Mossunk meg hozzá 4 fényes, ébenfekete és feszes húsú padlizsánt. (Ha annyira kemény, hogy nem lehet benyomni, akkor éretlen. Ha benyomva marad, túlérett – ami caponatának nem jó, de jó lehet még padlizsánkrémnnek. Akkor a legjobb, ha benyomható, de hamarosan kisimul.)
Kétcentis kockákra vágjuk, sózzuk. Félóra elteltével lemossuk, szárazra töröljük, majd erős lángon olívaolajon aranyszínűre sütjük. Konyharuhán leszárítjuk, félretesszük.
Közben egy közepes finomra vágott hagymát kis lángon, két evőkanál olívaolajon párolunk öt percig. Hozzáadunk egy meghámozott, egycentis szeletekre vágott zellerszárat és egy evőkanál cukrot. Két-három perc után fél dl vörösborecetet, nyolc kockára vágott hámozott s kimagozott paradicsomot, továbbá három evőkanál (előzőleg teába áztatott) mazsolát adunk hozzá.
15 percig sűrítjük, majd két evőkanál kapribogyót és két evőkanál kimagozott és nem túl finomra vágott zöld olajbogyót is hozzáadunk.
Sózzuk, borsozzuk. Néhány percig összefőzzük, majd beledobjuk a sült padlizsánt is.
Végezetül vágott petrezselyem és pirított fenyőmag kerül bele (vagy mandula). Kiváló előétel, körítésnek is jó. Szicíliában nem ritkán tesznek bele keserű csokoládét is.
Adhatunk hozzá vékonyra szelt főtt polipot, garnélarákot, articsókát, spárgát is.