Tegyünk egy kisebb fazékba félliternyi búzakorpát (bioboltból), forrázzuk le egy–másfél liternyi vízzel, sózzuk, meg s ha langyosra hűlt, tegyünk bele kevés kenyérbelet (ha van kovászos kenyerünk, azt használjuk), és hagyjuk a fazekat langyos helyen, míg tartalma megsavanyodik. Ez rendszerint 1-2 napot vesz igénybe. Kissé meggyorsíthatjuk a folyamatot, ha többször alaposan megkeverjük.
Ha savanyú, szűrjük le egy másik fazékba, kóstoljuk meg, ízlés szerinti mennyiségű vízzel forraljuk fel. Főzhetünk bele kölest, hántolt árpát (gerslit) is.
Készítsünk világos rántást, a vajba tehetünk egy-két gerezd apróra vágott fokhagymát (vigyázzunk, meg ne égjen!), eresszük föl a levessel, forraljuk össze, ízlés szerint sózzuk, frissen tört tarkaborssal borsozzuk. Vegyük le a levest a tűzről.
Diónyi vajat olvasszunk meg egy lábasban, habarjuk benne össze 2 tojást egy pohár tejföllel, és keverjük (a már nem tűzforró) levesbe. Készíthetjük úgy is, hogy a tejföllel elhabart tojássárgájára (ekkor csak a sárgáját habarjuk el!) szedjük rá a levest (például az asztalra helyezendő levesestálba öntjük a tojásos tejfölt, és arra levest.) Friss kaporral megszórjuk
Ízletes és egészséges böjti étel.
Újév napjára, férfiaknak, korhelyleves helyett is tálalhatjuk, ekkor dúsítsuk szalonnacsipsszel (viszont a köles, árpa elmaradhat).
A szalonnacsipszhez kiváló minőségű húsos szalonnát (kolozsvári) egyforintosnyi, leheletvékony szeletkékre vágunk, palacsintasütőben óvatosan ropogósra sütjük s tálaláskor a levest, megszórjuk vele.