„Olyan vagyok, mint a szarka, mindenre lecsapok, ami fénylik” – tájékoztatta a sajtót Gordon Ramsay, amikor 2013-ban megérkezett Szingapúrba, hogy food bloggerek kihívására gyorsan megtanuljon három helyi specialitást és főzőversenyre keljen a helyiekkel.
Rajongói körében hosszan ecsetelte, milyen izgalmas Szingapúr (egyszerre van jelen maláj és kantoni, portugál és francia hatás, megjelennek indiai beütések, ott van az egyéni szingapúriság is), és hogy milyen jó iskola idejönni, elvégre a jó szakácsok mindig tanulnak egymástól.
„Én például csak ma reggel érkeztem, és máris megtanultam, hogy a hajnani csirkét fél óra posírozás után ugyanannyi ideig hagyjuk állni az illatos lében. A lébe tesznek fehér kandiscukrot, friss csilit egészben, adnak hozzá gyömbért, újhagymát, pirított-párolt fokhagymát. A hús nagyon aromás, és akkor jó, ha kicsit inkább alulkészült. Aki lebecsüli a rizses csirkét, az nagyon nagyot téved”.
„Chicken rice is a must-try” (Anthony Bourdain Szingapúrban, 15:55)
Hajnan Kína legdélibb része. Hajóval Dél felé elindulva eljuthatunk Malajziába vagy Szingapúrba. Ide hozták el valamikor kínai bevándorlók azt az ételt, amely ma a világ egyik leghíresebb rizses húsa, Szingapúr nemzeti étele, de különböző változatai virulnak másutt is, szerte Délkelet-Ázsiában. A szingapúri mellett jelentős változat a malajziai és a thaiföldi.
A fogás három főeleme: csirke, rizs, leves. Érdekessége, hogy sehol semmi pirultság (legalábbis az anyaváltozatban), mégis főszereplő a csirkebőr, ezért bőrközpontú (is) a technológia.
Másfelől szép hangsúlyt kap a rizs (egyesek ezt tartják az igazi eseménynek a tányéron), amely a szárnyaslaplében készül, jóízű csirkezsírral. Minden szempontból fontos tehát, hogy jó genetikájú, jól tartott legyen a csirke.
Változatok
Malajziában előfordul, hogy pirított, esetleg mézzel kenegetett bőrű csirkével tálalják az ételt. Máskor a húst szezámolaj és szójaszósz keverékébe pácolják, fokhagyma, gyömbér, újhagyma hozzáadásával.
Thaiföldön khao man kai néven ismert az étel (kb. „csirke olajozott rizzsel”). Előfordul, hogy csirkevér-tofut is kínálnak hozzá, friss korianderzölddel. A csirkelevesbe gyakran adnak vékonyra szeletelt jégcsapretket. Egyik jellegzetes mártogatójuk szójababpasztával készül („tauchu”) – szójaszósz, csili, gyömbér, fokhagyma, ecet hozzáadásával.
A témát jónevű szakácsok hosszú sora dolgozta fel. Yotam Ottolenghi (két londoni konyha séfje) egy penang acar nevű malajziai relish-t ad kísérőként, amely édes, savanyú és fűszeres egyszerre.
Jól illik tenger gyümölcseihez és tofuhoz is. Hűtőszekrényben akár két hétig is eltartható, mely idő alatt még érik és javul is az íze.
Azért a hús elkészítési módja alapvetően kantoni nem? A Szakácsok könyvében talán kantoni csirke néven szerepel Ken Homtól, de az (sztem) egyik leghasznosabb kínai szakácskönyvben( Cseh- Pirchala) is benne van.