Hozzávalók
- 1 kg marhanyak
- 8 g apróra zúzott, friss bors
- 12 g apróra zúzott, szárított csombor
- 4 g apróra zúzott szegfűbors
- 2 g apróra zúzott koriander
- 2 g apróra zúzott köménymag
- 1 g ánizs
- 8 g szódabikarbóna
- 1 kiskanál citromlé
- 1 kiskanál zsír
- 1 fej aromás – nem csípős! – fokhagyma
Elsősorban nyaktáji marhahús szükséges, amelyről semmi szín alatt sem távolítandó el a kövérség. Kétszer kell ledarálni, hogy a massza minél egyenletesebb legyen. Ha a hús a darálást követően túl soványnak tűnik, bátran adjunk hozzá kilónként mintegy 150 g zsiradékot, de csak marhából, vagy ennek híján juhhúsból. A puristák nem adnak a micshez disznóhúst, legyen az akár szalonna vagy oldalas, ez szerintük tönkreteszi a miccs sajátos ízét.
Marha velős lábszárcsontjából levet főzünk, úgy, hogy 1 kiló húsra 500 g csontból főzött lé jusson.
(…) Megfelelő nagyságú edényben egy órán keresztül gyúrjuk a húst, amihez az elején hozzáadjuk a szódabikarbónát és a citromlevet. A húslé felét és a többi fűszert (a fokhagyma kivételével) fokozatosan adagoljuk. Az így nyert keveréket egy napon és egy éjen át letakarva hűtjük a jégveremben. Ezután hagyjuk néhány órát kiengedni, utána adjuk hozzá a maradék marhahúslevet és gyúrjuk még egy félórán át.
Minden kiló húshoz egy fej fokhagymából langyos vízzel muzsdéjt készítünk, amelyet félórán keresztül hagyunk összeérni. A muzsdéjről leszűrjük a levet, amellyel még egy negyedóráig összegyúrjuk a masszát. Ezt követően másnapig visszatesszük a keveréket a jégverembe. Sütés előtt mintegy három órával vesszük újra elő, azért, hogy formázás előtt eléggé megpuhuljon. (…)
Formázzuk, faszénparázson sütjük.
Kedves MBTBD,
Ott tartok, hogy már egy román étel hitelességét is a bűvösszakácson ellenőrzöm le. Köszönöm, hogy vagytok!
Aprócska észrevételem van a Mics (mititei) recept kapcsán: a benne szereplő „köménymag” eddigi kutatásaim szerint római kömény, – amennyiben a recept forrása a híres Carul cu bere – nevű bukaresti étterem. Ott „chimion turcesc” (török kömény) néven bukkan fel. (Azon kevés mics receptek egyike, amelyben megőrízték a római köményt)
A román szakírók csupán az utóbbi években igyekeznek pontosítani a fűszerkömény és a római kömény közti különbséget, pedig külön megnevezés is van rá románul: chimen = fűszerkömény (Carum carvi), míg a chimion = romai kömény (Cuminum cyminum).
Köszönöm
Köszönjük az információt!