Kutasi Tamás aranyszalagos galagonyaméztermelő elfelejtett salátafélét, salátaboglárkát (Ranunculus ficaria) hozott a Magyar Gasztronómiai Egyesületnek.
E zöld levélnek rövid a szezonja, akárcsak a medvehagymának, de hasonló karriert futhat be, ha felfigyelnek rá az éttermek és a nagyközönség. A salátaboglárka levele vaskos-húsos, ízre érdekesen fanyar-kesernyés. Lehet belőle tavaszi salátákat készíteni, akár más levelekkel keverve, akár mézes öntettel is, de levesnek is elkészíthető, mint a medvehagyma, a levesben kombinálhatjuk krumplival is.
Lelőhelytől függően rövidebb vagy hosszabb a szezonja március és május között. A lényeg: még virágzás előtt kell szedni a zöldjét, mert később már nem ehető. Nyílt környezetű patakok mentén hamarább előbújik és hamarább virágzik is.
Az itt látható leveleket Kutasi Tamás 2014. április 6-án szedte, remeteszőlősi zárt erdei területről.
Salátaboglárka nizzai módra
Hozzávalók
- 2 marék salátaboglárka
- 8 vagy 9 perces kemény tojás
- olívaolaj
- fehérborecet
- olajbogyó
- paradicsom
- szardella
- olajos szardínia vagy tonhal
- vajban pirult zsemleckokák (kruton)
A hozzávalók bővíthetők, akárcsak a nizzai saláta vagy a nizzai szendvics (pan bagnat) esetében.
Az olajbogyót kimagozzuk. A szardellát negyed órára tejbe áztatjuk, lecsöpögtetjük, konyhapapírral szárazra töröljük, majd kisebb darabokra vágjuk. Az olajos szardíniát (vagy tonhalat) lecsöpögtetjük. A paradicsomot hámozzuk, kimagozzuk, a húsát kockára vágjuk.
A tojást készíthetjük hagyományosan: forró vízbe tesszük, közepes lángon hagyjuk, 8,5 perc múlva kivesszük, hideg vízzel leöblítjük. Fontos, hogy a sárgája még ne legyen teljesen kemény, hanem maradjon krémes a közepe.
Másik lehetőség: a tojást hideg vízben tesszük fel, amikor felforrt a víz, lefedjük, lehúzzuk a tűzről. 6-7 perc alatt elkészül. Hideg vízzel leöblítjük.
A zöld levelet megmossuk, lecsöpögtetjük. Tányérra terítjük, és rátesszük a krutont, a negyedbe vágott keménytojást, a kisebb darabokra vágott szardellát és szardíniát (vagy tonhalat), a magozott olajbogyót egészben vagy félbevágva, a paradicsomkockákat. Végül meglocsoljuk olívaolajjal vagy vinegrettel.
A tojást főzhetjük keményebbre is, hogy a sárgáját apró kockára vágva adhassuk a salátára.
Tojásos pirítós
Hozzávalók
- kenyérszelet
- olívaolaj a sütéshez
- 2 tojás
- só
Egy lehetséges kísérő a saláta mellé, keménytojás és kruton helyett.
Házi kenyeret vagy tósztkenyeret használunk hozzá. A kenyérszelet közepét pogácsaszaggatóval kiszúrjuk.
A kenyeret vastag falú teflonedényben pirítjuk, forró olívaolajon. Amikor az egyik oldal megpirult, megfordítjuk, a lángot nagyon kicsire állítjuk alatta.
A kenyér közepén lévő lyukba belecsúsztatunk két tojást. (A fehérjét nem feltétlenül kell mind beletenni, kenyere és tojása válogatja.) A sárgája környékét meghintjük sóval (ha közvetlenül a sárgájára hintjük, akkor foltos lesz).
Addig hagyjuk kis lángon, míg a kenyér alja egyenletesen arany színűre nem pirul. Addigra a tojássárgája átmelegszik, a fehérje kissé megalvad, de még szaftos.
