Bajorország mélyén született, messzire jutott: fiatalon több mint tíz Michelin-csillagos konyhát járt meg, 2007 óta vezeti Bázelben a Cheval Blanc [fehér ló] konyháját (a nagy hagyományú Les trois rois hotel csúcsétterme), mára összesen 13 díj és kitüntetés tulajdonosa. Idén kapta meg a harmadik Michelin-csillagot, a svájci Gault&Millau öt év alatt kétszer ítélte neki az év szakácsa címet, konyhája 19 GM-pontot visel. Peter Knogl napjaink nagy klasszikusainak egyike, „a bajor Ducasse”.
Peter Knogl menüje az Ikarusaban – 2015. december
Az első páros: uborkaleves és borotvakagyló. A folyamatosan habosított uborkaléből csak a lemert hab kerül a tányérba, amelyből élénk, friss uborkaillat árad, betétként pudingos krémjoghurt uborkaszalagba göngyölve, és érdekes kontrasztként szalmára vágott édes-savanyú uborkahéj.
A borotvakagyló ezúttal rózsaborssal és póréolajjal van ízesítve. Ez különböző variációkban Peter Knogl étlapjának állandó szereplője – szokta például vörösmárnafiléhez is adni, escabèche-szósszal.
A második páros: gombacsipsz és céklamakaron. A csipsz maga sűrített gombás alapléből készül, erre kerül néhány gombadarab és a gombapüré. Mellette makaron: az alapja tojásfehérje és tojásfehérjepor, erősen sűrített céklalé színezi. Tölteléke: wasabi-espuma. Nagyon nett falatok.
Királymakréla (kingfish), avokádó, miszó, retek. Olvadós állagú nyers halszeletek szójaszószos marinádban.
A halra nagyon finom brünoázra vágott ízesített retek kerül (egy szép olajjal keveredve gyakorlatilag retekmártássá avagy finomított relish-sé lényegül át). Mellette miszómajonéz, egy intenzívebb savú avokádókrém, roppanós csipsz és hajszálnyi retekszeletek. A tányért a különböző lágy savanyúságok teszik érdekessé, és az, hogy törekszik különböző szájérzetekre, ügyel arra, hogy az összhatás ne legyen monoton-krémes. A tányéron mindennek funkciója van, vagyis semmi sem fölösleges.
Bretagne-i homár, bergamott. A mélytányérban alig hőkezelt, jó állagú, langyos homárfarok könnyű-levegős mártással, apró zöld levelekkel és friss bergamotthéj-darabokkal. A mártás vajas-tejszínes, de nagyon ott van benne a könnyítő citrusos savasság. Ugyanez megjelenik az italkíséretben is, amelyet intenzitása miatt csak kortyolgat az ember: kesernyés-savas tarocco vérnarancs-limonádé (részben a rozé grépfrút ízével rokonítható).
Roppanós vörösmárna, sáfrány, fekete fokhagyma, paradicsomvinegrett. A fehér halhúson ropogósra felpattogzott a hártyavékony pikkely. Régi japán módszer, hogy az erre alkalmas, vékony pikkelyű hal filéjét nagyon forró olajjal leöntik, ami megsüti a bőrt és a pikkelyeket, majd mire az asztalhoz ér, a hús is elkészül. Hasonló szerepelt Martín Berasategui étlapján, aki erről bemutatót tartott a San Sebastián-i gasztrokongresszuson.
A hal alatt paradicsomvinegrett paradicsomdarabkákkal: ehhez érett paradicsomból vágnak csíkokat, félig kiszárítják, majd zöldfűszerekkel marinálják egész éjszakán át (adhatunk hozzá paradicsomvizet is). A hal kiegészítője még a sáfrányos vajmártás és két kövér csepp erjesztett fekete fokhagymából kevert fekete krém.
Pirított kacsamáj, articsóka, szarvasgomba. A csészében kacsamájdarabok, Périgrod-i fehér szarvasgombával ízesített articsóka-espuma, a tetején fekete szarvasgomba. Alulról kanállal sűrített kacsajus-t emel ki az ember. Igen szép földes-gombás erdőíz, krémes, habos és lágy májas állagok.
