Tojáshab
- 7 friss tojásfehérje, szobahőmérsékleten
- 100 g kristálycukor (7ek)
- 2 kk kukoricakeményítő
- nagy csipet só
- 3 ek karamellszósz
A tojásfehérjét félkeményre verjük, majd további habverés mellett hozzáadagoljuk a cukrot, a karamellszószt és a keményítőt. Keményre verjük.
Karamellszósz
- 400 g cukor
- kávéskanál só
- 80+160 ml víz
- 2 kk fehérborecet
Magas falú serpenyőbe adjuk a cukrot, 80 ml vizet és az ecetet. Felforraljuk. Az edényt időről időre körkörösen mozgatjuk (a karamellhez nem nyúlunk, nem kevergetjük). A szirup 10-12 perc alatt szép borostyán színt kap.
Ezután egyre sötétedik. Nagyon fontos, hogy a megfelelő pillanatban állítsuk le a karamellizálódást: ha túl világos, nincs íze, ha túl sötét, megkeseredik.
Amikor épp megfelelő, levesszük a tűzről, hozzáadjuk a maradék 160 ml vizet, a serpenyőt körkörösen mozgatva feloldjuk benne a karamellt (először kicsit megkeményedik, de azután feloldódik a vízörvényben). Végül, ha szükséges, még sűrítjük kissé.
Elkészítés
Ehhez a pudinghoz általában lyukas közepű formát használnak – lehet sima koszorúforma, vagy csatos tortaforma lyukas közepű betéttel.
A pudingnak kiszemelt formát, ha csatos, kívülről becsomagoljuk alufóliával (nehogy beszivárogjon a vízfürdőből a víz), a belsejét beecseteljük karamellszósszal.
Két liter vizet felforralunk, a sütőt 140 °C-ra előmelegítjük.
A karamellával bélelt formába szilikonlapáttal belesimítjuk a tojáshabot, az egészet olyan tepsibe vagy lábosba tesszük, amelyben szűken elfér. Felöntjük a forró vízzel legalább a forma feléig, az előmelegített sütőbe tesszük 15-20 percre.
Lekapcsoljuk a tüzet, a pudingot a sütőben hagyjuk kihűlni (a massza a sütőben megemelkedik, s ha nem nyitogatjuk az ajtót, akkor szépen meg is tartja a magasságát).
Reggel (avagy néhány óra elteltével) a szélét, ha szükséges, vékony pengéjű hajlékony késsel óvatosan leválasztjuk a karimáról, majd a pudingot tányérra borítjuk, levesszük róla a formát. A molotovnak van némi hajlama arra, hogy itt-ott megrepedjen, ez ne zavarjon minket.
Karamellszósszal tálaljuk. További lehetséges kiegészítők: pirított mandula lemezre vagy durvára vágva, meggybefőtt, szárított gyümölcsfélék.
Megjegyzés: egyes készítők keményítő helyett kevés sütőport adnak a habhoz. A habhoz hozzáadott karamellszósz mennyisége növelhető avagy elhagyható. Ízesíthetjük reszelt citromhéjjal és kevés zöldcitromlével. Evolúciós kísérlet keretében a habot albuminporral és valamilyen hozzáadott gyümölcslével is megpróbálhatjuk elkészíteni. Variálhatjuk narancs- vagy kávélikőrrel, adhatuk hozzá kandírozott héjakat és különböző olajos magvakat.
Molotov olasz meringből
Tartósabb és krémesebb, kevésbé törős állagú lesz a puding, ha olasz meringből készítjük, azaz nem cukrot, hanem forró szirupot verünk bele a fehérjébe. Ilyenkor nem jobb vagy rosszabb, hanem más a végeredmény. Készíthetjük egy adagos formában is.
Tálaláskor adhatunk rá pirított mandulát. Karamella helyett kísérletezhetünk pekmezzel vagy juharsziruppal.
Nagyon jól áll neki pár pötty kesernyés fanyar citruslekvár. Például a némely Ázsia-boltban kapható mézes-juzus citromlekvár.
Egyébiránt készíthetjük a molotovot karamellel kibélelt őzgerincben is. Vigyázni kell arra, hogy a végén a hosszú tál a közepére, a szélekkel párhuzamosan borítsuk ki, mert ha egyszer kiesett a formából, akkor már nem könnyű mozgatni.
Szokás karamella helyett tojáskrémel is tálalni, ez esetben vajjal kenik ki a formát. Hamarosan jelentkezünk a tojáskrém receptjével is.