Füge

F%c3%bcge kett%c5%91 4

Legyen bár fekete, fehér vagy lila, sosem jó belőle a túlérett. Ilyenkor már fermentálódik, megváltozik az íze, folyós lesz az állaga. Ha nem elég érett, akkor kemény és kesernyés. Ideális állapotában lágy, kellemesen édes- savanykás, felszíne kissé töredezett, az alján apró gyöngy- szemként tejszerű folyadék jelenik meg. Platón azt állította, ez az atléták tökéletes tápláléka. Athénban egy időben állami monopólium is volt a kereskedelme, tiltották az exportot, nehogy túl sok jusson az olimpiai ellenfeleknek.

A tudomány jelenlegi állása szerint a füge az emberiség legrégebben termesztett növénye: a Jordán-folyó völgyében 2006-ban olyan 11 ezer éves fügemaradványokra bukkantak, melyeket emberi beavatkozással szaporítottak. A füge már ott volt az emberrel a Paradicsomban: Ádám és Éva a bűnbe esés után fügefalevéllel fedte hirtelen támadt meztelenségét, s ahogy a babérlevél diadalmas alkotók homlokát övezte, úgy bizonyos évszázadokban műgyűjtők utólag igen sok fügefalevelet festettek rá értékes aktképeikre.

Maga a gyümölcs a történelem folyamán mindig fontos és jelképes erejű tápláléknak számított a mediterrán régiókban: egy Krisztus előtt 1900-ból származó egyiptomi sír falfestménye is ábrázol fügeszedőket.

A rómaiaknál a jó fajta friss füge drága luxuscikknek, a gyengébb minőség viszont – Plinius leírása szerint – rabszolgák eledelének számított.

F%c3%bcge fekv%c3%b3 v%c3%b6r%c3%b6rs

A rendkívül édes ízű fügét használták édesítésre, de fűszeres húsételekhez garnírungnak is – amint hogy Itáliában ma is elterjedt szokás például levegőn szárított sonkával párosítani.

A füge az utóbbi években Magyarország melegebb tájain is megterem, cukor és rosttartalma igen magas. A népi gyógyászat a fügét és áztatólevét bélfertőtlenítőnek is használja. Késő nyári mediterrán kirándulásokon érdemes friss fügével tisztító és erősítő kúrát csinálni. Sok olyan tápanyagot tartalmaz, ami kiváló fáradtság és memóriazavar ellen.

F%c3%9cge %c3%a1ll%c3%b3

A frisset elég hamar el kell fogyasztani, hűtőszekrényben legfeljebb egy-két napig tartható el. Tároláskor fontos, hogy a gyümölcsök ne érintkezzenek egymással, s a hűtőszekrény ne legyen túl hideg (ideálisan 10-12 fok). Mellesleg ha nem eléggé érett vagy kicsit túlérett, ezen valamelyest lehet segíteni azzal, ha 5-10 percre forrpont alatti szirupba áztatjuk.

Mivel nehezen eltartható, szüretkor azonnal nagy mennyiségben szárítják. Portugáliában nemzeti desszert a mandulás száraz füge, másutt szokás szárított gyümölccsel is tölteni.

A szárítottból is érdemes a jobb fajtát választani: félpuhát, ami még kissé duzzadt és fényes felszínű. Kerüljük a vastag, kemény kérgűt és azt, amelyen a lisztnek a legcsekélyebb nyomát fedezzük fel.

Felhasználás előtt áztassuk be, akár egy napra is, például vörösborba vagy fekete teába. Gőz fölé is tehetjük, vagy harmadik megoldásként nedves ruhába göngyölve, nejlonzacskóba csomagolva hűtőszekrényben is puhíthatjuk.

F%c3%bcge portug%c3%a1l

Négybe vágva jégágyon

Klasszikusnak számít málnacoulis-val és vaníliafagylalttal tálalva, jól harmonizál más vörös gyümölcsökkel is.

M%c3%a1lnacoulis

Majdnem ilyen klasszikus a hámozott fügét kevés cukorral meghinteni, majd portóival és Grand Marnier-val locsolva tálalni, crème fraîche kíséretében.

A borban posírozott füge jól illik libamájhoz, kacsához, halhoz vagy akár sertéshez, vadakhoz, jól párosítható friss kecsekesajttal vagy kék sajttal is.

Recept

Vörösborban és portóiban posírozott füge

Összekeverünk 5 dl vörösbort és 2 dl vörös portóit, hozzáadunk egy szál rozmaringot, 5 dkg mézet, kevés öreg balzsamecetet (6-12 éveset), némi kétszer blansírozott citromhéjat és narancshéjat, 5 szem feketeborsot. A fügékről levágjuk a kemény szárat, a csúcsot kereszt alakban bevágjuk.