Peter Knogl
Pályafutásának fontosabb állomásai: Tristan (Mallorca), Chantecler (Negresco/Nizza), Heinz Winkler (Aschau). Stílusa klasszikus, de korántsem régimódi, sok az egyéni raffinesse. Különös ismertetőjegye, hogy nagyon elegánsan csempészi be és jól adagolja a savasságokat, amitől akár vajjal-tejszínnel készülő mártások is meglepően könnyűnek tűnhetnek. Máskor – mint az Ikarus-menü főételében, a galambnál – a marokkóias fűszerezés (kardamom, római kömény, sózott citrom) hoz különleges pluszt. Filozófiája: egyszerű elemek meghökkentően harmonikusra kombinálva, finomítva.
Ételeihez villát és kanalat ad, mint a thaiföldiek, szerinte a kanál a legjobb evőeszköz: ebből nyerhető ki a leggazdagabb íz, minden ráfér. „Kein Messer, nix” – mondja, és a menüben valóban egyedül a galambpecsenyénél bukkan fel kés.
Konyhájának külön érdekessége számunkra, hogy 2008-ban Molnár Gábor az akkor még csak egycsillagos Cheval Blanc-ba nyert sztázsolási lehetőséget, a Magyar Gasztronómiai Egyesület Hagyomány és Evolúció versenyén.
Bresse-i galamb, marokkói citrom, karottamuszlin. Kiemelkedően kontrasztos a kétféle húsrész egyénisége. A mellhús 2 percet tölt 70 °C-os szuvidban, tálaláskor rásütnek. Az apró combot konfitálják – az íze pecsenyés, az állaga szaftosan foszlós. Peter Knogl fontosnak tartja, hogy nem érlelt, hanem a lehető legfrissebb szárnyasból készüljön. Így kevésbé lesz „vadas” az íze, viszont a hús laza szerkezetű marad, és így is igen karakteres.
A jus-ben jó savasság: kevés portóit és erősen sürített fehérbort kap a végén. Fogyasztáskor látszólag egyszerű répapüré keveredik bele, marokkói citromhéjjal ízesítve.
Sajtválogatás. Sajtkocsi helyett sajtszekrény érkezik – ebben a menüben Bernard Antony készleteiből.
Pina colada, licsi. Három réteg: golgotagyümölcskrém, ananászfagylalt, licsiespuma. Nemesen egyszerű, az édességben erőteljes savakkal.
Csokoládé, juzu. Végül a fődesszert: kiegyenlítetten kesernyés, édes és savas, krémes és roppanós, langyos és hideg. Egyfelől mély csokoládéíz különböző állagokban, a rétegek közt golgotagyümölcsös ganache. A könnyed citrusfagylaltot felváltva kell kanalazni a csokoládéhasábbal (az asztalon ismét csak kanál).
Villa és kanál
A pálcika helyett Thaiföldön bevett szokás a kanál-villa páros: az erős kéz tartja a kanalat, a másik a villát, amely támogató szerepet játszik (tulajdonképpen egy másik kanál is megtenné, de ez furcsán venné ki magát).
Hogy miért nem használnak kést, annak több magyarázata létezik. Egyesek szerint a kés – mivel történetileg harci támadó fegyvernek tekintik – nem asztalra való. Mások szerint főként kis darabokban készülő ételekről beszélünk, amit a tányéron már nem kell vágni. (Ez persze csak részben igaz: sok olyan étel van, ami nagyobb darabban tálalnak – például egész rákok –, és azt is el lehet fogyasztani pálcikával). Megint mások szerint egyszerűen kényelmes – ők találták fel a spork nevű hibrid evőeszközt is.
Restaurant Cheval Blanc
Grand Hotel Les Trois Rois
Blumenrain 8
CH-4001 Basel
Telefon: +41 61 260 50 50
Fax: +41 61 260 50 60
info@lestroisrois.com
Restaurant Ikarus / Hangar-7
Salzburg Airport
Wilhelm-Spazier-Str. 7A
5020 Salzburg
Tel.: +43 662 2197-0
Fax: +43 662 2197-3786
E-Mail: ikarus@hangar-7.com
https://www.facebook.com/hangar7
Receptforrás: Peter Knogl, Ma cuisine passionnée (AT Verlag)