Variációs lehetőségek
-
VIDEÓ: ITT
-
pirítás előtt a kenyeret bedörzsölhetjük friss fokhagymával. A végén meghinthetjük, még forrón, reszelt gruyère sajttal, vagy olvaszthatunk rá kecskesajtot
Sült kecskesajt salátával, mézes vinegrettel (chèvre chaud)
Hozzávalók
- kenyér, szeletben (fehér kenyér, tósztkenyér vagy zsemle)
- 1 gerezd fokhagyma
- kecskesajt
- vegyes saláta
- 2 kk méz
- 50 ml fehér- vagy vörösborecet
- 2 kk mustár
- 160 ml olívaolaj
- 10 ml Worcester-szósz
- az öntetbe esetlegesen: 1 ek pecsenyelé
- a salátára esetlegesen: pirított dió, szezámmag, tökmag, napraforgómag
Mustárból, olajból, ecetből, mézből, Worcester-szószból vinegrettet készítünk.
A kenyeret bedörzsöljük fokhagymával. Vastag szelet érett kecskesajtot helyezünk rá, meglocsoljuk kevés olívaolajjal. Sütőpapírral bélelt tepsibe, a tepsit 15 percre 180 fokos sütőbe tesszük, míg a sajt meg nem olvad.
Az olvadt sajtos pirult kenyeret vegyes salátára helyezzük, megöntözzük vinegrettel, sózzuk-borsozzuk.
Variáció: a kecskesajtot mézzel megkenve forró grill alá tesszük, majd előre megpirított kenyérre tesszük.
A vegyes salátalevelek mellé adhatunk petrezselymet, sült paprikát, savanyított peperonit, csíkra vágott sörretket, 8-8,5 perces félkemény tojást.
Kecskesajttal töltött paradicsom
Hozzávalók
- paradicsomok, félbe vágva
- kecskesajt
- kakukkfű
- zsemlemorzsa
- olívaolaj
- mustár
- fokhagyma, finomra vágva
- vegyes zöld saláta
A félbevágott paradicsomnak kikanalazzuk a belsejét, a kikanalazott kocsonyás részt olívaolajon megfutatott fokhagymával összekeverjük. Zsemlemorzsát adunk hozzá, kevés kakukkfülevéllel ízesítjük. Kis lángon összeforgatjuk.
A kecskesajtot vékonyan megkenjük mustárral, és zsemlemorzsába forgatjuk.
A kivájt fél paradicsomba töltjük a fokhagymás paradicsomtölteléket, ráhelyezzük a sajtot. A töltött paradicsomokat 10-13 percre 180 fokos sütőbe tesszük.
Vegyes salátán tálaljuk, olívaolajjal vagy vinegrettel meglocsolva.
Sörszirupöntet kecskesajtos salátához
Hozzávalók
- 1 üveg sör (0,33)
- 3-4 ek cukor
- 2 ek méz
Francia receptek elsősorban érdekes savasságú belga söröket ajánlanak (gueuze, lambic, kriek, meggysör, málnasör…), mert jól támogatják a kecskesajtot.
A sörből félreteszünk egy keveset, a többit nyeles lábosban lassan felforraljuk a cukorral, majd nagyon kis lángon sűrítjük: a sör párolog, a folyadék sziruposodik (nem kell túlsűríteni – nem karamellát készítünk). Végül sózzuk-borsozzuk.
Tálaláskor a mézzel együtt adjuk a meleg sült kecskesajthoz. Ha túl sűrű, a félretett sörrel hígítjuk.
Imádom a posztjaitokat. 🙂 Ezt a kenyérben sült tojást pont most láttam egy filmsorozatban. Épp ki akartam próbálni reggelire. Gondolom az nem ártat neki, ha előtte vagy vele egy-két szelet bacon-t is kisütünk a serpenyőben. 🙂 A salátaboglárkát megjegyzem, még nem volt hozzá szerencsém. 🙂 Van néhány ilyen növényke amelyre ráférne nagyobb (medvehagymaszerű) nyilvánosság , ilyen például a komló friss hajtása vagy a borsóhajtás, ami sok országban teljesen elterjedt. Nagyon kedvelem, mert ázsiai ételekhez, salátának és sok mindenre jó, olcsó egészséges. A borsólevesbe is mindig áztatok bele. Már hajt az ablakban a következő adag. 🙂
Szevasztok, a salátaboglárka koratavasszal Erdélyben mindennapos étel. Én levesként ismerem, és én magam is el tudom készíteni. A fokhagymás levesek alapján készítik, (pl. normális fejes salátából is lehet salátalevest főzni), kissé kesernyésebb az íze a normál salátáénál. Levesbetétként nálunk csíkra vágott omlett járja, és köretként túrós puliszkát szoktunk adni, kis tálkában a leves mellé, így egy kanállal meg lehet enni az egész ételt, mert ez böjtidőben van….