
Nem igényel nagy előkészületet, hogy első próbálkozásra iható sört főzzünk. Sokan hónapokat töltenek a tervezéssel, mindenféle szakirodalmat végignyálaznak, mindent igyekeznek a legtökéletesebben kiszámolni, pedig ezek ilyenkor még fölöslegesek. Ki kell nézni egy jó receptet és neki kell állni a főzésnek. A komolyabb tervezés bőven ráér majd akkor, mikor a gyakorlati alapokat elsajátítottuk.
Mivel érdemes kezdeni?:
Először is meg kell nézni ezt a videót (vagy ezt, itt John Palmer oktat). Ezek nagyjából félórás gyorstalpalók, amikben a procedúra végigkövethető A-tól Z-ig. Bár a főzés menetét máshonnan is meg lehet tanulni, Olasz videója abban mindenképpen nagy segítség, hogy a szükséges eszközkészletet is bemutatja, ráadásul használat közben. Egyetlen dolog van, amit az elejétől kezdve perfektül kell csinálni: a fertőtlenítést. Ha a higiénia rendben van, akkor már szinte borítékolható a jó, vagy legalábbis fogyasztható sör. A március 15-i verseny egyik nagy tanulsága az volt, hogy sok kategóriában elég volt egy fertőzésmentes sör ahhoz, hogy a versenyző dobogóközelbe kerüljön.
Mi legyen az első recept?:
Sokan szokták mondani az egyszerűségük miatt az IPA-kat. Én is ezzel kezdtem. Az erősebben komlózott sörök nehezebben fertőződnek be, talán emiatt is jó választás, de igazából ha a fertőtlenítést jól csináljuk, bármilyen felsőerjesztésű kategóriát lehet választani. Az alsóerjesztésű sör nem annyira az otthoni főzők terepe, de a teljesség kedvéért erre is fogok mutatni egy receptet.
De még mielőtt nekiállunk!:
Mindenki csináljon egy sörfőző füzetet, ahova jegyzetelni tud. Az első főzés előtt nagy segítség, ha leírjuk a teljes folyamatot, hogy mikor mit fogunk csinálni. Amikor élesben megy az egész és hirtelen feltorlódnak a feladatok, akkor jól fog jönni egy részletes folyamatábra. A főzés után pedig mindig le kell írni, hogy mit rontottunk el, mi nem volt világos, illetve hogy a következő alkalommal min akarunk változtatni.
A Mese Habbalnak a kezdetektől fogva célja a házi sörfőzés népszerűsítése. Hiszek abban, hogy a minőség felé vezető út kiépítését alulról kell kezdeni, a tudást pedig közkincsként kell kezelni. Ennek érdekében az idei Házisörfőzők Versenyéről összegyűjtöttem néhány díjnyertes sört és főzők engedélyével a receptjeiket is leírom. Aki még nem választott első receptet, most megteheti. Ezek a sörök egyszer már beváltak.
Még laikus vagyok, de nem sok 195g komló 19 liter sörhöz?
Cseh pilseni
@Kezdo: Ha körbenézel az interneten, nagyjából 100-200g között váltakozik a használt komló mennyisége a pilseni receptek esetében. A receptet én nem főztem le, de a kész sörből egyáltalán nem lógott ki a komló.
A végtérfogat azt jelenti, hogy kb. (végtérfogat/kihozatal=malátázáshoz használt vízmennyiség)? Ezek a különleges élesztő fajok és maláták Magyarországon is beszerezhetők?
@bika90: a végtérfogat a komlóforralás után lehűtött, 20 C-os sörlé térfogatát jelenti. Tehát azt, amivel az erjesztést kezded. Az élesztők/maláták/komlók közül sok nem kapható itthon. Érdemes nézni a twojbrowar.pl és néhány holland, skandináv oldal kínálatát, onnan rendelni is lehet.
Tudom hogy régi a cikk de szeretnék főzni a Amerikai IPA (Nyaras Tamás és Deres Attila) recept alapján, a hozzávalók megvannak, ami infó még kellene hogy mennyi cefréző és mennyi másló vizet használtak na meg hogy akkor 30 percig semmi komló nélkül főzték? (azt írja hogy forralás 90 perc de csak 60 perctől van komló adagolás)
Köszönöm előre is.
Igen, az első 30 percben nincs benne komló, a DMS miatt szoktak 90 percet mondani, de nem muszáj annyi időt forralni a komlót is.
A máslóvíz pedig főzőházfüggő: a kívánt végtérfogatod ismeretében neked kell kikövetkeztetned, mert mindenkinél más ütemben forr el a víz. Nálam egy 40L-es üstben 10 perc kemény forralás alatt egy liter víz párolog el, ha ez segít:).
Mennyi a cefrézővíz mennyisége ennél a receptnél? (Amerikai IPA)
Elnézést , az oatmeal stout kezdő és másló víz mennyiségét érdeklődném meg