tettünk az aljára. Hagyjuk megdermedni, erre tesszük a bevert tojást, amit újabb réteg kocsonyával fedünk le. A második réteghez a levet kevés szójaszósszal ízesítjük és csurranásnyi édes szamorodnit vagy mirint adunk hozzá.
Amikor megdermedt és kiborítjuk a csészéből, akkor alul lesz a sötétebb színű, markánsabb ízű, vékonyabb kocsonyaréteg, felül a világosabb, vastagabb réteg a tárkonnyal. (Ha nem akarjuk kiborítani, hanem csészében tálaljuk, akkor fordítsuk meg a kétféle kocsonya sorrendjét: tálaláskor mindig a világos legyen fölül, hogy jól látszódjon a tojás.)
A bevert tojást töltött tojással is helyettesíthetjük, melyet 9 perces kemény tojásból készítünk. A töltelékhez a sárgáját kevés majonézzel, petrezselyemmel, snidlinggel, finomra vágott kapribogyóval keverjük. A töltött tojásra kanálnyi lazackaviárt teszünk, így kocsonyázzuk le.