Kevés tápláléknak tűnő dolog terem ilyen változatosságban és ennyire sok hatóanyaggal. Kár, hogy a hatóanyag nem mindig gyógyít: a világ több mint 100 000 féle gombájából csak néhány száz ehető. Viszont az ehetők körében még mindig sziporkázó a sokféleség.
Érdekesség, amit orvosok javasolnak: a gombát érdemes alaposan megrágni, ellenkező esetben könnyen „átcsusszan” szervezetünkön, vagy éppenséggel összecsomósodva megreked valahol.
Xavier Pellicer (Abac) spanyol Michelin-csillagos szakács vargányája
A vastagabb szeletre vágott friss vargányának serpenyőben, némi fokhagymaolajon kis színt ad.
Sózza-borsozza, kevés vajat és citromlevet ad rá, majd alufóliával lefedve 180 fokos sütőbe teszi 2-3 percre. Pirított Szent Jakab kagylóval, pecsenyelével és snidlingolajjal tálalja.
Császárgombacarpaccio
A császárgomba szezonja rövid, ilyenkor mindig érdemes lecsapni rá.
Kiváló nyersen carpacciónak.
Ehhez hajszálvékony szeletre vágjuk, szétterítjük a tányéron, sózzuk, borsozzuk, olívaolajat locsolunk rá. Adhatunk rá vékonyra gyalult szarvasgombát is.
A vékonyra vágott nyers császárgombát tálalhatjuk némi vajon „rogyasztott” spenótlevéllel is.
Császárgomba spagettivel
Frissen főzött, olívaolajba forgatott spagettire adjuk.
Petrezselyemmel vagy snidlinggel hintjük meg. Sózzuk, borsozzuk.
Variáció: adhatunk rá egészen vékonyra gyalult szarvasgombát is.
Egy termelő
Bakoss-Nagy János sok étteremnek szállít sokféle gombát. Budatétényi, mészkőbe vájt pincéjében termeszti őket, 800 négyzetméteren.
Életútja érdekes: építkezési fővállalkozóként egyszer elérkezettnek látta az időt, hogy nyugodtabb életformát válasszon. Ekkor megalapította a ShiitakeGomba Kft.-t, azóta gombákkal foglalkozik.
Hogy miért, arról azt mondja, felidézte gyerekkori élményeit: sokat járt rokonoknál a felvidéki Polonkán. Magától értetődő volt a hajnali gombászás, majd a reggeli pisztrángfogás. Délben az általa köpült vajon készült serpenyőben a gomba és a hal, azóta sem élt meg hasonlót.
Utánajárt a gombatermesztésnek, eladta házát, és „beindította” a pincét. A fajtaválasztásnál segítségére volt a Kertészeti Egyetem és az ELTE, továbbá veje, egy Japánban dolgozó szakács.
A sokféle újonnan beszerezhető gomba illata-íze erdei gombákat is idéz, bizonyos fajtákat a természetgyógyászatban is használnak. A Bakoss-féle gombatermények piacokon kaphatók: Békásmegyeren, Pátyon, Telkiben, Budakeszin, Kőbányán.
Bakoss-Nagy János
ShiitakeGomba Kft.
1223 Budapest Park u. 56C
Ízelítőként a következő gombákat mutatta be
A Magyar Konyha 36. évf. 12. számában megjelent anyag bővített változata
Nem találom a facebook-os lájk gombot.
Remek cikk, szép képekkel. Pár kiegészítés:
1. A gombának nincs gyökere vagy „gyökérrésze”. A gomba termőteste – amelyet elfogyasztunk – a földfelszín közelében terjeszkedő micéliumból, azaz gombafonálból fejlődik ki. A micélium hat gyökérnek.
2. A kucsmagomba számos faja hazánkban is megtalálható, igen kedvelt tavaszi gomba. Idén is egészen jó szezonja van, a legtöbbször piacon is hozzáférhető. A különöző fajoknak eltérő termőtest-alakja van, hegyesnek leginkább a hegyes kucsmagomba mondható, a többi kevésbé (talán még a cseh kucsmagombáé). Ezeken túl ízletes, pusztai és fattyú kucsmákat is találhatunk.
Elnézést, még valami: a gomba NEM növény (és nem is állat)!
„A gombák (Fungi) eukarióta sejtekből álló, egy- vagy többsejtű, általában telepes felépítésű, fotoszintetizáló pigmenteket nem tartalmazó, kitintartalmú sejtfallal rendelkező élőlények, melyek az élővilág egy önálló országát alkotják.”
http://hu.wikipedia.org/wiki/Gombák
kedves akov, köszönjük, javítottuk. a konyhanyelv valóban eltévelyedik néha.
Akov: „…A gombának nincs gyökere vagy „gyökérrésze”…
Általában igaz, de létezik pl gyökeres fülőke, ~tinóru, ~álpereszke.
-a vargánya kitűnő párost alkot a fokhagymával, a sárga rókagomba viszont a füstölt szalonnával (is) szeret egy lábasban lenni.
Tisztelt szerzők!
„A császárgomba szezonja rövid, ilyenkor mindig érdemes lecsapni rá.” -A császárgomba vagy császárgalóca (Amanita cesarea) védett gomba, 2013-ban is az volt. Magyarországon nem érdemes lecsapni rá.