Hozzávalók
- 4 croissant
- 50 g pisztácia
- 50 g mandula
- 50 g dió
- 50 g mazsola
- 50 g kókuszreszelék
- 1 kk fahéj, frissen őrölve
- 1 rúd vanília
- 700 ml tej
- cukros sűrített tej
- 200 ml tejszín
- 100 g cukor (elhagyható, vagy mézzel helyettesíthető)
- 1 ek narancsvirágvíz (vagy rózsavíz)
- 2-3 csipet só
- méz (esetlegesen)
Kizárólag vajas croissant-nal érdemes hozzáfogni. Budapesten néhány helyen kapható ilyen (pl. Artizán pékség, A table, Pékműhely, Jacques Liszt).
Hagyjuk egy-két napig szikkadni. (Ha erre nincs lehetőség, akkor 10-15 percre 180-200C°-os sütőbe tesszük, hogy mélyebb színt kapjon és száradjon.)
A mazsolát narancsvirágvízbe áztatjuk. A mandulát meghámozzuk (leforrázzuk és kinyomjuk a bőréből), megpirítjuk. A dióbelet megpirítjuk, ledörgöljük a barna héját. A magvakat mérsékelt lángon pirítjuk, hogy csökkenjen a nedvességtartalmuk és piruljanak. Nagyon jó megoldás az is, ha 180°C-os sütőbe tesszük kb. 10 percre, közben néha megmozgatjuk.
Összekeverjük a tejet és a sűrített tejet. Felforraljuk a sóval, a cukorral, a vaníliarúddal, amit a végén felsliccelünk, és a tejbe kaparjuk a velőt. (A rudat magát kiszárítva cukorral összeőröljük.)
A szikkadt croissant nagyobb falatnyi darabokra tépdessük, tűzálló formába tesszük. Hozzáadjuk a diót, a mandulát, a pisztáciát, mazsolát, a fahéjat, meghintjük kókuszreszelékkel.
Az egészet felöntjük a meleg tejjel. Tíz percig állni hagyjuk, hogy a tészta megszívja magát, ezután tejszínhabot kanalazunk a tetejére.
Tetszés szerint rácsorgathatunk mézet. 200 °C-os sütőbe tesszük 15-20 percre, míg aranyos színt nem kap. Ha már megdermedt, de még nem elég pirult a teteje, forró grill alatt rápirítunk. Melegen tálaljuk.
Variációk
Eredendően leveles tésztából készült. Ehhez a leveles tésztát megsütjük, hagyjuk kihűlni, daraboljuk.
Másik lehetőség: rétestészta/filotészta. A tészta felületét először vékonyan beecseteljük olvasztott vajjal, és 160C°-os sütőbe tesszük 10-15 percre, hogy szép karamelles színt kapjon. Hagyjuk kihűlni, összetördeljük, formába lerakjuk a recept szerint. Egyes források szerint frissen sült pálmalevélből (palmier) készül a legjobb um ali.
Használhatunk hozzá különböző árnyalatú barnacukrokat, mézeket. Különféle szirupokkal is ízesíthetjük (juhar, pekmez, golden vagy más), ha harmonizál a többi hozzávalóval.