A lencsét bő hideg vízben tesszük fel. Felmelegítjük, 30-50 mp-ig forraljuk. Ezt az első – keményítős, közönséges ízű, zavaros – levét elöntjük. Ezután annyi enyhén sós alaplével tesszük fel, hogy 3-4 cm-rel lepje el (ez lehet zöldségalaplé, csirkealaplé, füstölt hús főzőleve vagy más). Adunk hozzá babérlevelet, néhány szál kakukkfüvet, zúzott fokhagymát, borsot és néhány evőkanál olívaolajat. A lencse korától függően 25-50 percig enyhén gyöngyöző forrásssal főzzük, majd leszűrjük. (Fővés közben az elpárolgó és a lencse által felszívott folyadékot pótoljuk, hogy mindvégig egy kicsit leveses maradjon.)
Közben sofritót készítünk: azonos mennyiségű hagymát, sárgarépát, zellert és két gerezd fokhagymát kis kockára vágunk, majd vajon vagy olívaolajon 15-20 percig pároljuk, közben kevergetjük.
Amikor a lencse elérte a kívánt készültségi szintet, leszűrjük és tepsire terítjük, hogy ne puhuljon tovább. Még melegen leöntjük a vinegrettel, hozzákeverjük a sofritót és a frissen finomra vágott lilahagymát. A főzőlevét tovább koncentrálhatjuk, akár a sziruposságig, ezt a sürítményt is a lencséhez adjuk. A sofritót készíthetjük együtt is a lencsével ekkor 5 percig pároljuk majd a már 10-15 perce fővő lencséhez adjuk.
Töltött sertéslábbal, konfitált kacsacombbal vagy jobbfajta sült kolbásszal vagy bécsi virslivel tálaljuk.
Variáció: ha levesesre akarjuk, akkor a lencsét bővebb lével öntjük fel (például a töltött láb főzőlevével, sonkafőzőlével, szárnyaslevessel). Olívaolajat locsolunk rá, friss újhagymával hintjük meg. Jól illik hozzá a dióolaj, az öreg balzsamecet és a petrezselyem-pesztó. A dióolaj nagyon markáns, ezért keverjük valamilyen neutrális ízű olajjal szőlőmagolajjal, mogyoróolajjal, kukoricaolajjal.