A nouvelle cuisine név már inkább csak történeti tanulmányokban szerepel, alapítói és követői soha nem is szerették. Kifejezőbbnek találták „a piac konyhája” címet, mert ez volt a legfontosabb közös jellemző. Az elszánt szezonalitás volt az, ami gyökeresen megváltoztatta a konyhaművészetet a hetvenes-nyolcvanas évektől kezdve.
Japán mintára megszületett a sok kis fogásból álló degusztációs menü. Az Escoffier-féle konyha rögzített garnírungjai után a zöldségek emancipálódtak, jónéhány szakácsnál deklaráltan főszereplővé is váltak, a szakácsok felszabadultak, kísérletezővé váltak. E felszabadulásnak sokadik évfordulóját ünnepeljük – most éppen egy kis zöldborsóval.
Idén a hűvösebb és csapadékosabb idő annyira kedvezett neki, hogy évek óta nem lehetett ilyen szépet kapni, mint most a Fény utcai piacon a bejárattól balra. A borsó édességéhez jól passzol a szegfűgomba enyhe keserűmandulássága (ha úgy tetszik, ciánossága) és némi füstösség (pl. szalonna). Betársulhat egy lágyan krémes alvasztott tojás, és szinte kötelező a petrezselyem vegetális zöldsége.
A tavaszi piac kiemelkedő személyisége idén a zödborsó, ha a termesztő vigyáz arra, hogy ne nőjjon túl nagyra. (Már a fotón is akadnak túlnövesztett szemek….) A zöldborsó igazi bája persze akkor jön ki, ha a lehető legfrissebben készítjük és esszük.
A gombaspecialista Régis Marcon tette klasszikussá a borsó-szegfűgomba párosítást. Ő bő, sós vízben blansírozza a zöldborsószemeket, de ez nem feltétlenül szükséges. Lehet például egészen röviden héjában főzni, majd mikor a lében kihűlt, kifejteni. Vagy pedig: salátalevél gőzében párolni, ami a legszebb megoldások egyike.