A boros levet felforraljuk, beletesszük a fügét, majd a lángot kicsire tesszük, inkább csak a melegen tartott lében hagyjuk ázni, posírozódni a gyümölcsöt vagy öt percig. Ekkor kivesszük, a szirupot a harmadára sűrítjük.

A fügéket tányérokra elosztjuk, ráöntjük a forró boros szirupot, hagyjuk kihűlni.Adhatunk hozzá karamellamártást, vaníliafagylalttal, vagy tálalhatjuk egyszerűen csak kevés zsíros tejszínnel (crème double /50%) vagy crème fraîche-sel. Utóbbi kapható orosz boltokban és a Culinarisban is.


Recept

Sült füge vörös gyümölcsökkel

Címkék: , ,
F%c3%bcge s%c3%bctve fagyi

Hozzávalók

  • 50 gr vaj
  • 16 friss füge
  • 3 ek porcukor
  • 200 gr málna
  • 3 dl vörös gyümölcs-coulis

Serpenyőben megolvasztjuk a vajat, beletesszük a fügéket és a cukrot. Világos aranyszínűre karamellizáljuk, majd 8-10 percre 210ºC-os sütőbe tesszük.

Kivesszük, a füge szárát levágjuk, csúcsát ollóval kereszt alakban bevágjuk. Az így keletkező nyíláson keresztül friss málnaszemeket töltünk bele. Elosztjuk négy tányérra, gyümölcs-coulis-t öntünk köré, egy-egy gombóc vaníliafagylalttal adjuk.

Gyümölcscoulis

A vörös gyümölcsöt röviden turmixoljuk, majd sűrű szitán áttörjük, porcukorral és citromlével ízesítjük.


F%c3%bcge s%c3%bctve
Recept

Fügetorta (tarte aux figues)

Hozzávalók

  • 500 gr friss füge
  • leveles tészta
  • 70 gr porcukor
  • kevés kardamom és fahéj
  • bors

A leveles tésztát kinyújtjuk, 12-14 cm-es korongokat vágunk belőle, megvajazott sütőpapírra fektetjük, félórára hűtőszekrénybe tesszük.

Kivesszük, megszurkáljuk, tizenkét percre 200ºC-os sütőbe tesszük. Hagyjuk kihűlni.

A fügét meghámozzuk, villával pürítjük, igen kevés fahéjjal és kardamommal ízesítjük, hozzáadjuk a cukor kétharmadát.

A fügekrémet elosztjuk a tésztakorongokon, meghintjük a maradék porcukorral, 5-6 percre visszatesszük 220ºC-os sütőbe.


F%c3%bcge kett%c5%91 3
Recept

Grappás fügedesszert

Címkék: , , , ,

Keresztbe félbevágott fügére mézet csorgatunk, meglocsoljuk kevés grappával (vagy törkölypálinkával) és 30%-os tejföllel. Forró (220 fokos) sütőbe tesszük öt percre.


Recept

Fügés crostini

Fél vekni ciabattát egy cm vastag szeletekre vágunk, megpirítjuk, s megöntözzük kevés gyümölcsös ízű olívaolajjal.

Vékony szelet levegőn szárított sonkát teszünk rá és fél fügét (az érett fügét nem is kell vágni, hanem hosszában ketté lehet szakítani). A tetejére friss mentalevelet adunk, még egy csurranás olívaolajat és pár csepp balzsamecetet. Friss borsot őrölünk rá.


Olaszországban egyébként a fügét szokás antipastónak vagy salátának is adni, ahol a „saláta” a sült után kerül az asztalra.

Egy lehetséges antipasto: szeletre vágott fügét finomra vágott friss kakukkfűvel és majoránnával (vagy mentával) hintünk meg, sózzuk-borsozzuk, kevés citromlevet és olívaolajat adunk rá, végül néhány csepp 12 éves modenai balzsamecetet.

Egy lehetséges saláta: a fügét bivalymozzarellával tálaljuk. Ízesítés: bazsalikom, só, bors, citromlé és olívaolaj.

 

Konyhariport rovatunkból

Hozzászólások

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen. (Részletek itt, a támogatáshoz katt az alábbi gombra.)

Karizmatikus étel

Itt is követhet minket

7,142lájkolóTetszik
983követőKövetés
2,250feliratkozóFeliratkozás

Támogasson minket adója egy százalékával! A Magyar Gasztronómiai Egyesület adószáma: 18116375-2-41

Médiapartnereink

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!

Ezt is ajánljuk még

Kiemelt cikkek

Könyvek (Webshop)

Támogasd a Bűvös Szakácsot!

Az oldal fenntartása és fejlesztése költséges, a hozzáférés mégis ingyenes. Kérjük, támogasd munkánkat, hogy a Bűvös Szakács továbbra is így működhessen és fejlődhessen.

Katt ide a részletekért!