A vonal másik végén udvarias, de sietős hang: „Holnap este féltizenegy jó lesz?” Nyolctagú magyar társaság foglal helyet a L’Est nevű helyre, Paul Bocuse lyoni bisztróinak egyikébe, s ennél korábban nincs szabad asztal.
A bisztró honlapja „utazást és egzotikumot” ígér, valójában ízig-vérig francia bisztrókonyha, az egzotikum a rizottó, a pasta, a norvég lazac meg egy thai saláta. Világos, hogy Lyon mára Paul Bocuse városa lett, még a központi piaccsarnokot is róla nevezték el. A „nagy” étterme mellett öt óriásbisztrója is működik a városban.
A „keleti” bisztró a L’Est
Mondhatnánk azt is, hogy Keleti Pályaudvar, miután a L’Est egy használaton kívüli pályaudvarba költözött be. Hivatalos neve brasserie, nyersfordításban söröző. Valójában „nagy méretű kisvendéglő”, amely a szimpla polgári bisztrónál kötetlenebb hangulatú és jóval hangosabb. Sört amúgy szinte senki nem iszik.
Az előtérben zsúfolt pult. A pultnál este féltizenegykor 30-35 ember tölti az időt pezsgőspohárral a kézben, előfalatok mellett (főként osztriga vagy hentesáru van a tányérokon). A kísérő friss baguette és „beurre grand cru AOC, sélection signée”. Ez röviden annyit tesz, hogy rendkívül jó vaj. Hosszabban pedig annyit, hogy szigorú előírások betartása mellett készül, egyedi adottságú területen legeltetett tehén tejéből, eredetvédett, igen friss termék. Az embernek egyetlen kifogása lehet: nagyon könnyű rászokni, Közép-Európában azonban ezidőszerint nem készül ilyen minőség.
A pezsgőzők szerencsésebbje előre foglalt helyet a tágas, de zsúfolt éttermi részbe, a többiek csupán reménykednek. A 160 személyes bisztróban este tizenegykor is olyan mérvű a telt ház, hogy úgy tűnik, itt sohasem lesz már szabad hely.
Látványkonyha
A pezsgőzős pulttól panorámakilátás nyílik a látványkonyhára, ahonnan alig követhető tempóban adják ki a tányérokat.
A szervezettség tökéletes: a főszakács telefonon tartja a kapcsolatot a háttérhelyiségekben dolgozó segédszemélyzettel, s minden hozzávaló megfelelően előkészítve, kiporciózva, a kellő időben érkezik. Az étel a vendég szeme láttára készül el.
Minden tányér egyszerű, alig néhány elemből áll össze: olcsóbb, de nagyon jó grillezeni való marhahús-részek – pl. bavette (puha hátszín egy része) vagy onglet („szívgyökér”) -, de van drágább húsrész is, amilyen például a báránygerinc, vannak friss belsőségek – borjúmáj, bríz, vese, rákok, jakabkagyló, halak. Kiemelkedően jó a precízen elkészített vastag tonhalszelet: kívül pirult, belül egyenletesen rózsaszín. Feszes zöldségek, paradicsom-concassé, vinaigrette.
Az ételekhez egyszerű, jó ízű természetes pecsenyelevek, vinaigrette-ek, fűszervajak, beurre blanc-ok járulnak. Krémes krumplipürék, libazsírban sült burgonyák, jó állagú zöldségek. A hihetetlen tempó ellenére a legtöbb étel szinte tökéletes állapotban kerül ki a látványkonyháról.
A vacsora
Negyed tizenkettőkor megürül egy asztal (a várakozás közben fogyasztott pezsgőt nem számolják fel a végén), ahol rögtön felveszik a rendelést.
A pincérek óriástálcán hozzák a tányérokat – akár nyolcat-tizet egyszerre –, másik kezükben kinyitható állvány, melyet a célasztalnál egyetlen mozdulattal kipattintanak, s erre teszik a tálcát. Így történhet meg az, hogy a nyolctagú társaság egy óra leforgása alatt megkapja a fejenként háromfogásos vacsorát. (Hogy a dolog ne legyen olyan egyszerű, mindenki mást rendelt.) Ezen a napon 650 ember fordult meg a L’Estben, ami nem ritkaság, sőt, inkább normális. Ez annyit jelent, hogy négyszer telik meg a hely: ez a kihasználtság „álomfokozata”.
Néhány példa a vacsorából
Marinált lazac. Kiegyensúlyozottan pácolt, hűvös de nem jégszekrényhideg hal kapros-ánizsos aromával, hozzá tejszínes-tormás mousse.
A kacsamáj kifogástalan májminőség, serpenyőben tökéletesre készítve. Hozzá puliszka (polenta), sült alma és mangó, valamint golgotagyümölcs levével készülő pikáns mártás.
A csiga apró porceláncsészékben érkezik klasszikusan: petrezselymes-fokhagymás vajban.
A Szent Jakab kagyló serpenyőben karamellizálódott, decensen kesernyés párolt cikóriával és citromos beurre blanc-nal adják. (Ez így együttesen, ha úgy vesszük, főzelék feltéttel.)
A két tőkehal közül az egyik tökéletes, a másik kicsit túlkészült, az egyikhez vajmártást (beurre blanc), a másikhoz kissé éretlen paradicsomból készült concassét adnak vinaigrette-tel.
A bárányvese mustáros mártással készül, hozzá selymes, vajas krumplipüré és fiatal bébispenót.
Paul Bocuse éttermében kötelező a sült bresse-i csirke: íze és szaftossága elmúlt idők szárnyasait idézi, annak, akinek megvan még az emlékezetében.
A jó ízű bárány tökéletesen félvéres, markáns de elegáns a pecsenyelével, zsenge zöldbabbal kerül a tányérra.
Egy tökéletes vaníliás crème brulée és egy rum baba stílszerű lezárás.
Brasserie de l’Est
14, Place Jules Ferry
Lyon 69006, France
Tel: +33 4 37 24 25 26