Kockázatos volt, de megérte. Bo 3 év elteltével megkapta a Asia’s Best Female Chef címet, a bangkoki Bo.Lan bekerült Ázsia legjobb ötven étterme közé a San Pellegrino-listán.
Bo Songvisava és a Dylan Jones 2009-ben nyitotta ki bangkoki vendéglőjét. „Azért volt kockázatos – mondják –, mert azt tapasztaltuk, hogy a thaiföldiek sokszor érdemen felül értékelnek Nyugatról érkező dolgokat, és nem mindig becsülik meg saját evőkultúrájuk elképesztő sokszínűségét. Mi pedig autentikus konyhát akartunk, nagyon jó alapanyagokkal”.
Az új étterem új tapasztalatokat hozott: kiderült, hogy a jó hazai ételeket igenis értékeli a helyi közönség. Legalábbis, ha ekkora gondosság érződik rajta. A Bo.Lan menükben sok az apró „frissítés” és némi távol-nyugati hatás is megjelenik.
A két szakács öt év alatt szoros kapcsolatot épített ki minőségi termelőkkel és beszállítókkal, és ezt kihasználva őstermelői piacot is szerveztek a nagyközönségnek. A piacon értelemszerűen minden hónapban az általuk ismert és tesztelt áruk kaphatók. Egyszerűbben szólva két vezető szakács minőséggaranciát biztosít egy vevőkörnek, egyben megjelenést és értékesítési lehetőséget megbízható gazdaságoknak, vadászoknak, termelőknek.
A történet eleje
A két szakács a Michelin-csillagos londoni Nahm étteremben ismerkedett meg, a guruformátumú David Thompson konyáján: Dylan hosszú évekig dolgozott sous chefként, Bo chef de partie-ként. Maga az ausztrál születésű David Thompson 2004 őszén volt a salzburgi Ikarus (Hangar-7) vendégszakácsa, most pedig, 2013 májusában, Bo és Dylan saját éttermével vendégszerepel Salzburgban.
Ételeik a thai konyha természetességét és vibráló játékosságát hozzák, Bo és Dylan menüiben akadnak európai inspirációik, de alapvetően tartják magukat a klaszikus thai konyha szabályaihoz: egyensúlyban kell tartani az alapízeket és a csípősséget, az umamit a rákpaszta vagy a mindenhez használatos halszósz adja, a lágy állag mellett mindig ott a roppanós, a főtt mellett a nyers. A Bo.Lan receptjeiben nem is igen találunk anyaghányadokat, hiszen egy nahm priket is ezernyi variációban készítenek el, attól függően, hogy mi mellé kerül.
Az Ikarus- menüben sokszor kerül egyszerre több étel az asztalra: három előfalat után három előétel, majd kétszer négy „főétel” – a sorrendet ezen belül mindenki maga határozza meg. A desszertek karakteresek, egyáltalán nem édesek.
A salzburgi menü
Az üdvözlőfalatok változatosak: fűszeres garnéla ropogós tésztalapok közt, kínai kellel töltött ceruzakagyló, mentás-mogyorós halsaláta (ez a bangkoki étteremben cápából készül, Salzburgban szaiblingból).
A húsos előételek közt rizsropogóson kacsamell rákkal, aztán rózsaszínre sült és darált-párolt bárányhús, nagyon sok zöldfűszer, kanálnyi vörös currrypaszta.
Kiváló a pofonegyszerűnek tűnő vermicelli: a ruganyos hajszáltésztába zöldségcsíkok vegyülnek, bevonata enyhén csípős olajos-fokhagymás mártás, a tetején tarisznyarák.
A következő körben két könnyebb és két fajsúlyosabb tányér jön egyszerre. A szakácsok javasolják, hogy mindenki igyekezzen kiegyenlítetten kombinálni az ízeket. Van köztük teaszerű, forró édes-savanyú leves jakabkagyló-betéttel (ízesítők: gyömbér, salotta, fehérbors, tamarind, halszósz, zöld citromhéj). És van korianderes homársaláta egészben sült koktélparadicsomokkal (ennek külön pikantériát ad a mangosztán gyümölcs kesernyés magja). Másik tányéron hosszan készült marhaoldalas zöld curryben, zöldborsóval, törpepadlizsánnal. És még egy vegyes tányér: sertéshús és csirke osztrigája apró nyárson, lágy tojással, ropogós zöldségekkel.
A második főételkörben a könnyebb tányérok közé sorolható a „roast beef” (körbesütött lapos hátszín) citromfüves zöldfűszer-salátán. Mellette rombuszhal. Ez úgy készül, hogy két réteg pálmalevélre sok aromatizáló zöldlevelet és vörös currypasztát tesznek, erre a vaskos szelet halat. Becsomagolják, összetűzik, gőzölőben 42 fokos maghőmérsékletig készítik, azonnal tálalják – félig kicsomagolt állapotban.
Az étkezés egyik legkompaktabb főételjellegű tányérja a puha császárhús, ami enyhén édeskés (a dongpo közeli rokona). Szépen összeérett szószban tálalják (gyömbér, szójaszósz, barnacukor, halszósz, bors, salotta, fokhagyma, továbbá nagyon diszkrét fahéj, szegfűszeg, csillagánizs, mandarinhéj). Érdekessége, hogy szirmokra szedett marinált tőkehal „fűszerezi”.
Az első desszert poharas: ragacsos rizs, Jack Fruit, édeskés kukoricaszemek, puffasztott rizs keveréke hűvös kókusztejjel felöntve.
A „petit fours”-ok végül sokfélék, itt sem igazán édes semelyik: kókuszos, tápiókás és szezámmagos falatok, zselék, ragacsos rizsgombóckák, mogyorós habcsók (nem ragad a fogba). Ropogós, sós és csípős apróságok is megjelennek, összességében cukrozottság nélküli tiszta és hűsítő ízek.
Restaurant Bo.Lan
42 Soi Pichai Ronnarong
Songkram Sukhumvit 26
Klongteoy Bangkok 10110
Tel. +66 (2) 260-2962
Restaurant Ikarus
Wilhelm-Spazier-Strasse 7A
5020 Salzburg
Tel: +43 662 2197-77
ikarus@hangar-7.com
www.hangar-7.com
www.facebook.com/hangar7
Az elmúlt évek vendégszakácsairól készült riportok: ITT és ITT olvashatók. A salzburgi Ikarus konyhai csapatát Roland Trettl vezeti.