Lehet az egész egy ünnepi étkezés „levese“, de a tatár, a leves, a koktél külön is tálalható. A tatár jó garnírungként – például uborkasalátával, friss rántott sajthoz.
A koktél
A különféle színű és ízű koktélparadicsomokat forrázzuk, meghámozzuk, paradicsomvízben hidegen tálaljuk. Zöld fűszernövényt (turbolyát, mentát, bazsalikomot) adunk rá.
Tipp: ha a betétként adott paradicsomok közül egyiket-másikat mélyhűtjük, érdekesebb lesz a koktél.
A tatár
Hozzávalók: piros és sárga koktélparadicsom, datolyaparadicsom, zöld zebraparadicsom valamint zöld fűszernövény (menta, bazsalikom, kakukkfű, tárkony vagy koriander), újhagyma.
Hámozzuk a paradicsomokat, magházat eltávolítjuk, a húst apró kockára vágjuk, majd egyharmadát még finomabbra vágjuk. Mindezt összevegyítjük, zöldfűszerrel keverjük, hagyjuk lecsöpögni (a lecsöpögő vizet félretesszük a tálaláshoz).
Tetszőleges formába nyomkodjuk és kiborítjuk, avagy a tányérra halmozzuk. Friss salátát, olívaolajat, vagy egyszerűbb vinegrettet (ecetolaj-öntetet) adunk köré.
Megjegyzés: ügyeljünk arra, hogy a levesbe és a tatárba eltérő, de egymással harmonizáló, egymást kiegészítő fűszernövényeket használjunk.
Nyers paradicsomleves (a tatárhoz)
A paradicsomot egészben grill alá tesszük, a szenessé vált bőrt lehántjuk. Hűtőszekrénybe tesszük, és alaposan lehűtjük (5-6 °C-ra). A lehűlt paradicsomot turmixban pürítjük, finom szűrőn áttörjük. Tálalás előtt sót, zöldcitromlevet és kevés gyümölcsös olívaolajat adunk hozzá, végül csipetnyi erős fűszerpaprikát vagy cayenne-i borsot. Hűtve öntjük a tatár köré.
Paradicsommártásokról általában
Ha a nyers paradicsomot – például a fenti levet – alacsony hőmérsékleten (60 ºC körül) sűrítjük, koncentráljuk (inkább párologtatva, mint főzve), akkor megőrzi természetes nyers gyümölcsösségét, savai lágyak lesznek, az íze intenzívebbé válik.