A citrom észak-indiai eredetű, az első írásos emlék szanszkrit nyelven szól róla – jambila néven. A latin nyelvben már megjelenik a citrus kifejezés, amely azonban egyidejűleg két növényt jelöl: egy illatos fát (feltehetően a cédrust) és a citromot. Így van az, hogy a két szó közös gyökerét etimológusok a görög kédrosz szóban vélik megtalálni.
A citromot régtől fogva használták orvosságnak, illatszernek és molyűzőnek. Már akik ismerték. Itáliában, az Ibériai-félszigeten és Dél-Franciaországban igazából a XII.-XIV. században terjedt el széles körben. Bármilyen mérgezés kiváló ellenszerének tekintették, és általános csodaszernek mindenféle bajra. Egyébként az is. Nátha ellen például nemcsak a frissen facsart, hanem az enyhén világosbarnára sült citrom is ajánlott: szerves szalicilsav keletkezik benne, ami minden aszpirinnél hatékonyabb.
De a citrom a konyhán is csodaszer: néhány csepp elég belőle ahhoz, hogy egy fáradt mártás életre keljen – különösen ha kevés cayenne-i borssal társul.
A citromot mindig frissen, közvetlenül tálalás előtt cseppentjük az ételbe. Mivel ez növeli a sósság érzetet, az esetleges utánsózást csak ezután végezzük el.
Kolumbusz citroma
Európából Kolumbusz vitte el Amerikába. A dél-amerikai indiánok halkészítésre kezdték használni, s használják ma is: a citrom savai denaturálják a fehérjéket, így a citruslébe tett halszelet „hidegen megfő”. Így készül a ceviche és a tiradito. (Míg a cevichébe általában hagyma, paprika, chili, paradicsom vagy más egyéb is kerül, addig a tiradito inkább gyümölcsös közegű, hagyma nélküli étel.)
A ceviche hagyománya egyébként a citrom elterjedésénél régebbi időkre nyúlik vissza: az inkák korábban kukorica alapú erjesztett lében (chicha) készítették el ilyen hideg módon a halakat. A perui citrom íze sokkal lágyabb, mint a hozzánk eljutó fajtáké. Ezért ha ilyesmivel kísérletezünk, akkor érdemes citrom, zöldcitrom és grapefruit keverékével próbálkozni.
Citromos pecsenye
A citrom arra is alkalmas, hogy kissé kiszárítsuk vele pecsenye bőrét. A bőr ezáltal ropogósabb lesz. Próbáljuk meg például félórával sütés előtt citrommal megkenni a csirke bőrét. A malacét akár több órával hamarább is.
Mallorcán nemzeti ételnek számít a kemencében sült ropogós malac (porcella al horno): a még szopós, de már fejlettebb izomzatú, 7-12 kg-os példányokból sütik. Előző nap összekevernek hozzá negyed liter citromlevet és negyed kg durva tengeri sót, evőkanálnyi törött borssal. Ezzel kívül-belül bedörgölik a malacot. Másnap 180ºC-os sütőben két óráig sütik. (A pecsenyét csak a sütés első felében locsoljuk. Ezután hagyjuk a nedvességet elpárologni a bőrből, hogy ropogóssá váljon. (Ha túl sokáig locsoljuk, nyúlós lesz, „megvonul” a bőr.)
Az olaszok és a görögök híresen jó likőröket készítenek a citromból, a franciáknál nemzeti desszertek közé tartozik a citromtorta, a marokkói konyháról pedig elmaradhatatlan a sóban eltett citrom, amit finomra vágva báránysült, csirke, zöldségragu, saláta ízesítésére használnak. A jellegzetes északafrikai tajine-ban készített ételekhez is gyakran jár némi eltett citrom, amely sajátos fanyar ízt ad.
Claudia Roden, Arabesque
Eric Ripert (Le Bernardin, New York)
Greg Malouf
Restaurant Momo
Melbourne