Bogrács, hagyma, A halászlé kultétel. Azon kevesek egyike, ami valóban magyar eredetűnek mondható, autentikus formájában mégis ritkább, mint a fehér holló. Alig néhány helyen csinálják úgy, ahogy azt a Tiszánál és a Dunánál, tónál és folyónál a halászok csinálják.
Szeretnénk egymás mellett bemutatni az autentikus változatot, ahogy azt Tinusz Gábor érsekcsanádi Rév csárdájában készíti Kocsis Ferenc mindig frissen. És utána egy példát arra, hogyan jelenhet meg a hagyomány új formában — bisztróban, polgári konyhán vagy akár a csúcsgasztronómiában.
Ahogy a korhely halászlé is már egy „halászléinspiráció” a maga fűszerességével és savasságával, úgy az alábbi Takács Lajos-féle halászlémártás is a savassággal és legutolsó pillanatban megismételt frissítő fűszerezéssel operál. A lé passzírozott, tehát jobb az éttermi előkészíthetősége, mint az autentikus változatnak. A passzírozás után alapos szűrés következik, vagyis haluszadék nem maradhat benne, így közelítheti meg a halászos lé minőségét. Ehhez a halalaplevet minden nap frissen kell készíteni, röviddel a szervíz előtt.
A videó után receptek.
Az alábbi halászlémártásban (mousseline) halgaluska a betét. Ez kézimunkát igényel, de nagy erénye, hogy alkalmas a leeső friss halrészek nemes hasznosítására, és nagyon érdekes az állaga. Betétként adhatunk ugyanakkor bőrén sült halszeletet, avagy haltejjel töltött derelyét.
Elmúlt és nem elmúlt hallevek
Halászoslé-leírás 1828-ból (Horváth József Elek gimnázium-igazgató):
„..összveszednek mindennemű halat.. ezeket darabokra metélvén, bográcsba rakják, s megsózván, egy egész paprikát s fél marok vörös hagymát közibe hintenek, s eképpen tulajdon gőzében párolják. Annakutána egy kis sárgás rántást csinálnak, mellyet vízzel kevert vörös borral – melybe ismét petrezselmet és kakukkfüvet hánynak –, felöntik s egyszer felforrni engedvén, kitálalják”
1840-es Czifray-kiadás:
„Halász-Hal, vagy Kevert hal-étel: …különféle nemű halakat végy, úgynevezett csukát, pontyot, kecsegét, czompót, fogast és harcsát, tisztítsd meg mind, s hagy fél óráig sóban állani: azután vágd el darabokra, csinálj egy kis sárgás rántás. Tégy bele egy fej közepén ketté vágott veres hagymát, egy paprikát, metélő hagymát, egy kis kakkkfüvet, czitrom héjat, és új fűszert, sózd el jól a mártást, tedd bele a halat, főzd meg benne lassan: megfőzvén tedd tálra, szűrd reá a jól megfőtt mártást, s rakd meg a tál szélét három szegletre metélt sült zsemlyékkel.”
Bródy Sándor, A főzés művészete:
„A Tisza mentén, különösen Szegeden a sűrűbb és erősebb lé okáért takarmány halakat és fejeket főznek össze péppé és majsszá, és átpasszírozzák a halászlébe … jójó, de azért nem javallom.”
A régi lyoni halgaluska (quenelle) alapmasszája két rész mozsárban pürített csukahúsból és egy rész égetett tésztából készült, a galuskát posírozták, aztán gratinírozták.
Ennek Lyonban megjelent modernizált változata is, amely a mousseline-t ötvözi a klasszikus “panádos” vátozattal.
Pannon ízek
Ezekkel a halászlevekkel folytatódott a Pannon ízek workshop-sorozata. A második esemény keretében a Magyar Gasztronómiai Egyesület egy klasszikus és egy modern halászlét kóstoltatott, ezúttal Siklóson, ezekről készített filmet is.
A videón a süllőgerinc nem pontyfilé véletlenül?
bordo@ De, száz százalékig pontyfilé. A forgatáson ktöbb verzió készült, a feliratozás elcsúszott. Korrigáljuk.